Készült: 2024.05.10.17:55:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  95-100. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:18


Felszólalások:   89-94   95-100   101-108      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Képviselő úr elfogadta az államtitkári választ.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Gréczy Zsolt képviselő úr, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Több százezren várnak a mentőövre, megmentie a katásokat a kormány?” címmel. Tisztelt képviselő úr, Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Gréczy Zsolt képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar emberek egyre inkább nyögik az Orbán-kormány által rájuk pakolt terheket. Varga Judittól tudjuk, hogy hatalmas megszorítások vannak a költségvetésben, Nagy Márton a bérek csökkentését helyezte kilátásba, Matolcsy György pedig volt szíves közölni, hogy a költségvetésben ezermilliárdos adóemelés van, nem is beszélve a katás vállalkozások ledózerolásáról.

Itt jegyzem meg, hogy az önök új kommunikációs brosúrája szerint legalább eddig volt kata, és mintha előtte nem is létezett volna semmiféle egyszerűsített vállalkozási adózási lehetőség. Nos, volt, 2003-2010 között is volt, úgy hívták, hogy eva, egyszerűsített vállalkozási adó, ami a világválság, a 2008-2009-es világválság idején is létezett, és azt is önök szüntették meg. (Nacsa Lőrinc: Nem szűnt meg.) Az evát is önök szüntették meg, meg a katát is önök temetik be. Ez mind rezsinövelés és ez mind a terhek nehezebbé tétele. Mindez kiegészül azzal, hogy egyre többe kerül nekünk betenni a pénzt és kivenni is a pénzt, többe kerül a postai szolgáltatás, a multinacionális cégek pedig, mit sem törődve a szavahihetetlen kormánnyal, az emberekre terhelik az Orbán-kormány elvileg nekik szánt pluszterheit.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Minderről egyetlen árva szó sem esett április 3-a előtt. Önök azt mondták, hogy minden rendben van, mindent és mindenkit megvédenek. Önök becsapták az embereket, tönkretették a hazánkat, Magyarországot. Ma családok százezrei nem tudják, hogyan fognak adózni, tanárok, egészségügyi dolgozók tömegével közölték, hogy nem lesz béremelés, a nyugdíjasoknak alamizsnát dobnak, amely messze nem fedezi a bevásárlás és a gyógyszerek költségeit. Márpedig ez is adóemelés, ez is rezsinövelés, mint ahogy az is, hogy az élelmiszer lassan megfizethetetlen.

Önök is érzékelik az elemi felháborodást a katás vállalkozások ledarálása kapcsán, amely szintén adóemelés és rezsinövelés. Kérdezem államtitkár urat: mikor kezdik meg legalább a katás vállalkozások ügyében az érdemi egyeztetést az érdekvédő szervezetekkel, civilekkel, látva, hogy csökkenteni kell a káoszt, és belátva, hogy nem lehet így bánni több százezer érintett magyar emberrel. Várom válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Tállai András miniszterhelyettes úrnak adok szót. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is egy politikai szembesítést szeretnék önnel megtenni, hiszen ön is tudja, hogy a kata 2012 óta létezik, több mint tízéves története van a magyar adórendszerben, és amikor ezt a nagyon egyszerű adózási formát létrehoztuk, akkor ezt az önök pártja nem támogatta. Azt mondták, hogy ez nem való ebbe a magyar adórendszerbe, és nem segít a vállalkozásoknak. Tehát ha önökön múlt volna, akkor most ez a rendszer, ez az úgynevezett katarendszer nem is létezne, és nem tudtak volna az elmúlt tíz évben ilyen kedvezően adózni az érintettek.

A katának az volt a célja, hogy azok a vállalkozók, vállalkozások, akik közvetlenül a lakosság felé szolgáltatnak vagy terméket értékesítenek, ők kedvező adózási lehetőséghez jussanak. A kata  kezdetétől fogva  a főállású vállalkozónak 50 ezer forint/hó közteher befizetését jelentette. Amikor ez elindult, akkor a minimálbér összege nem érte el a 100 ezer forintot. Most, tíz év után ugyanúgy 50 ezer forint a kata összege, a minimálbér összege pedig 200 ezer forint. Nyilvánvaló, hogy ez a csökkentett közteherviselés nagyon kedvező volt azok számára is, akik nem az eredeti cél szerinti tevékenységet végezték, hanem például számláznak cégeknek.

Egyébként a 450 ezer katásból mintegy 300 ezer katás számláz most, jelenleg valamilyen cégnek. Tehát 100 ezer körüli azon vállalkozások száma, aki megfelel az eredeti célnak, aki most is választhatja majd a katát, és választhatja a nagyon egyszerű adózási formát, hiszen csak bevételi nyilvántartást kell vezetni, és 50 ezer forint összközterhet kell majd befizetni az állami költségvetésnek szeptember 1-je után is.

És hogy mi van azokkal, akik nem tudnak így adózni? Van lehetőség számukra. Különösen megoldott azoknak a helyzete, akik ezt kiegészítő tevékenységben végezték, azaz havi 25 ezer forintot fizettek. Ők megtalálják azt a módot, például az átalányadózásban, hogy lényegében közteher nélkül, minimális adózással, hiszen az átalányadózásban költséghányadok vannak, 40 százalék, 80 százalék vagy 90 százalék, és csak a fennmaradó bevétel után kell adózni. De ugyanaz a helyzet azon vállalkozásoknál is, akik nem mellékállásban végzik, vagy éppen nyugdíjasok, ők is választhatják az átalányadózást, hiszen itt valóban meg kell fizetni a minimálbér után a közterhet, ami arányaiban egyébként most is annyi, mert 93 ezer forintot kell havonta fizetni a 200 ezer forint minimálbérhez viszonyítottan, arányaiban pontosan annyi, mint mikor elindult ez a katás adózási rendszer.

Én azt gondolom, hogy nem hisztériát kell kelteni, hanem gondolkodni, megismerni az adótörvények adta lehetőségeket, és mindenkinek a következő két hónapban kiválasztani azt, hogy melyik számára a legkedvezőbb. Mindenki meg fogja találni a számára megfelelő megoldást, és tovább tudja folytatni a vállalkozását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a választ. Parancsoljon!

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Szeretném emlékeztetni államtitkár urat, azt mondja, hogy ne riogassunk, hát, szeretném jelezni, hogy Gulyás Gergely azt ígérte egy Kormányinfón, hogy az ilyen ügyekben széles társadalmi egyeztetés lesz, ezt ígérték az Európai Uniónak. Ezt elmondta egy szép, Kormányinfónak nevezett hazugságcunamin, majd két nap múlva egyszer csak megjelent ez a rendelet, hogy 450 ezer ember adózási formáját így nyár közepén, huss, eltörlik, úgy, ahogyan addig volt.

Tehát nem riogatunk, hanem ez történt, 450 ezer ember egyik napról a másikra szembesült azzal, hogy önök kivégezték azt az adórendszert, amely szerint addig léteztek és működtek. És mint jeleztem az első felszólalásomban, önök az evát is kivégezték és a katát is kivégezték, tehát mindenkit és minden olyan rendszert, amikor egyszerűsített módon lehetett volna adózni.

Itt pánik van, káosz van, mert önök tönkretették a magyar költségvetést és tönkretették Magyarországot, és most mindenáron adóbevételre van szükségük. Erről van szó, és ezért tüntetnek az emberek. A választ nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:   89-94   95-100   101-108      Ülésnap adatai