Készült: 2024.06.03.15:48:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.), 102. felszólalás
Felszólaló Héjj Dávid (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási Bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HÉJJ DÁVID, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2022. december 1-jén tartott ülésén megtárgyalta az egyes foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról szóló T/1845. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 24 igen szavazattal, 4 nem szavazat ellenében, 7 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat fő célja a jogharmonizációs kötelezettségeink teljesítése. A javaslat elfogadásával megvalósulhat az átlátható és kiszámítható munkafeltételekről, illetve a munka és a magánélet egyensúlyáról szóló uniós rendelkezések átültetése. Ezáltal az irányelvben rögzített garanciák a munkavállalók számára maradéktalanul biztosításra kerülnek, hozzájárulva a munka és a magánélet összehangolásának ösztönzéséhez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hangsúlyozandó, hogy az említett irányelv nemzeti jogba való átültetésével duplájára emelkedik az apanapok száma, ennek eredményeként az érintettek gyermekük születése után kivehető 10 munkanappal rendelkezhetnek.

A törvényjavaslattal összefüggésben kiemelendő, hogy a jogalkotási folyamat során nem volt elegendő csupán a munka törvénykönyvében módosítani az apasági pótszabadságra vonatkozó rendelkezést, tekintettel arra, hogy valamennyi jogállási törvényben szerepel az említett jogintézmény.

Kiemelendő továbbá, hogy a gyermeke 3 éves koráig ezentúl 44 munkanap szülői szabadság illetheti meg a munkavállalót, amit kérésének megfelelő időpontban adhat ki a munkáltatója.

A törvénytervezet rendelkezik a gondozói szabadság átültetéséről is, melynek értelmében az, akinek hozzátartozója vagy a vele egy háztartásban élő személy súlyos egészségügyi okból gondozásra szorul, legfeljebb 5 munkanapra mentesülhet a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól.

A kisgyermekes szülők rugalmasabb munkafeltételeinek biztosítása érdekében a gyermek 8 éves koráig kérhetik a munkavégzési hely és a munkarend módosítását, illetve a távmunka keretében vagy részmunkaidőben való foglalkoztatásukat.

A Törvényalkotási Bizottság eljárása során megfogalmazott igénynek köszönhetően éjszakai munkára a nő gyermeke 3 éves korától 10 éves koráig, a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló pedig gyermeke 3 éves korától 10 éves koráig csak írásbeli hozzájárulásával osztható be.

A munkavégzés kiszámíthatóságát növeli továbbá a törvénycsomagnak azon rendelkezése, mely szerint a korábban közölt munkaidő-beosztás kollektív szerződéssel is csak legkésőbb a munkakezdés előtt 48 órával változtatható meg.

Új elemként jelenik meg a javaslatban, hogy a munkáltatónak ingyenesen kell biztosítania a munkaköri feladatok teljesítéséhez szükséges, jogszabály alapján kötelező képzéseket.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat új passzusai parlamenti elfogadásuk esetén 2023. január 1-jétől léphetnek életbe. Megjegyzendő, hogy a törvényjavaslat a munkavállalók, valamint a családok érdekei mellett figyelembe veszi a költségvetés teherbíró képességét és a vállalkozások lehetőségeit és mozgásterét. Mindezekre tekintettel a javaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Köszönöm a szót, elnök úr. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai