Készült: 2024.05.10.02:21:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  52-57. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:15


Felszólalások:   48-51   52-57   58-61      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Juhász Hajnalka képviselő asszony, KDNP-képviselőcsoport: „A családtámogatási lehetőségek bővítése a jövő záloga” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): (A mikrofonja nem működik.) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nincs a mikrofonomnak hangja.

ELNÖK: Sajnos a hangot nem halljuk, úgyhogy máris intézkedtünk, az órát visszaállítjuk, és egy álló mikrofonnal megoldjuk a problémát. Öné a szó.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): (Hordozható mikrofonba:) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Immáron másfél éve tart egy háború a szomszédunkban, és az elhibázott brüsszeli szankciók miatt ez rendkívüli mértékben élelmiszerválságot, energiaválságot és hiperinflációt okoz. Ezért különösen fontos ebben az időszakban a családok védelme és a családok támogatása, különösen egy kereszténydemokrata kormány számára, hiszen mi abban hiszünk, hogy a család a társadalom egysége és a jövőnk fennmaradásának záloga. Ezért nagyon fontos és üdvözlendő számunkra, hogy ebben a rendkívül nehéz helyzetben a magyar kormány tovább folytatja a családtámogatási rendszer bővítését. Ahogyan a demográfiai csúcson a miniszterelnök úr fogalmazott, mi vagyunk a demográfia elkötelezett szószólói. 2010-ben a magyar kormány új alapokra helyezte a családtámogatási rendszert, és ha nőként kiemelhetem ezt a nagyon fontos értéket, az édesanyákat helyezte a családpolitikai rendszer gondolkodásának középpontjába, ami egy rendkívül fontos megközelítés amellett, hogy az édesapáknak ugyanolyan fontos szerepük van.

Mi az, amiben újat hozott a magyar kormány családtámogatási rendszere? Abban, hogy a gyermekvállalás előnnyé vált, kiszámíthatóvá vált. Ezért nem értek egyet sem Szabó Timeával, sem Dúró Dórával, mert a magyar kormánynak köszönhetően Európában a legbőségesebb családtámogatási politikával rendelkezik Magyarország. Több mint 30 támogatási rendszert biztosítunk a családoknak a gyermek születésétől egészen az új otthonba költözésig. A rövid idő miatt nem tudom ezeket felsorolni, de ilyen a falusi CSOK, a babaváró támogatás, a babakötvény, a bölcsődei és óvodai férőhelyek bővítése, a nagycsaládosoknak járó autóvásárlási kedvezmény, a négygyermekes édesanyák szja-mentessége, amely esetében törekszünk arra, hogy ez a háromgyermekes édesanyákra is kiterjedjen.

(16.30)

Itt van például a nagyszülői gyed vagy a tankönyvek ingyenessége, és azt mondom még, hogy a gyermekétkeztetésre háromszor annyit költött a jelenlegi kormány, mint 2010-ben a baloldali kormány. És még egy dolog, ami szintén a mai napon többször elhangzott: nem csökken, bővül a családtámogatási rendszer, hiszen januártól a 25 éves korig járó adómentesség kibővül azon nők vonatkozásában, akik 30 év alatt gyermeket kívánnak vállalni. A kiszámíthatóság egy rendkívül fontos üzenet.

És az is fontos üzenet, hogy a rezsicsökkentés is segíti a családokat. Gyakorlatilag 181 ezer forint marad a családoknál minden hónapban, ennyit tudnak spórolni. Azt gondolom, ha elemezzük az elmúlt 13 év magyar családpolitikáját  és ez talán a legfontosabb üzenete , akkor 2011 óta 153 ezer gyerekkel született több; 153 ezer pici élet, ez a legnagyobb eredmény, amit egy kormány elérhet. És azt gondolom, nem is azt kell mondanunk, hogy jelesre vizsgáztunk vagy elvégeztük a házi feladatunkat, hanem meg kell köszönnünk a magyar embereknek, mert a magyar emberek támogatásán keresztül tud a magyar kormány ilyen sikeres családpolitikát megvalósítani. Ezen az úton kell továbbmennünk; a 2024-es költségvetésben is 3307 milliárd forintot tervezünk családtámogatásra, a családpolitikai rendszer megvalósítására.

És ezért tartottuk fontosnak a Kereszténydemokrata Néppárt részéről, hogy a kihelyezett frakcióülésen nemcsak hogy támogassuk a magyar kormányt  hiszen ez mindig is így volt, ez egy erős szövetség , hanem arra kérjük a magyar kormányt, hogy ezt a családtámogatási politikát folytassa a jövőben, mert Európa jövője a családokban és a gyermekekben van. Nekünk ezen az úton kell továbbmennünk, és ezért a legfontosabb következő cél a családtámogatásoknak a bővítése egy CSOK plusz formájában. Ezen a koncepción dolgozik a kormány, és azt gondolom, hogy ezt az utat kell tovább folytatnunk.

És visszautasítunk minden olyan jellegű támadást, amely azt próbálja hangsúlyozni, hogy mi ezekben a nehéz időkben ebből vissza kívánunk venni. Nem! Mi mindig elkötelezetten képviseltük a magyar családokat, és Európa legszélesebb családtámogatásával rendelkezünk. Én azt gondolom, hogy ezekre büszkék lehetünk, és bár a statisztikának nem a legfontosabb jelentősége van, de 2011 óta folyamatosan nő azoknak a nőknek a száma, akik gyermeket szeretnének vállalni. Csökken a válások száma és nő a házasságkötéseké  ezek a mi értékrendünknek az alapkövei, és ezt szeretnénk tovább folytatni. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Vitályos Eszter miniszterhelyettes asszony kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Rendkívül fontos témát vetett fel, köszönet a napirend előtti felszólalásáért.

Szerencsére nem vagyunk egyedül abban a gondolkodásban, amely a családokat, a demográfiai fordulatot és a demográfia fontosságát helyezi a kormányzásának a középpontjába. Sok ország kormánya, döntéshozói gondolkodnak hasonlóan, ahogyan mi.

Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy ötödik alkalommal rendeztük meg Budapesten a demográfiai csúcsot, ami mára egy rendkívül fontos nemzetközi konferenciává nőtte ki magát. Két napra ismét Budapestre érkeztek a világ minden tájáról a konzervatív családpárti erők, hogy megosszák a tapasztalataikat a családokat érintő legfontosabb kérdésekről. Pontosan azért, mert mi úgy gondoljuk, hogy a család az a biztos alap, amire egész életünket és országunkat építhetjük, a magyar nagyszülők, anyák, apák, gyermekek jelentik az ország jövőjét. Éppen ezért a legfontosabb feladatunknak tartjuk továbbra is  a nehéz gazdasági helyzet ellenére is , hogy megvédjük a családokat, megvédjük a családtámogatásokat. Mi ebben hiszünk, és eszerint cselekszünk.

Az elmúlt években, ahogyan képviselő asszony is felidézte, éppen ezért építettük ki Európa egyik legszélesebb családtámogatási rendszerét: 30-nál több olyan támogatási forma áll a családok rendelkezésére, amely valamennyi élethelyzetben segítséget nyújt a gyermeket nevelő családoknak. 2010-et követően szakítottunk a baloldali kormányok segélyezésre épülő családtámogatásával, mi ugyanis nem hiszünk a segélyezésre épülő társadalmak jövőjében; mi a gondoskodó államban hiszünk: a gondoskodó állam az, amely jövőt épít.

Idézzük is fel azért néhány mondatban, hogy a baloldali kormányok hogyan is álltak és hogyan is viszonyultak a családtámogatásokhoz! Eltörölték az első Orbán-kormány otthonteremtési rendszerét; megszüntették a kedvezményes, kamattámogatott hiteleket; eltörölték az egy- és kétgyermekes családok adókedvezményét, a háromgyerekesekét pedig radikálisan csökkentették. A gyermekvállalási kedvet nemcsak az ösztönzők hiánya vetette vissza, hanem például az adópolitikájuk is. A baloldali gazdaságpolitika következményeként sok pár nem engedhette meg magának, hogy gyermeket vállaljon, mert ha volt is munkájuk, az alacsony keresetük nem tette lehetővé a családalapítást. A kétkulcsos adórendszer azokat büntette elvonással, akiknek a jövedelmi helyzete lehetővé tette volna a gyermekvállalást.

Az 1995-ös Bokros-csomag és a 2008 utáni Gyurcsány-Bajnai-féle megszorítások a mélybe taszították a termékenységi rátát. A baloldal megszorító, és azt lehet mondani, hogy kifejezetten családellenes intézkedései komoly szerepet játszottak abban, hogy 2011-re történelmi mélypontra esett vissza a gyermekvállalási kedv. Éppen ezért döbbenetesnek tartom azokat a felszólalásokat, amelyeket az ellenzék megenged magának a családpolitikával kapcsolatosan; a legenyhébb kifejezéssel élve is azt kell hogy mondjam, hogy hiteltelen és képmutató a magatartásuk.

A teljes termékenységi arányszámra visszatérve: 1,23 volt 2011-ben, ami akkor a legalacsonyabb volt az Európai Unióban. Ezt sikerült 2021-re 1,59-re emelni, ez a legnagyobb mértékű bővülés az egész Európai Unióban. És ahogyan hallhattuk, képviselő asszony a felszólalásában felsorolta a legtöbb családpolitikai intézkedésünket, illetve a legjelentősebbeket, azt lehet mondani, azért azt is szeretném kihangsúlyozni, hogy például a 2019-ben bevezetett babaváró támogatással a folyósítási összeg 2022 végére meghaladta a kétezer milliárd forintot. Én azt gondolom, hogy ezek a számok önmagukért beszélnek.

Félreértés ne essék, a városi CSOK-nak lesz folytatása, át kell alakítani a rendszert. Erről az elmúlt félévben is rengeteget beszéltünk itt, a Ház falai között. Igenis egy olyan rendszert kell kidolgozni és egy olyan rendszert kell bevezetni január 1-jétől, amely jobban igazodik a piaci körülményekhez. Nekünk mindig is a magyar családok lesznek az elsők! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   48-51   52-57   58-61      Ülésnap adatai