Készült: 2024.05.09.18:48:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  172-181. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:42


Felszólalások:   162-171   172-181   182-191      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Halász János, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszter asszonynak: „Így trükközik megint a baloldal!” címmel. A miniszter asszony távolléte miatt válaszadásra Répássy Róbert államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem Halász János képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a miniszter asszonytól személyesen kéri a választ.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen, elfogadom az államtitkár urat válaszadónak.

ELNÖK: Akkor öné a szó, Halász János képviselő úr.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az április 3-ai választás óta tudjuk, hogy a magyar emberek nem kértek a baloldal összeborulásából, és ismételten a Fidesz-KDNP-kormánynak adtak felhatalmazást a kormányzás folytatására. Olyannyira nem támogatták az összellenzéki ügyeskedést, hogy 2018-hoz képest a baloldal összesen 800 ezer szavazót veszített.

Ugyanakkor egy ilyen rossz baloldali választási eredmény után fontos kérdés, hogy milyen támogatást kapnak az ellenzéki frakciók a költségvetésből. Az az érdekes helyzet állt elő, hogy a baloldal, bár egy listán jutott be az Országgyűlésbe, de osztódása révén hat frakciót alakított, így ebben a ciklusban hozzávetőlegesen 3 milliárd forinttal kapnának több frakciótámogatást, mint az előző négy évben. Hangsúlyozom még egyszer: ma a baloldalnak kevesebb képviselője van a törvényhozásban, mint korábban.

A jelek szerint a közös listával történő indulás nem csupán szavazatmaximalizálásra irányuló taktika volt, hanem pénzügyi szempontból jól megtérülő befektetésnek is bizonyult. Így ugyanis, míg az előző ciklusban egy baloldali képviselő 3,1 millió forintjába került az államnak egy hónapban, most a baloldali trükközés után ez 4,6 millióra növekedne.

Morálisan elfogadhatatlan, hogy a baloldal az április 3-ai bukását követően pusztán anyagi megfontolás miatt osztja fel magát kisebb csoportokra. Így utólag értelmet nyert a Gyurcsány vezette DK által gyakorolt nagyvonalú gesztus is, miszerint egy listás képviselői mandátumot felajánlottak az LMP számára, hogy önálló frakciót alakíthasson. Pénz, hatalomvágy, trükközés, fenyegetőzés, ez jellemezte a baloldalt az elmúlt években, így nem véletlen, ha a választók nem kértek belőlük.

Fentiekre tekintettel kérdezem tisztelt államtitkár urat, ilyen választási eredmény után, ilyen helyzetben elfogadhatóe a baloldal költségvetési trükközése. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, Halász János képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A jelenlegi szabályozás szerint a pártok támogatására fordítható összeg 25 százalékát egyenlő arányban az Országgyűlésben az országos listán mandátumot szerzett pártok között kell felosztani. A fennmaradó 75 százaléknak megfelelő összeg az országgyűlési választások eredménye alapján a pártra, illetőleg a párt jelöltjeire leadott szavazatok arányában illeti meg a pártokat.

Mit is jelent ez a gyakorlatban? Míg az előző ciklusban egy kormánypárti képviselőre nagyjából havonta 2,2 millió forint támogatás jutott, addig egy baloldali képviselő 3,1 millió forintjába került az adófizetőknek. (Dr. Lukács László György: Simonka György mennyibe került az adófizetőknek?  Dr. Brenner Koloman: Farkas Flórián mennyibe került?) Az idei választások után az ellenzék által létrehívott hatfrakciós felállás után egy-egy baloldali politikus már 4,5 millió forintba kerül az adófizetőknek havonta, tehát itt havi összegekről van szó.

Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen a frakciótámogatási rendszer felülvizsgálata vagy a párttámogatási rendszer felülvizsgálata nem a kormány hatáskörébe tartozó kérdés. A kormány az Országgyűlés belügyének tekinti ezeknek a szabályoknak a megállapítását, de azzal teljes mértékben egyetértek, hogy ilyen helyzetben, ilyen háborús gazdasági válsághelyzetben az egész Országgyűlésnek, az egész politikai rendszernek meg kell fontolnia, hogy engedie azt a trükközést, amit ön bemutatott, és hogy erre a trükközésre valóban vane az adófizetőknek ennyi pénze. Kérem a válaszom elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(17.00)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválaszra van lehetősége Halász képviselő úrnak.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ez a helyzet így tarthatatlan (Közbeszólás a Jobbik soraiból.), az elhúzódó háborús helyzetből adódó takarékoskodás kapcsán is, amit mondott, de morálisan különösen. (Dr. Lukács László György: A múlt héten fogadtátok el Orbán fizetésemelését! Takarékoskodás!) A magyar emberek, ahogy mondtam, április 3-án úgy döntöttek, hogy nem kérnek a baloldalból, Gyurcsányék mégis a frakcióalakítási ügyeskedéssel több milliárd forinttal károsítanák meg így a költségvetést. (Dr. Lukács László György: Kár, hogy Volnerrel nem beszéltétek meg hamarabb a törvénymódosítást, már túl lennénk rajta!) Ezt nem engedhetjük, nem engedjük, a frakciók állami támogatással való trükközése előtt lévő kiskapukat be kell zárnunk, és be is fogjuk zárni. Ha egyes politikai pártok támogatottsága meredeken zuhan, ahogy láttuk a baloldalon (Dr. Brenner Koloman: KDNP nulla százalék!), akkor nem nőhet milliárdokkal az állami támogatásuk. A Fidesz-frakció éppen ezért az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási javaslatait a holnapi napon be fogja nyújtani a tisztelt Ház elé. Köszönöm szépen. (Dr. Brenner Koloman: Szép volt!  Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A viszonválasz megilleti Répássy államtitkár urat is.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Én még csak néhány adattal szeretnék szolgálni a tisztelt Háznak. A Magyar Közlöny május 31-ei számában, pontosabban a Hivatalos Értesítőben megjelent a baloldali pártok 2021-es pénzügyi beszámolója. Engedjék meg, hogy egy kis összefoglalót adjak ebből.

Az Országgyűlésbe jutott frakciók közül az MSZP 776 milliós, a Jobbik több mint 681 millió forintos bevételre tett szert; az LMP-nek 355 millió forint jutott 2021-ben; míg a Párbeszéd összesen 336 milliónyi összeget kapott; a Momentum pedig 262 millió forinttal gyarapodott. Kérem, fontolják meg ezeket a számokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   162-171   172-181   182-191      Ülésnap adatai