Készült: 2024.05.10.04:21:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  203-204. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:   201-202   203-204   205-206      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Ovádi Péter képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Balassa Péter, a Jobbik képviselője: „Problémák a betegellátásban. Hogyan tovább?” címmel.

BALASSA PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Napra pontosan egy évvel vagyunk az országgyűlési választások után, és nem tudom, látszike önöknek a Holdról a magyar egészségügy katasztrofális helyzete. Gondoljunk csak a Magyar Orvosi Kamarával vívott elég etikátlan harcukra vagy az új egészségügyi törvényre, amely már most érezteti negatív hatását; gondoljunk a centralizációra; gondoljunk sürgősségi osztályok ideiglenes bezárására, valamint az ügyeleti rendszer átszervezésére.

(15.30)

De kezdjük először a sürgősségi betegellátással és ezen belül is Veszprém vármegyével. Bizonyára sokan emlékeznek a tapolcai kórház aktív ágyainak megszüntetésére, ami később óriási leterheltséget jelentett az ajkai kórháznak és a mentőknek egyaránt, a tapolcai kórház megcsonkításával ugyanis a 24 órán belül otthonukba bocsátható betegeket is Ajkára kellett szállítani, miközben a megnövekedett betegforgalom ellenére Ajkán sem lett több a szakember.

A kitartó munkának és korábbi képviselőtársunknak, Rig Lajosnak köszönhetően a tapolcai kórház sürgősségi fogadóponttal és 15 belgyógyászati ággyal bővült  köszönjük néki  , amelyeket 2018-ban adtak át, de önök egy évvel később a pandémiára hivatkozva ideiglenesen meg is szüntették. Az osztályt azóta sem nyitották meg újra, így a mentők továbbra is Ajkára, Veszprémbe kell hogy szállítsák a betegeket. A tapolcai kórház 15 aktív ágyának megszüntetése a térség közel 70 ezer fős ellátási körét érintően kifejezetten rossz döntésnek bizonyult, amit tetézett az elmúlt hetek újabb katasztrofális döntése: az ajkai Magyar Imre Kórház sürgősségi osztályának ideiglenes bezárása. A Nemzeti Népegészségügyi Központ azzal indokolta a döntést, hogy nem megfelelőek a személyi feltételek az osztály működéséhez. Ezzel a döntésével ellehetetlenítette a sürgősségi osztály működését, és átadta az irányító szerepet az alacsonyabb szinten működő, finanszírozás nélküli betegosztályozóknak.

A döntés óriási felháborodást keltett a dolgozók és a környéken élők körében egyaránt, amit bizonyít, hogy a helyiek szimpátiatüntetést szerveztek, és nyomatékosították az akaratukat. A nyomásgyakorlás a jelek szerint célt ért, ugyanis április 1-jétől újraindul az ajkai sürgősségi betegosztály. Információink szerint az előírt személyi feltételek továbbra sem biztosítottak, valószínűsíthető, hogy kórházon belüli sakkozással, átcsoportosítással orvosolják a szakemberhiányt, ami azt jelenti, hogy a sürgősségi betegosztályon dolgozó orvos ügyeleti időben más osztályra is be kell hogy segítsen.

Az ajkai sürgősségi betegosztály újranyitásának valamennyien nagyon örülünk, azonban egyre több olyan hangot hallani, hogy ez csak a kezdet, ugyanis a veszprémi mint centrumkórház mellett a pápai kórház élvez prioritást Veszprém vármegyében, aminek az ajkai kórház lehet az áldozata, ami azt jelenti, hogy folyamatos bizonytalanság mellett kénytelenek dolgozni az intézményben.

És ejtenék néhány szót az ügyeleti rendszer átszervezéséről is. Hiába élesedett három megyében is az új ügyeleti rendszer, a háziorvosok többsége továbbra sem hajlandó aláírni a szerződését. Februártól Hajdú-Bihar megyében, márciusban pedig Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is a mentők szervezik az esti ügyeleti ellátást. Az OMSZ szerint az orvosok csupán egyharmada írta alá az új szerződést, sőt a 2021-es orvoslétszám alapján Szabolcsban a 20 százalékot sem éri el, és Hajdú-Bihar megyében is elmarad a 30 százaléktól. Az adatokból az is látszik, hogy a háziorvosok azóta nem léptek be tömegesen az új rendszerbe, hogy a kormány megszüntette a kötelező tagságot a Magyar Orvosi Kamarában.

A konklúzió tehát a fentiekből is kiderül: az egészségügyi dolgozók áldozatos munkájának köszönhető, hogy bármilyen súlyos szakemberhiány közepette, a MOK-kal vívott felelőtlen csatározás, az új törvényből adódó nyomásgyakorlás és a kedvezőtlen feltételek mellett viszik a hátukon a rendszert még akkor is, ha beleroppannak, mert nekik ez az életük, a betegek érdeke az első. És teszik mindezt úgy, hogy nem kapták meg januártól a beígért béremelést, sőt szó sem esik arról, hogy júliustól visszamenőleg megkapják-e.

A biztonságos betegellátás minden magyar embert megillet, ezért az utolsó utáni percben vagyunk, hogy az erőből hozott intézkedések helyett a mérsékeltebb, átgondoltabb, a szakma érdekeit és észrevételeit, az egészségügy sajátosságait  például öregedő korfa az alapellátásban  fokozottabban figyelembe vegyék, ugyanis ez valamennyiünk közös érdeke. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   201-202   203-204   205-206      Ülésnap adatai