Készült: 2024.05.09.08:09:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  101-104. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:   97-100   101-104   105-108      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Arató képviselő úr, tisztelettel arra kérem, hogy kicsit fogja vissza magát, mert ettől zeng a Ház! (Arató Gergely széttárja a kezét.) Köszönöm.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kordás László képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Kit néznek hülyének már megint?!” címmel. Tisztelt képviselő úr, Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fog önnek válaszolni. Parancsoljon, öné a szó.

KORDÁS LÁSZLÓ (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az Európai Unió 2019-ben elfogadott egy irányelvet, melynek értelmében gyermek születése esetén az apáknak a költségvetés terhére legalább 10 nap szülői szabadság jár. A tagállamoknak ezt a rendelkezést úgy kellett átültetniük a nemzeti jogba, hogy az augusztus 2-ától hatályos legyen. Ehhez képest a munka törvénykönyvének tervezete a jelenlegi 5 nap helyett a minimálisan előírt 10 napot csak jövő év elejétől biztosítaná, míg a legtöbb tagállam 30 nap apaszabadsággal vette át az irányelv rendelkezését. A szakszervezetek javaslata, amelyet az árnyékkormány nevében, mint annak bér- és munkaügyi felelős tagja támogatásomról kívánok biztosítani, azt mondja, hogy egy gyermek esetén 15 nap apaszabadság járna a munkavállalónak, ikerszülés esetén pedig 20 nap járjon. Az irányelv 8. cikkely (2) bekezdése ezenkívül előírja azt is, hogy a szabadság idejére nyújtott díjazásnak legalább a táppénz idejére járó jövedelmet biztosítani kell.

Nos, a tervezet értelmében az apaszabadság első 5 napjára, ahogyan eddig is, a távolléti díj járna, a második 5 nap idejére viszont a távolléti díj mindössze 40 százaléka, holott a munkavállaló táppénz esetén annak 60 százalékára lenne jogosult. Csak megjegyezni szeretném, hogy a legtöbb munkavállaló, amíg jártányi ereje is van, a táppénzt sem veszi igénybe, betegen is bejár dolgozni, mert a család költségvetése az ő jövedelmének 40 százalékát nem képes nélkülözni. Ki fogja hát kivenni az apaszabadság második 5 napját akkor, ha a munkavállalónak a munkajövedelme 60 százalékáról le kell mondania? Nyilvánvalóan ez is célja ennek a szabályozásnak, vagyis a kormány, mint a mesebeli okos lány, adott is, meg nem is.

Kérdezem ezért államtitkár asszonyt, ilyen hozzáállás mellett miért csodálkozik annyira a családbarát kormány, hogy évről évre kevesebb gyerek születik, mint az előző kormány idején. Kit néznek hülyének: a magyar munkavállalókat vagy az Európai Bizottságot? Köszönöm a figyelmet. (Taps a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Árnyékminiszter Úr! (Derültség a kormánypárti oldalon.) 2010 óta folyamatosan bővülő és rendkívül széles körű családtámogatási rendszer van Magyarországon. A családtámogatásra fordított összegek a GDP arányában Magyarországon 5 százalékot tesznek ki, ez az EU-s átlag duplája, és ezzel nemcsak az Unió, hanem a világ éllovasai is vagyunk. Az OECD-tagállamok között Magyarország már öt éve is a második helyen állt a családokra fordított GDP-arányos kiadások terén.

2010 és 2022 között 24 százalékról 80 százalékra nőtt a munkaalapú juttatások aránya, vagyis ma már munkához kötjük a családtámogatási elemeket. A gyermekvállalásra fordított összegeket folyamatosan emeljük, ez már több mint 3300 milliárd forint. A családokra fordított kiadások folyamatos növelésével emelkedett a gyermekvállalási kedv is.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön 2004 és 2006 között foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi politikai államtitkár volt. Abból az időszakból a teljesség igénye nélkül felsorolok néhány, a családokat érintő intézkedést. 2005-ben, az ön államtitkári működése alatt eltörölték az egy- és kétgyerekes családok adókedvezményét, a háromgyerekesekét pedig radikálisan csökkentették. Eltörölték az otthonteremtési kedvezményeket, helyette devizahitelbe hajszolták a magyar családokat, emelték a munkát terhelő adókat, emelték az élelmiszerek áfáját, csökkentették a gyes időtartamát, amit a nemzeti kormány 2010-ben visszaállított három évre. A baloldali kormányzás éveiben a gyermekvállalás komoly anyagi terhet jelentett. Az önök családellenes intézkedése és megszorításokra épülő politikája miatt a magyarok családalapítási és gyermekvállalási kedve 2010-ben mélyponton volt.

Ez a kormány a családok kormánya, ezért mindent megteszünk a jövőben is azért, hogy a magyar családokat segítsük. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   97-100   101-104   105-108      Ülésnap adatai