Készült: 2024.05.09.21:49:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  49-52. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm Koncz Zsófia államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Lőcsei Lajos, a Momentum képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Mekkora kárenyhítési alappal számol a kormányzat a 2022. évi aszálykárok rendezésére, valamint miből kívánják az erre szánt összeget előteremteni?” címmel. Lőcsei Lajos képviselő urat illeti a szó.

(12.50)

LŐCSEI LAJOS (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Magyarországot soha nem látott mértékű aszály sújtja 2022-ben. Egyértelműen kijelenthető, hogy a korábban kiadott ötpontos intézkedési terv érdemben nem javított a gazdák helyzetén. Az aszálykárok bejelentése megtörtént, ezáltal tisztában kell lenniük a kialakult helyzet súlyosságával. Minden egyes termelő referenciaadatai rendelkezésükre állnak elektronikus formában. A kormányhivatal által már meghozott kármegállapító döntések adatai alapján modellezhető az, hogy mekkora forrásra lenne szükség a károk enyhítésére. A kárenyhítés mértéke a referencia-időszak és a tárgyév referenciaárától is függ. Minél alacsonyabbak az elmúlt öt év referenciaárai, és minél magasabb a tárgyévi referenciaár, a termelő annál kevesebb kárenyhítésre számíthat.

A jelenlegi szabályok alapján kárenyhítési juttatás kifizetésére 2023. márciusban kerül sor. A mezőgazdaságban, a mezőgazdálkodásban a termelési év 2022 őszén indul. A termeléshez szükséges anyagok beszerzése, az őszi és tavaszi munkák elvégzése a megfelelő időhöz kötött. Forrás hiányában a következő évi termelés sikere nem biztosított, az Agrár Széchenyi Kártya hitelkerete már terhelt.

A fentiekre figyelemmel az alábbi kérdésekkel fordulok miniszter úrhoz. Mekkora kárenyhítési alappal számol a kormányzat a 2022. évi aszálykárok rendezésére, valamint miből kívánják az erre szánt összeget előteremteni? Számoltake a referencia-időszak árainak valorizációjával? Tervezike kárenyhítési előleg igénybevételének lehetőségét bevezetni? Érdemi választ szeretnék kérni. Köszönöm szépen a szót. (Szórványos taps a DK, a Párbeszéd és a Momentum soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Lőcsei képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is érdemes felidézni, hogy a baloldali kormányok idején érdemi mezőgazdasági kockázatkezelés nem működött Magyarországon, holott már akkor is nagy szükség lett volna rá. Mi egy olyan, több pillérből álló, 10 milliárd forintot jelentő rendszert építettünk fel az elmúlt évtizedben, amely európai összevetésben is élen jár a mezőgazdasági termelők kockázatának kezelésében.

Az idei évben 150 éve nem látott mértékű történelmi aszály sújtotta az országot. Idén a kockázatkezelési rendszer mellett óhatatlanul más eszközöket is be kellett vezetni. Két számot mondanék önnek csak. Megteremtettük a bajba jutó gazdálkodók számára a hitelek fizetéséhez kapcsolódó moratórium lehetőségét, amelynek révén 286,6 milliárd forintnyi hitel visszafizetéséhez igényeltek és kaptak 2023 végéig haladékot a gazdálkodók. A másik szám pedig 322 milliárd forint, ugyanis az idei évben a tavalyinál is nagyobb összeggel történik meg az uniós támogatások előleg- és részletfizetése.

Képviselő úr láthatóan a kockázatkezelési rendszer mélyebb ismeretei nélkül kér számon és tesz javaslatot. Úgy tűnik, nincs azzal sem tisztában, hogy a károsult termelők éppen a napokban kezdik benyújtani a kárenyhítő juttatás iránti kérelmüket, és minderre november 30-áig van lehetőségük. Ezt követően lehet csak az idei kárigényeket összesíteni, és tud a kormányzat döntést hozni a kárenyhítési alap mértékéről.

Tisztelt Képviselő Úr! Sajnálattal kell megállapítanom azt is, hogy ön egyszerűen nem mond igazat akkor, amikor arról beszél, hogy a kormányzati intézkedések nem javítanak a gazdálkodók helyzetén. Az eddigi lépések érdemben nyújtanak segítséget a gazdálkodóknak az idei év okozta nehézségek kezelésére, amit az őszi munkák előrehaladásáról szóló részletes adatok is alátámasztanak. Nézzen szét Magyarország agrárterületein, és látja, hogy milyen mértékben a gazdák szorgos munkával lassan betelelnek. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai