Készült: 2024.05.08.06:42:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2023.07.04.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:57


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője: „Aktuális közügyek” címmel. Öné a szó, frakcióvezető úr.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Azt hiszem, most már értem, hogy miért engedi el a kormány a külföldi embercsempészeket. Először nem értettem, de úgy tűnik, hogy most már maga a kormány is fölcsap embercsempésznek, ugyanis nem tudom másnak nevezni azt, amit állami támogatással szeretne most már a kormány végrehajtani, amikor arról beszélnek, hogy félmillió vendégmunkás, félmillió munkavállaló hiányzik Magyarországról. Valójában nem félmillió munkavállaló hiányzik Magyarországról, hanem sok százezer magyar honfitársunk hiányzik Magyarországról, akik kényszerűségből elmenekültek, elhagyták Magyarországot a gazdasági helyzet miatt. Ők hiányoznak elsősorban Magyarországról, illetve az a nemzetgazdaság, az a fajta gazdaságpolitika, amelyet legalább harminc éve várunk már itt Magyarországon, amely a magyar vállalkozásokra, a magyar termelőre, a magyar gazdára, a magyar értékekre, a magyar sajátosságokra épülne és nem a multik támogatására.

Azt látjuk a kormány mostani döntéséből és abból a törvényből, amit a kormánypártok elfogadtak, amely a vendégmunkások behozataláról szól, hogy a kormány tulajdonképpen végrehajtja azt a lakosságcserét, amelytől elvileg évek óta, 2015 óta legalábbis verbálisan meg akarja védeni Magyarországot. Nem tudjuk másnak nevezni ezt a törvényt.

Hiába hivatkozik majd esetleg a válaszadó vagy a kormány arra, hogy ez a törvény éppen azt segíti elő, hogy mondjuk, három év múlva ezek a vendégmunkások, több tízezer, több százezer vendégmunkás azokból az országokból  akár Bangladesből vagy éppen a Fülöp-szigetekről, teljesen mindegy  majd elhagyja Magyarországot, merthogy majd a törvény kötelezi a munkaadót vagy magát a vendégmunkást arra, hogy elhagyja Magyarországot, önök is nagyon jól tudják, és láthatják Európa-szerte, hogy a gazdasági bevándorlók nagy ívben tesznek a jogszabályokra, nagy ívben tesznek a törvényekre. Nemcsak hogy nem hagyják el azokat az országokat, ahova éppen őket betelepítették, legyen az Németország, Hollandia, Svédország vagy Ausztria, hanem a törvényeket áthágva, sokszor erőszakkal törnek be az országba, amit sajnos önök sem akadályoznak meg azzal, hogy simogatják őket, aztán visszataxiztatják a kerítés másik oldalára, ami még néhány méterig ráadásul magyar terület. Tehát még csak nem is Szerbiába toloncolja vissza jelenleg a kormányzati akarat a betörő illegális migránsokat, hanem magyar területre, ahol aztán néhány óra múlva újra próbálkozhatnak, nekitámasztják a kerítésnek a létrájukat  és újra itt vannak. Tehát nagyon jól tudják önök, hogy akiket gazdasági bevándorlóknak nevezünk  és ez alól a vendégmunkások sem lesznek kivételek , nem fogják ezt a törvényt betartani, nem fogják elhagyni Magyarországot, hanem majd mindenféle trükkökkel, mindenféle módszerekkel, vagy akár csak egyszerűen kikerülve a jogszabályokat itt fognak maradni Magyarországon, ha az önök gazdaságpolitikája ezt támogatja.

Márpedig úgy tűnik, hogy 13 éve a Fidesz gazdaságpolitikája semmiben sem különbözik a szintén katasztrofális korábbi balliberális gazdaságpolitikától. A Fidesz-kormány háromszor annyi pénzzel támogatta a multikat, mint az egyébként is gyalázatos balliberális kormányok. S azt látjuk  ha egészen pontosan szeretném ezt megmondani , hogy a balliberális kormányok alatt 4,5 millió forintot költött a kormány egy új munkahelyre, most pedig 9,5 millió forintot. Tehát még többet költenek egy olyan munkahely létrehozására, jellemzően multiknál, jellemzően globális nagyvállalatoknál, ahová most vendégmunkásokat akarnak behozni, ezzel lecserélve Magyarország lakosságát.

Azon a gazdaságpolitikán kellene önöknek változtatni ahhoz, hogy ne legyen szükség vendégmunkásokra, amely a magyar gazdaságot, a magyar vállalkozókat, a magyar gazdákat támogatná; de önök nem akarják meghallani az ő segélykiáltásaikat. Ott vannak a méhészek, akik jelenleg óriási bajban vannak: 20 ezer méhész van bajban, de sajnos érdemi segítséget nem kaptak. Itt van a kezemben, például korábban már jeleztem a miniszterelnök úrnak, hogy szeretnék majd beszélni a magyar víziszárnyas-érdekképviseleti szervezet problémáiról. Egy szintén több tízezer magyar embert érintő problémáról van szó. Ők úgy érzik, hogy továbbra sem hozzájuk jutnak el a támogatások. Idézek a levelükből, amit a miniszterelnök úrnak fogalmaztak meg: ők azt írják, hogy jelenleg a legnagyobb probléma az úgynevezett állásidő kompenzálása, ami nem tűr halasztást, mert a kormány által kifizetett pénzeket az integrátor cégek a Baromfi Terméktanács segítségével saját köreiken belül osztották szét.

Tehát továbbra is azt látjuk, hogy nem a magyar társadalmat, nem a magyar gazdaságot segíti a kormány, hanem vagy a multikat, vagy a globális nagyvállalatokat, vagy a kormányhoz közel álló cégeket, és egy közös vonása van ezeknek a globális cégeknek vagy a kormányhoz közel álló nagyvállalkozóknak, hogy mindannyian vendégmunkásokban gondolkodnak, és most ehhez alkotott egy kerettörvényt a kormány. Szerintünk ez gyalázatos, ez ugyanolyan embercsempészet, mint amit a külföldi embercsempészek a déli határon folytatnak. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

(9.30)

ELNÖK: Köszönöm, Toroczkai László képviselő úr. Az elhangzottakra a kormány nevében Fónagy János államtitkár úr fog válaszolni.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm, hogy lehetőséget ad számomra, hogy ezt a nagyon fontos kérdést a parlament nyilvánosságának, az ország nyilvánosságának és önnek megvilágítsam.

Magyarország valóban egy merőben új helyzetben van, hiszen az évtizeddel ezelőtti egymillió munkanélküli országából a 4,7 millió munkavállaló országává váltunk, egy olyan országgá, amelynek az elmúlt közel most már másfél évtizedben folyamatosan fejlődő gazdasága képes volt az elmúlt évtizedekben munkanélkülivé vált emberek túlnyomó többségét részben korosztályi benövő módon, részben képzéssel, felnőttképzéssel, oktatással a munkaerőpiac alanyává tenni. Ez egy merőben új helyzet Magyarországon, és akkor, amikor nem munkanélküliségről, hanem munkaerőhiányról beszélünk, akkor, gondolom, nem véletlen az sem, hogy ön is, hát, erősen érzelmi oldalról közelítve, nem vitatva azt, hogy a magyar munkavállalók érdekeinek védelme érdekében, de meggyőződésem szerint félremagyarázza a helyzetet.

Először egypár szót a migrációról és az emigrációról. 2010-ben 1600 fő tért vissza Magyarországra, az elmúlt évben 36 ezer, tehát ma már lényegesen több ember tér vissza a Magyarországról az elmúlt években eltávozottak közül, mint akik visszajönnek. 2010 és ’22 között összesen 195 ezren tértek haza Magyarországra, legtöbben Ausztriából, 60 ezren; Németországból 50 ezren; az Egyesült Királyságból 40 ezer volt a visszatérők száma. A vándorlási egyenleg az elmúlt öt-hat évben mintegy 70 ezer fős többletet jelent, tehát a trend mindenképpen megfordult. Zárójel: én személy szerint nem tartom egy tragédiának, hogyha akár magyar tanulók, magyar fiatalok, magyar munkavállalók néhány évre kimennek tanulni, világot látni, pénzt keresni, tapasztalatokat szerezni  ez az elmúlt évszázadok során is mindig így volt , hogy utána visszatérjenek, és Magyarországon családot alapítva ismereteiket és külföldön megszerzett pénzüket itt hasznosítsák. Számtalan példáját látjuk ennek Magyarországon.

A folyamatot nyilvánvalóan elősegíti az is, hogy Magyarországon az elmúlt évtizedben számottevően javultak a jövedelmi viszonyok. A jövedelmi viszonyok javulása részben a nominálbér emelkedésével, részben az adók csökkentésével, a jövedelmeket terhelő adók csökkentésével valósult meg. Senki nem vitatja, hogy az elmúlt két-három év, egy, a határaink mellett dúló háború, az azzal szoros összefüggésben egész Európában megjelenő infláció a jövedelmeknek ezt a dinamikus és egyenletes fejlődését megakasztotta, de éppen az elmúlt hetek, hónapok tapasztalata az, hogy a magyar társadalom, a magyar kormány és a magyar gazdaság úrrá lesz az infláción, és a hónapokkal ezelőtt valóban jelentős infláció az elmúlt időszakban már egy érezhetően mérséklődő, csökkenő tendenciát mutat, és ma már biztonsággal mondhatjuk, hogy az év utolsó harmadára vagy az év végére az infláció egy számjegyűvé válik.

Ami a vendégmunkásokat illeti  a képviselő úr, frakcióvezető úr is említette , törvényt hoztunk a vendégmunkásokra. Két év a maximum, ezt semmilyen módon, sem családegyesítés, sem más címén nem lehet átlépni, és ahogy a korábban évtizedeken át nagyon szigorú német törvények és az Arbeitsamtoknak az ellenőrzési tevékenysége biztosította azt, hogy a Németországban dolgozó munkavállalóknak a határozott időre szóló (Az elnök csenget.) munkaszerződése lejárta után elhagyják az országot, ugyanezt a gyakorlatot Magyarországon is meg fogjuk (Az elnök csenget.) és meg tudjuk valósítani. Köszönöm a türelmet, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai