Készült: 2024.05.09.23:28:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  59-64. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:37


Felszólalások:   53-58   59-64   65-72      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Gurmai Zita, az MSZP képviselő asszonya, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Lázár János építési és beruházási miniszter kérésére Nagy Bálint államtitkár úr fog válaszolni. Tessék!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Tisztelt Ház! Az egészséges környezethez való jogért folytatott küzdelem hatalmas győzelmet aratott, az Alkotmánybíróság döntése ugyanis alaptörvény-ellenesnek nyilvánította annak a törvénynek néhány szakaszát, melyek lehetővé tették volna, hogy az egészséges környezethez való jogot biztosító törvényeket kormányrendelettel, sőt akár önkormányzati rendelettel is meg lehessen kerülni. A most elkaszált törvény a környezet védelmét szolgáló beépítési korlátozások alól adott volna felmentést olyan kiemelten fontos területek esetében, mint a balatoni partszakaszok. Örömmel üdvözlöm, hogy az MSZP által indított és a többi ellenzéki képviselő által támogatott kezdeményezésre ez a döntés született, és nem emelhetnek betonszörnyeket a Balaton partján.

(15.10)

De nem állhatunk meg félúton! Ha az Alkotmánybíróság szerint ezek az építkezések veszélyeztetik a természetet és az egészséges környezetet a Balaton-parton, akkor ez bizony az összes többi vízpartra is igaz, mert ne legyen kétségünk, ami a Balatonnál meghiúsul, az megvalósulhat máshol  például a tatai Öreg-tó partján.

Az Avalon Center Kft. 2020-ban hozta nyilvánosságra, hogy Tatán, az Öreg-tó partján épít gigaszállodát. Ez a beruházás viszont több szempontból védhetetlen. A hatályos ingatlanbesorolás szerint erősen vitatható, hogy beépíthetőe egyáltalán így a terület, az építkezés pedig olyan hatalmas méretű, amit egy ekkora telek be sem tud igazán fogadni. Bár a város kormánypárti polgármestere sokat tesz azért, hogy ezeket az akadályokat elgördítse az útból, a tény azért tény marad. Ezenfelül a tatai Öreg-tó partján Európában egyedülálló természeti élettér található, ezért a területet a hazai szabályozás és a legmagasabb nemzetközi egyezmények védik. Ezt a területet kívánják most lebetonozni. És mindezeken túlmenően a legfontosabb az itt élők és pihenni vágyók védelme, az emberek joga az egészséges környezethez, a csendhez, a nyugalomhoz.

Nem véletlen, hogy azonnal erős tiltakozás indult a gigaberuházás ellen. A helyi lakosok azonnal hangot adtak a tiltakozásuknak a lehető legtöbb fórumon. Stop Avalon! néven civil szervezet alakult, amely 7400 tiltakozó aláírást gyűjtött össze mindössze két hét alatt. Még a Tata városát is magába foglaló választókerület kormánypárti országgyűlési képviselője is hangot adott nemtetszésének, nem támogatja a gigaberuházást. Tata polgármestere nem törődik ezzel, nem hallgatja meg az ott élő embereket, és nem veszi figyelembe a saját politikai közösségén belüli ellenzőt sem. Továbbra is támogatja a gigahotel-beruházást, vélhetően arra számít, hogy a témában kiírt helyi népszavazás az alacsony részvétel miatt érvénytelen lesz.

Azt kérdezem a józan ész nevében és az Alkotmánybíróság döntésének fényében, a kormány miért nem ad lehetőséget arra, hogy a természetes vizek partjára ilyen könnyedén lehet természetromboló beruházásokat tervezni, tervezie a kormány, hogy az Alkotmánybíróság Balatonra vonatkozó döntésével összhangban olyan szabályt hozzon, amely kiterjesztve az összes tavunkra megakadályozza (Az elnök csenget.) a part 30 méteres sávjának beépítését? Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a DK, az MSZP és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. A válaszadásra Nagy Bálint helyett Csepreghy Nándor államtitkár úrnak adom meg a szót.

CSEPREGHY NÁNDOR építési és beruházási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Köszönöm szépen a szót. Engedje meg, képviselő asszony, hogy egyrészt megköszönjem az interpellációt, mert lehetőséget ad arra, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba. Minden irónia nélkül mondom, hogy azt gondolom, az ön célja sem volt más, mint hogy tisztázzuk ezt a helyzetet.

Mindenekelőtt engedje meg, hogy megnyugtassam a képviselő asszonyt, hiszen a helyzet kísértetiesen hasonló ahhoz, amit Szabó Rebeka képviselő asszony felvetett a balatonvilágosi beruházás kapcsán, és meghallgathatott válaszként a múlt héten Lázár miniszter úrtól. Ahogy a balatonvilágosi beruházás esetében sem, úgy a tatai Öreg-tó partján sem történt még semmi, sem terv, sem engedély, sem az építők felvonulása, sem pedig kapavágás. Az ügy tehát jelen pillanatban hipotetikus, függetlenül attól, hogy mi a beruházóknak a szándéka. Mi azt gondoljuk, hogy helyes ezt a vitát lefolytatni a helyiekkel.

Az Építési és Beruházási Minisztérium testtartása itt sem más, mint más ügyek esetében. Minden konkrét kérdésben és itt is az érdekel bennünket, hogy mit gondolnak a helyiek. Ahogy a múlt héten a balatoni ügy kapcsán Witzmann Mihály képviselő urat kérdeztük meg, most az ön által is említett Bencsik képviselő úrtól kértünk véleményt, aki az egyéni győzelmét követően itt az Országgyűlésben képviseli a helyieket. Álláspontunk, hogy a helyiek nélkül nem lehet semmit sem építeni, ezt fogja tükrözni az a törvényjavaslat is, amelyet ősszel az Országgyűlés elé szeretnénk terjeszteni. Ez a miniszter úr testtartása és ez a minisztérium testtartása is minden beruházási ügyben. Itt pedig, képviselő asszony, ez a helyzet; a helyzet, hogy vita van. A vita még azonban nem ott tart, hogy hány méterre lehet építeni a parttól, hanem a vita még ott tart, hogy kelle ez a beruházás, és amennyiben kell, és a beruházó és a helyiek meg tudnak egymással állapodni, akkor mekkora kell legyen ez a beruházás.

Mivel a vita ma itt tart, képviselő asszony, ezért engedje meg, hogy a kormány nevében azt a választ adjam önnek, hogy várjuk meg ennek a vitának a végét, lássuk, mit mondanak a helyiek, kape a beruházó legitim helyi felhatalmazást arra, hogy bármilyen beruházást megvalósítson a tó partján, mit mond erről a helyi önkormányzat, és a kormány csak azt követően alakíthassa ki saját álláspontját, hogy a helyi emberek, a helyi önkormányzat véleményét ismeri. Ekkor fog kiderülni az, hogy a helyiek, illetve a beruházónak a véleménye egyáltalán egybecsenge egymással, vagy sem.

Ha mindezek a viták lezárultak, akkor meg tudjuk mondani mint az építésügyért felelős minisztérium, hogy ebben az ügyben az ön által most feltett kormányzati álláspont miként és hogyan is néz ki, amit  még egyszer mondom  csak megerősíteni tudok abban a tekintetben, ami az ön kérdéséből is kihallik, hogy a helyiek véleményét tolmácsolva fogalmazta meg most a kérdését. Ezért azt kérem öntől, hogy addig legyen türelemmel, míg a helyiek között dűlőre nem jut ennek a vitának a kérdése. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Csepreghy államtitkár úr. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Intenzív törpölésbe fogok, úgyhogy jelen pillanatban én szeretném látni, hogy pontosan mi történik. Én föltettem ezt a kérdést már korábban, és azt a választ kaptam, hogy támogatják a népszavazást. Pontosan tudja, hogy július hó 31e a nyár kellős közepe, tehát mindenféleképpen fontos lenne, hogy minél többen menjenek el szavazni. Tehát, tisztelettel, ahogy mondta, öntsünk tiszta vizet a pohárba! Én rendkívüli módon örülök annak, hogy hallgassuk meg őket, egyébként azért a 7400 támogató ajánlás, hogy ne legyen ilyen beruházás, ha négy hetük lett volna, akkor szerintem akár még a dupláját is össze tudták volna gyűjteni. Én tehát mindenféleképpen azt gondolom, hogy az én testtartásom támogató, már csak azért is, merthogy már az ott élőknek az egynegyede azt mondta, hogy köszönik szépen, ezt a beruházást nem kérik, és nyilvánvaló, hogy kormánypárti képviselőtársam is pontosan tudja, hiszen ott él, hogy ez nem volt egy jó ötlet.

Legyen népszavazás, a helyi polgárok a közvetlen demokratikus eszközökkel éljenek, és én azt kérem, hogy álljon bele nyilvánosan a Fidesz, mondja azt az ott élőknek, hogy menjenek el, és szavazzanak, és akkor valóban esélyük lesz arra, mert elgondolkoztatott az (Az elnök csenget.), amit egyébként az államtitkár-kollégája mondott, aki azt mondta, hogy majd meglátjuk. Na de mi van akkor, hogyha nem érvényes a népszavazás? Na, ez a kérdés, ezért törpölök. (Taps az MSZP és a DK soraiban.)




Felszólalások:   53-58   59-64   65-72      Ülésnap adatai