Készült: 2024.05.09.23:32:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  183-186. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 3:36


Felszólalások:   179-182   183-186   187-190      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Tóth Endre, a Momentum képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszernek: „Adjon a tárca végre egyértelmű választ! Lesze az év hátralevő részében pedagógus-béremelés?” címmel. Tóth Endre képviselő urat illeti a szó.

TÓTH ENDRE (Momentum): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy látom, ön fog válaszolni. Sok beszédnek sok az alja; tartja a mondás, és az utóbbi időben sajnos rengeteg ködösítés hangzott el ebben a témában, homályos ígéretek, pedig a szakma még most, nyár elején szeretne világos választ kapni erre a kérdésre. Különösen úgy, hogy van egy félbemaradt sztrájktárgyalás a levegőben, ahol a szakszervezetek 45 százalékos béremelést követeltek azonnal.

Kérem tehát az államtitkár urat, hogy válaszoljon az alábbi eldöntendő kérdésre egyértelmű szóval, egyértelmű igennel vagy nemmel! Terveze a kormány a központi költségvetés terhére pedagógusbér-emelést az év hátralevő időszakára? Köszönöm az államtitkár úr egyértelmű válaszát. (Taps a Momentum padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Rétvári Bence államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Parancsoljon, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egyértelműen azt tudom önnek mondani, hogy ebben az évben is, ebben a tanévben is volt pedagógusbér-emelés, és a következő évben és a következő tanévben is lesz pedagógusbér-emelés, sőt még az azt követő évben is. Ez a mai napon itt már legalább harmadszorra hangzik el.

Tesszük ezt annak ellenére, hogy amikor válság volt, akkor a baloldal nem bért növelt, hanem bért csökkentett, nem többletbért adott a pedagógusoknak, hanem bért vett el a pedagógusoktól. Tehetjük ezt azért, mert a most beterjesztett költségvetés 933 milliárd forinttal többet tartalmaz oktatási célra, mint akkor, amikor megörököltük a költségvetési számokat.

Ha ön is szeretne 933 milliárd forinttal többet adni az oktatásra a pedagógusoknak, akkor kérem, támogassa az idén beterjesztett jövő évi költségvetést. De arra azért fölhívom a figyelmét, hogy ön a választási kampányban, a választási programjában a baloldalnak azt írta vagy önök azt írták, hogy eltörölnék az egész pedagógusminősítési rendszert, amely most érvényben van, és közel százezer minősítés már történt is ebben a rendszerben, ami bizony a pedagógusok jó részének, akik pedagógus I.-ből pedagógus II. kategóriába minősíttetik magukat, körülbelül 30 ezer forint plusz jelent. Ha önök ezt eltörölnék, ez a plusz is semmivé válna.

Mindemellett pedig önök azzal foglalkoznak, az ön párttársai és Cseh Katalin, hogy megakadályozzák azt, hogy Magyarország hozzájusson a saját EU-s forrásaihoz, amely EU-s forrásokról mi elmondtuk, hogy pedagógusbér-emelésre is szeretnénk jelentős mértékben, százmilliárdos, több száz milliárdos értékben fordítani.

Önök ezért dolgoznak, és azt mondják, hogy a jogállamisági mechanizmussal hatalmunkban áll változtatni, érvényt kell szereznünk a jogszabályban, akkor miért nem használjuk. Biztos úr, eleget vártunk, amire szükségünk van, az az egyértelmű cselekvés, ezt követeljük az Európai Bíróságtól. (Sic!)

A négy és fél milliárdos európai uniós támogatás kapcsán csalási ügybe keveredett Cseh Katalin tehát azt követeli az Európai Bizottságtól, hogy ne fizesse ki azokat a forrásokat Magyarországnak, amit Magyarország többek között a pedagógusok béremelésére is fordítana. Jó lenne ezt egymás között megbeszélniük, tisztelt képviselő úr, és utána hozni ezt föl a magyar parlamentben témaként. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:   179-182   183-186   187-190      Ülésnap adatai