Készült: 2024.05.08.23:14:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:34


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Koncz Zsófia államtitkár asszony. Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Novák Előd képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője: „Aktuális közügyek” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tíz plusz egy bizonyítékot hoztam a magyar kormány ukrajnai háborúban való sajnálatos részvételére.

A legnagyobb közfelháborodást még a fideszes szavazók körében is a NATO-bővítés nagykoalíciós megszavazása okozta. A NATO-tagállamok bővítésének magyar vétóját azért szorgalmazza immár sajnos egyedüli pártként a Mi Hazánk, mert a világháború felé tett újabb lépés, provokáció volna a katonai szövetség további bővítése Oroszország határán, míg a semleges zóna nemzetközi érdek. De sajnos a magyar kormány is beszállt a háborús őrületbe.

A háborúpártiságra a második bizonyíték a gazdasági háború, a szankciók támogatása. Az oroszok elleni embargó így is felbecsülhetetlen károkat okozott, főként a magyar mezőgazdaságnak az elmúlt években. Most már a magyar érdek legyen az első! A magyarok döntöttek: 97 százalék nem a szankciókra, Orbán Viktor vétó helyett mégis mindig támogatja azokat Brüsszelben. Tehát a szemfényvesztő kormánypropagandával szemben sajnos az amerikai érdekek kiszolgálásához asszisztál Magyarország is.

Ukrajna magyar pénzügyi támogatása az egyik legérthetetlenebb. A március 16-ai kormányhatározat szerint 74 milliárd forinttal támogatjuk az Unión keresztül a magyarellenes ukránokat, illetve az EU-n keresztül vétó helyett asszisztálásunkkal folyik például a lőszertámogatás is.

A magyar harckocsik működését biztosító üzemanyaggal is támogatja az ukránok háborúját Magyarország, közvetlenül is. Az ukrán olajfinomítókat és -tárolókat nyáron megsemmisítették az oroszok, azóta külföldről látják el Ukrajna hadseregét üzemanyaggal, jórészt magyar gázolajjal. Van, akinek megéri!

Az ötödik bizonyíték a Fidesz-kormány háborúpártiságára, hogy idegen katonai felvonulási területté vált hazánk a NATO-harccsoportok, főként amerikai páncélosok beengedésével. Magyarország függetlenségének feladása elfogadhatatlan. Idegen haderőknek nem volna helyük hazánkban, Magyarország a magyaroké. A NATO-bővítés megszavazása után persze nem csoda, hogy hazánk is felkerült az oroszokkal barátságtalan országok listájára.

Rendkívül álságos az a kormánypárti propaganda, hogy a magyar-ukrán határt nem lépik át fegyverszállítmányok, mert valójában igenis mehetnek Magyarországon keresztül fegyverszállítmányok Ukrajnába Szlovákia és Románia közbeiktatásával. Álszent a kormány!

Sőt, magyar felségjelzésű katonai szállítógép is visz fegyvereket Ukrajnának. Bizony, a Pápán állomásozó NATO Nehéz Légiszállító Ezred egyik magyar felségjelzésű C-17-es repülőgépébe a rakéták bepakolásáról fénykép is megjelent.

A balti légtér biztosítását is vállalták magyar Gripenekkel, ahol konfliktusba kerültek orosz vadászgépekkel, és erről büszkén be is számolt a Magyar Honvédség.

A kilencedik bizonyíték: magyar Gripenekkel Szlovákia légterének védelmét is vállalták, hogy közben ők Ukrajnának adhassák a saját MiG-29-eseiket. Ez az Ukrajnában zajló amerikai-orosz háború közvetett támogatása.

A tizedik pedig, amit a magyar kormány eltitkolt és a szlovák védelmi minisztertől kellett megtudnunk: ukrán katonák, egészségügyi szakemberek kiképzésében is részt vesz Magyarország. A részleteket hiába tudakoltuk, titkosították.

De álljon itt még egy pont, hogy miként támogatja a magyar kormány az ukránok háborúját. A Magyar Honvédség parancsnoka a nyáron szintén titokban látogatta meg az ukrán vezérkart. Erről is csak utólag, ukrán híradásból értesültünk. Az ukrán fegyveres erők vezetője akkor úgy nyilatkozott, hogy elégedett Ukrajna és Magyarország katonai együttműködésének szintjével. Most már kezdjük érteni, hogy miért. S ez a bizonyos utolsó pont a diplomáciai hadviselés, amit folytat a magyar kormány. Még az úgynevezett békepárti határozatban is egyoldalúan csak Oroszországot ítélték el.

Ukrajna területi integritásának hajtogatása helyett a magyar kormány inkább azt kéne megakadályozza, hogy a kárpátaljai magyarságot golyófogónak használják. Ez nem a mi háborúnk! Mégis több száz besorozott kárpátaljai magyar halt meg, illetve sérült meg már ebben a háborúban, így az ukránok és az oroszok után a legnagyobb véráldozatot a magyarság hozta ebben a háborúban is, pedig Kárpátalja az egyetlen régiója Ukrajnának, melyet még nem ért orosz csapás. Szögezzük hát le, hogy nem állunk ki Ukrajna területi integritása mellett. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Novák Előd képviselő úr. Az elhangzottakra Menczer Tamás külügyi államtitkár úr fog válaszolni.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Hallgatva a felszólalását vegyes érzelmek, vegyes gondolatok voltak bennem, mert mondott olyan mondatokat, amelyekkel azonosulni tudok, amelyekkel egyet tudok érteni: a kárpátaljai magyarokat meg kell védeni, ez nem a mi háborúnk, és voltak mások is. Azonban voltak olyan mondatok, amelyeket teljességgel vissza kell utasítanom.

Az a helyzet a felszólalását hallgatva, hogy végül arra jutottam, hogy ön, tisztelt képviselő úr, a magyar kormányt teljesen alaptalanul támadva megengedheti magának azt a luxust, hogy összevissza beszéljen.

(9.30)

Ezt egy ilyen helyzetben lévő párt, mint az öné, és egy ilyen helyzetben lévő képviselő megengedheti magának még egy háború alatt is, de egy kormány és egy kormánypárt nem engedheti meg magának, ezért szeretném önt és a tisztelt Házat tájékoztatni, hogy mi is a magyar kormány álláspontja a háborúval kapcsolatban.

Tehát mi a béke pártján álltunk és állunk. Ha jól értettem, valamelyik zagyva pontban ezt is kétségbe vonta. Tehát mi a béke pártján álltunk a háború kitörése előtt is, mindent megtettünk és mindig elmondtuk, hogy a béke megőrzése a legfontosabb. Sajnálatos módon ez nem sikerült, és a háború kitörése óta, amely most már több mint egy éve tart, mindig elmondjuk, hogy a béke helyreállítása a legfontosabb, azonnali tűzszünetre van szükség, és béketárgyalásokra, senki nem gördíthet akadályt, nem helyes az, ha bárki akadályt gördít, feltételeket támaszt a béketárgyalások és a tűzszünet elé, mert csak akkor lehet életet menteni, ha a fegyverek elhallgatnak, és a háborús felek leülnek a tárgyalóasztal mellé. Tehát mi a béke pártján állunk. Sajnálatosan az igaz, hogy az Európai Unióban tulajdonképpen egyedül vagyunk. Itt lennének még a mi szerb barátaink, akik meg sajnálatos módon nincsenek az Európai Unióban jelenleg. (Novák Előd: Lehetne vétózni!)

Jó, hogy említi a szankciók kérdéskörét. Itt igyekeztem jegyzetelni a pontokat, talán azzal is vádolt bennünket, hogy mi támogatjuk a szankciós politikát. Hadd hívjam fel halkan, zárójelben a figyelmét arra, amire tegnap is volt lehetőségem Mi Hazánk-os képviselőtársa figyelmét felhívni, hogy én az önök helyében óvatos lennék az olyan vádakkal, amelyeket a magyar baloldal is megfogalmaz a kormánnyal kapcsolatban, és Gyurcsány Ferenc is megfogalmaz, mert még a végén odasodródnak Gyurcsány Ferenc mellé. (Dr. Apáti István: Biztos, hogy nem!) Lehet, hogy ez ellen ágálnak, de mégis a szavak és a tettek beszélnek, és az önök mellett ülő jobbikosok példája mutatja, hogy ez nem a siker receptje.

A szankciókkal kapcsolatban az a helyzet, hogy mi nem támogatjuk a szankciós politikát. Mindig elmondtuk, általában is, hogy nem gondoljuk helyesnek, mert a tapasztalat az, hogy az ilyen típusú politika nem hozza el a kívánt eredményt. Elmondtuk azt, hogy vannak vörös vonalak Magyarország számára. Ilyen például az ország energiabiztonságának megőrzése. Éppen ezért soha nem támogattunk semmilyen olyan döntést, és a magyar miniszterelnök, a magyar külügyminiszter és a magyar kormány mindig elérte, hogy energetika vonatkozásában kivételes eljárásban részesüljünk, kivételes eljárást ért el a magyar miniszterelnök és a magyar kormány, éppen ezért garantálható jelenleg is az ország energiabiztonsága, például érkezhet csövön az orosz kőolaj Magyarországra. Az más kérdés, hogy éppen az ukrán elnök a vezeték felrobbantásáról beszél, ami természetesen elfogadhatatlan, mint ahogy a brüsszeli hallgatás is ezzel kapcsolatban, de ezzel együtt elértük azt, hogy a szankció nem vonatkozik a csövön keresztüli kőolajszállításra, az ország energiaellátása biztosított.

Gáz tekintetében szintén nincsen semmilyen olyan döntés, amely az ország energiaellátását veszélyeztetné, és a nukleáris energia kapcsán is világossá tettük, hogy ez is vörös vonal, és semmilyen olyan szankciós döntést nem támogatunk, ami a nukleáris energiára vonatkozna, és az ország energiaellátását veszélyeztetné. Tehát békepártiak vagyunk és szankcióellenesek.

A segítségnyújtással kapcsolatban pedig hadd mondjam azt, hogy igen, van egy háború, és Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját hajtjuk végre, és ha ön kritizálja azt, hogy sérült katonáknak, legyen ez akármilyen, esetünkben ukrán, de sérült embereknek, sérült katonáknak gyógykezelést ajánlunk fel, vagy akár ukrán gyerekeknek magyarországi táboroztatást, vagy szükségben lévőknek viszünk segélyszállítmányt, akkor lehet, hogy ön ezt kritizálja, de mi ezt folytatni fogjuk. A kárpátaljaiak mellett pedig, ahogyan eddig is, mindig kiálltunk a jövőben is. Most harcolunk azért, hogy a magyar anyanyelvi oktatás megmaradhasson, és rengeteg nemzetiségi iskolát ne kelljen szeptemberben bezárni.

A harcunk nehéz, kérem, hogy ehhez a támogatásukat adják meg, és ne alaptalan hazugságokat mondjanak a kormányról. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Novák Előd: 74 milliárdot Ukrajnáért! Pénzt adtok a háborúra!  Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai