Készült: 2024.05.08.23:50:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2024.03.18.),  66-71. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:   60-65   66-71   72-77      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Hiszékeny Dezső, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „Mi az oka annak, hogy hirtelen nem tartják fontosnak a gyógyszerészek személyes jelenlétét a gyógyszertárakban?” címmel. Hiszékeny Dezső képviselő urat illeti a szó.

HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ma Magyarországon közel 700 ezer embernek problémát jelenthet a gyógyszerek kiváltása, mert az adott településen nincs gyógyszertár. Nem ez az egyetlen szolgáltatási és közszolgáltatási rendellenesség. Több mint százezer gyermek van egészségügyi ellátás nélkül, mert egyszerűen nincs háziorvosuk. A közlekedést szétverték, a „MÁV” és a „menetrend” szavak szitokszóvá váltak. Vagy gondoljanak arra a mára gyakorlatilag összeomló egészségügyre, ahol a legalapvetőbb vizsgálatokra, mint például egy hasi ultrahang, fél évet kell várni. Ezek mind olyan közszolgáltatások, amelyeknek a megszervezéséért fizetünk önöknek, adót fizetünk, ebből kellene önöknek ezt színvonalasan megszervezni  de képtelenek rá.

Lehetne sokáig folytatni a sort, de most a legújabb találmányukkal kell foglalkozni, mert veszélyes intézkedést hoztak. Kiadta új rendeletét a belügyminiszter arról, hogy májustól a gyógyszertárakban nem kell majd gyógyszerészeknek lenniük. Az ember ilyenkor arra tud gondolni, hogy valakinek elgurult a gyógyszere. Mi jöhet még? Az épületeket, a hidakat mérnökök nélkül tervezik vagy építik, és a villamost is az vezeti majd, akinek van egy B kategóriás jogosítványa, és arra jár. De az emberek egészsége nem játék, és nem lehet politikai játszmák tárgya.

Az Egészségügyi Világszervezet és a Nemzetközi Gyógyszerészeti Szövetség hat alapelve közül az első, hogy a gyógyszerész előzetes időpont-egyeztetés nélkül azonnal elérhető legyen a beteg számára, és ez szerepel a magyar egyetemek dékánjainak közös állásfoglalásában is. A kamarai elnök szerint a betegek nem azt a színvonalú ellátást kapják majd, mint amire szükségük van. A gyógyszerészek jelenléte a garancia a szakmai szempontok érvényesülésére, sőt arra is, hogy akár gazdasági szempontokkal szemben is a betegek érdeke érvényesüljön; a betegek érdeke érvényesüljön, nem a cégek, új, önök által összegründolt projekttársaságok érdeke. Ezt a gyógyszerészeti kontrollt, a betegbiztonság garantálását próbálják most kinyírni az ellátórendszerből.

A fentiekre tekintettel kérdem az államtitkár urat, mi az oka annak, hogy hirtelen nem tartják fontosnak a gyógyszerészek személyes jelenlétét a gyógyszertárakban. Hogyan biztosítja a betegek ellátásának biztonságát az intézkedés? És hogyan biztosítják a szakmai kontrollt (Az elnök csenget.) a gyógyszertárakban gyógyszerészek nélkül? (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Emlékezhetünk arra, amikor a járvány elején bevezette a kormány azt az intézkedést, hogy tajszám megadásával és személyi igazolvánnyal bárki kiválthatja a gyógyszert, tehát nem a betegnek kell elmennie a patikába, hanem rokon, ismerős, barát, általában gyerek vagy unoka el tud menni, és ki tudja váltani a gyógyszert, ott is voltak olyan hangok, amelyek ezt ellenezték, azt mondták, hogy szakmai alapon itt egy évtizedes gyakorlatot tör meg a kormány, mindenki személyesen ment el a vényével, ne változtassunk ezen. Aztán azóta kiderült, hogy ez egy nagyon jó gyakorlat, és nem lett a betegellátás kárára, sőt inkább előnyös volt, és mindenki élvezi azt a gyakorlatot, hogy el lehet menni, és egy tajszám bemondásával, személyi igazolvánnyal akár másnak a gyógyszerét is ki tudjuk váltani.

Úgyhogy fontos, hogy a korral lépést tartsunk, és ha új technológiák jelennek meg az élet minden területén, az egészségügy se legyen kivétel ez alól, és ha ott is vannak lehetőségeink arra, hogy kihasználjuk az új technológiát, hogy ott, ahol korábban nem lehetett volna, mondjuk, helyben gyógyszert vásárolni, de az új szabályok révén, most már a telemedicina, ugye, egyre szélesebb körű teret hódít, ezért a telemedicina segítségével olyan helyeken is tudunk gyógyszertári kiszolgálást adni a betegeknek, ahol a korábbi szabályok alapján nem lehetne, akkor én azt mondom, hogy minél több helyre vigyük el, hogy ne kelljen valakinek bevonatoznia, beautóznia, bebuszoznia egy nagyobb településre ahhoz, hogy gyógyszert tudjon venni, hanem ha van lehetősége, hogy egy fiókgyógyszertárban vegye meg, és ott pontosan leírt garanciák vannak, hiszen a gyógyszerészi jelenlétnek távfelügyelet formájában meg kell jelennie  ez nyilvánvalóan régebben nem annyira tudott volna megvalósulni, most meg tud valósulni, mert már ott tartunk a technológiával, hogy ez megtehető , és 15 percen belül elérhető, bevonható az ellátásba, és tájékoztatást, iránymutatást, felvilágosítást tud adni, akkor én azt mondom, hogy nyújtsuk minél több ember számára helyben, ne a szomszéd településen meg a harmadik településen, hanem azon a településen a gyógyszertári szolgáltatást.

Ugye, ez nyilván más irány, mint amit a baloldal vitt. Emlékezhetünk, önök, ugye, fizetős egészségügyet vezettek be vizitdíjjal, kórházakat zártak be, ami tényleg messzebb vitte az emberektől az ellátást, és nemcsak kórházakat privatizáltak  a HospInvest volt a legnagyobb befektető , hanem még azt is leszállították, hogy a patikáknak sem kell hogy a patikus legalább részben tulajdonosa legyen. A mi kormányunk emelte meg először 25, majd 50 százalékra a patikustulajdoni részarányt a gyógyszertárakban, ehhez egy hitelkonstrukciót is biztosítottunk, tehát akinek nem volt tőkéje, gyógyszerésznek, de szeretett volna patikában résztulajdont venni, az ebben a konstrukcióban meg tudta venni, és aztán a bevételéből tudta törleszteni azt a hitelt, és előbb 25 százalékra, majd 50 százalékra emelni a patikusi részarányt. Mi tehát arra törekedtünk, hogy akiket önök kiszorítottak a gyógyszertárakból, a gyógyszerészeknek mi jogi és anyagi lehetőséget is adjunk, hogy vissza tudjanak térni a patikába, hiszen azért a patikus nélküli gyógyszertárnak  ahol csupán csak üzletemberek és közgazdászok ülnének, és ők a saját profittermelő logikájuk alapján vezetnék a gyógyszertárat  senki nem örülne, de 2010-ben sajnos ez volt a helyzet, és külön konstrukciók kellettek arra, hogy a patikusok tulajdoni részarányát növeljük. Úgyhogy ezért növeltük ezt, a privatizációval szemben mi a patikusokat mint szakmai tulajdonosokat részesítettük előnyben.

A kis forgalmú gyógyszertáraknak több mint 1 milliárd forintos támogatást adunk 2018 óta évente, ez átlagosan patikánként közel 7 millió forintos támogatást jelent, pontosan azért, mert ha nem termeli ki az a kis betegkör a patikának a fenntartását, de nekünk fontos, hogy ettől függetlenül azon a kistelepülésen is legyen patika és patikus, akkor kipótoljuk a bevételt állami forrásból, amit a betegeknek a gyógyszerköltései nem visznek be annak a kis patikának a költségvetésébe, és így is tud működni. Tehát ez is egy fontos program volt. Összességében pedig a korábbi 357 milliárddal szemben 694 milliárd forintnyi gyógyszertámogatást, tehát közel kétszer annyi gyógyszertámogatást tudunk biztosítani.

Ezek mind-mind azt a célt szolgálják, hogy egy kistelepülésen is (Az elnök csenget.), távolabb a nagytelepülésektől mindenkinek meglegyen a gyógyszere akkor, amikor arra szükség van. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem a képviselő urat, jegyző urat, elfogadjae az államtitkári választ.

HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Sajnos nem tudom elfogadni az államtitkár úr válaszát, több oka is van. Az egyik oka az  tulajdonképpen nem is értem, hogy miért van ez így , hogy a múlt héten írásban leadtuk önnek a kérdéseket, az én megítélésem szerint ez elegendő idő arra, hogy ön felkészüljön arra, hogy megfelelő válaszokat adjon. Három kérdést tettem fel, egyikre sem sikerült válaszolnia. Ez az egyik ok, amiért nem tudom elfogadni.

A másik pedig az, hogy kevesebb mint egy hónappal ezelőtt bizonyos Rétvári Bence, az egészségügyért felelős Belügyminisztérium államtitkára, azaz ön, azzal dicsekedett  és most is , hogy 25, majd 50 százalékra tudtuk emelni a patikusok részarányát a patikákban, hogy szakemberek is legyenek ott (Rétvári Bence: Így van!), és ne a pénzügyi szempont, a profit döntsön abban, hogy milyen gyógyszert ajánlanak, hanem a szakmai szempont, és a gyógyszerész is legyen ott.

Államtitkár úr, melyik az igazi Rétvári? (Derültség a Jobbik soraiban.) Ami a törvényben (Az elnök csenget.) vagy ebben az új jogszabályban van, vagy az, akit az előbb idéztem? (Rétvári Bence: Ma is ezt mondtam!) Nem egészen hiteles ön ebben az ügyben. (Rétvári Bence: Ugyanazt mondtam, mint amit felolvasott, ennél hitelesebb nem lehetek!) Köszönöm szépen. (Rétvári Bence: Nyilván meg volt írva előre, hogy nem!)




Felszólalások:   60-65   66-71   72-77      Ülésnap adatai