Készült: 2024.05.08.23:51:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

6. ülésnap (2022.05.23.),  117-118. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:   115-116   117-118   119-120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz képviselőcsoportjából Ovádi Péter képviselő úr jelentkezett napirend utáni felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

OVÁDI PÉTER (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jöjjön egy könnyedebb téma! Az Európa kulturális fővárosa címet több mint 30 éve hozták létre Melina Mercouri görög származású színésznő és kulturális miniszter javaslatára, és azóta is az EU kultúrpolitikájának egyik legjelentősebb produktuma. Engedjék meg, hogy egy időutazásra invitáljam önöket! Egy kis ízelítőt szeretnék adni abból, hogyan nyerte meg Veszprém az Európa kulturális fővárosa címet, mit jelent ez a megtiszteltetés, hol tartunk most, valamivel több mint fél évvel az ünnepi év kezdete előtt.

2016-ban döntés született arról, hogy elindulunk az Európa kulturális fővárosa címért, majd 2017-ben Veszprém egészen különlegesen, nem egyedüli városként, hanem a Bakony-Balaton régióval karöltve beadja a pályázatot a címért. 2017 decemberét írjuk, amely határidőig összesen hét város pályázott. Ezek közül a nemzetközi szakértői bizottság 2018 februárjában Debrecen, Győr és Veszprém pályázatát juttatta a döntőbe, majd 2018 decemberében Veszprémet ajánlotta Európa kulturális fővárosának. Akkor még úgy tűnt, Veszprém 2023-ban egyedül birtokolhatja ezt a címet, azonban a koronavírus-járvány miatt még két város, Temesvár és Elefszína is velünk együtt fog ünnepelni jövőre.

A pályázatot óriási közös gondolkodás és munka előzte meg. Az öt alappillér, amelyen nyugszik, a közösségépítés, önkéntesség, hagyomány, innováció és fenntarthatóság. Kiemelten fontos volt számunkra, hogy az infrastrukturális fejlesztések mellett kultúraközpontú szemléletet honosítsunk meg. Az alapok már mind ott voltak, hiszen olyan fesztiválokkal büszkélkedhetünk, mint az Utcazene, a Veszprém Feszt, az Auer Fesztivál vagy a Gizella Napok. Ezekre építve és újakat megvalósítva egy igazi, sokszínű kulturális forgataggá válik Veszprém és a Bakony-Balaton régió. Ennek köszönhetően immár harmadik éve kerül megrendezésre nálunk a Magyar Mozgókép Fesztivál, valamint a meglévő fesztiválok is egyre nagyobb volumenűvé válnak. 2021. december 31-éig 116 település döntött a csatlakozás mellett, köztük mind a 11 régióbeli járásszékhely is. A társuló településekkel karöltve egy olyan időtálló integráció valósul meg, amely reményeink szerint egy értékes és valós kapocs lesz 2023 után is. Kiemelt cél a kulturális értékek felfedezése, megőrzése, valamint esélyteremtés, értéknövelés az együttműködés révén. „Ne morzsákat kínáljunk, hanem egy teljes vekni kerüljön terítékre az itt élőknek és az idelátogatóknak.”

A projekt keretében látványos infrastrukturális beruházások valósulnak meg. Ilyen például a Heim Pál Gyermekkórház felújítása, amely régi seb volt a veszprémiek szívén. Új funkcióval megtöltve a jövőben egy új kulturális és mozgásközpont jön létre, mely a városban elszórtan működő, mozgásművészetekkel foglalkozó egyesületeket, csoportokat egy helyre, egy házba terelve méltó körülményeket biztosít majd számukra. Tervek szerint új otthonául szolgálna a klasszikus balett, a néptánc és a falmászás kedvelőinek is, a tájépítészek segítségével pedig egy új kerttel lehetőség nyílik arra is, hogy a családok a belváros közelében egy nyugodt parkban tölthessék el a szabadidejüket.

Jó ütemben halad a Jókai utca 8. szám alatti Ruttner-ház megújítása is, amely épület történelme szintén magáért beszél, és most új köntösben visszakapják a veszprémiek a hosszú utca ikonikus épületét. A védett épület a jövőben hostel típusú szállásként várja az átutazókat. Már átadásra is került, és a diákok birtokba is vették az úgynevezett Digitális Tudásközpontot, amely épület a veszprémi városközpontban áll. Korábban iskola és bankfiók volt, de az épületet leginkább az egykori húsáruházi funkciója miatt ismerik a helyiek. A „Veszprém-Balaton 2023  Európa kulturális fővárosa” program támogatásával az épület visszakapta edukációs funkcióját, hiszen eredetileg iskolának épült az 1920-as évek végén. Újra diákok tanulhatnak, fejleszthetik készségeiket a központ falai között. Robotika, virtuális valóság, automatizáció, mesterséges intelligencia, amelyeket testközelből ismerhetnek meg Veszprémből és a régiókból érkező családok. Tervezhetnek 3D-ben, és ki is nyomtathatják a kisebb ajándéktárgyakat. Közösségekben és közös gondolkodásban hiszünk, ezért a VEB2023 Zrt. különböző pályázatok kiírásával segíti és vonja be a térség kulturális, gasztronómiai és sporttémában nyitott és vállalkozó szellemű vállalkozásait, településeit. Ilyen pályázatok például  nagyon sok van, ezeket most már nem tudom felsorolni, de majd mindenkit várunk 2023-ban Veszprémben. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:   115-116   117-118   119-120      Ülésnap adatai