Készült: 2024.05.10.16:22:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  9,11-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 0:04
9:29


Felszólalások:   5-10   9,11-14   15-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr!

ELNÖK: Köszönöm szépen. Novák Előd képviselő úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Párbeszéd-képviselőcsoportból napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szabó Timea frakcióvezető asszony. Parancsoljon, frakcióvezető asszony, öné a szó.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tegnap, december 10-én volt az emberi jogok világnapja. Ez a kormány szerint egy ilyen valami absztrakt, megfoghatatlan dolog, általában ilyenkor szoktak önök NGO-zni és valami humbugról beszélgetni, de azért nézzük meg, hogy mik is tulajdonképpen azok az emberi jogok, amelyeket szerte a világon ilyenkor ünnepelnek!

Az emberi jogok nem szólnak másról, mint rólunk, emberekről, arról, hogy méltóságban tudjuk tölteni az életünket. Magyarországon ez elég felemásra sikerült a Fidesz-kormány alatt az elmúlt 13 évben, nagyon-nagyon sok mindenről lehetne itt beszélni, akár a hajléktalan emberek üldöztetéséről és börtönbe kerüléséről, a lakhatási jogokról, az egészséghez való jogról. Én három dolgot szeretnék most, a mai napon itt kiemelni.

Az egyik az, hogy meg lehete élni ma Magyarországon például egy egyedülálló édesanyának egy bérből. Szeretnék felolvasni egy levelet, ez egy egyszülős csoportban született, nyilván név nélkül fogom felolvasni:

Két éve egyedül maradtam három gyerekkel, a munkaidőm este 8-ig tart, és havi két hétvégét is dolgoznom kell, mellette szabadnapokon takarítani járok. Nem keresek annyi pénzt, hogy az albérletet, az élelmiszert s a többit is ki tudjam fizetni, szóval bébiszitter kizárva. Aki segített, sajnos már nem tud. A családsegítős hölggyel megoldást próbálunk találni, de nincs semmi megoldás, ami előbb-utóbb családból való kiemelést is eredményezhet, mindezt úgy, hogy vért izzadok egyedül évek óta, és az az egyetlen bajom, hogy nincs, aki segítene. 150 ezret fizetek egy 1+2 szobás lakásért, plusz rezsi. A munkahelyemen 180 ezer forintot keresek, emellett három családhoz járok kéthetente takarítani 3500 forintos órabérért.

Ez az édesanya később leírja azt, hogy az édesapától nem tudja behajtani a gyerektartást, több éve húzódik ennek a bírósági pere, tehát teljesen egyedül maradt. Ehhez képest a Fidesz egy egyedülálló édesanyának családi pótlékként egy gyerek után 13 700 forintot, két gyerek után 14 800 forintot, három gyerek után pedig 17 ezer forintot fizet családi pótlékként.

A Párbeszéd-Zöldek most már nagyon sokadjára nyújtotta be azt a javaslatát, hogy emeljük legalább a duplájára a családi pótlékot, hogy ezek az édesanyák is meg tudjanak élni. Ez is egy emberi jog. Nagyon-nagyon sokan, több százezer édesanya neveli egyedül a gyerekeit, akiknek nem adatik meg az a méltóság sem, hogy legalább az estéket együtt töltsék a gyerekekkel.

A másik, amiről szeretnék beszélni, az az életvégi döntésekhez való jog, hogy mennyire vehetünk részt az életvégi döntésekben. Ugye, itt Szabó Rebeka képviselőtársam beszélt már arról, dr. Karsai Dániel esetéről is, aki ALS-betegségben szenved, és tudjuk, hogy gyógyíthatatlan beteg, nemsokára véget ér az élete. Gulyás Gergely miniszter ehhez képest annyit tudott mondani neki, hogy jobbulást kíván, és bízzon a csodában. Én azt gondolom, hogy ez nem az emberi jogoknak az a megközelítése, amit a XXI. században egy európai országban elvárhatunk egymástól. Azóta ráadásul Fabiny Tamás evangélikus lelkész úr is képes volt arra, hogy vallásosként megváltoztassa erről a véleményét.

A Párbeszéd-Zöldek éppen a mai napon nyújtotta be azt a határozati javaslatát, amely egy országgyűlési vitanapot kezdeményezett, összegyűlt a kellő számú aláírás, 40 helyett 48, tehát önöknek és Kövér Lászlónak biztosan napirendre kell tűznie februárban ezt a kérdést. De az, hogy önök nem engedik meg, hogy az ember részt vegyen az életvégi döntésekben akkor, amikor tudja, hogy véget fog érni az élete, és nagyon nagy szenvedéssel fog véget érni az élete, az nagyon komolyan sérti az alapvető emberi jogokat, különösen az emberi méltóságból fakadó önrendelkezési jogot, és sérti az embertelen, megalázó bánásmód tilalmát is. Én azt kérem önöktől, hogy változtassák meg ebben a véleményüket.

És a harmadik téma, amelyről szeretnék az emberi jogok kapcsán beszélni, az a jövő generációk joga. Az, hogy önök idetelepítenek garmadával Európában per fő a legtöbb, legnagyobb kapacitású akkumulátorgyárat, az elveszi a jövő generációktól az ivóvizet, elveszi a termőföldeket, elveszi a tiszta környezethez való jogot, mert hiszen nincsenek ezek megfelelő minőségben szabályozva. Önöknek nincsen ahhoz joguk, hogy a gyerekeinket, a következő generációkat megfosszák (Az elnök csenget.) a tiszta ivóvíztől, az élhető élelmiszertől.

Az emberi jogok világnapja erről is szól, arról, hogy ezeket az emberi jogokat tiszteletben tartsuk. Kérem, hogy ezeket önök is gondolják meg. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető asszony. A kormány nevében az elhangzott napirend előtti felszólalásra Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszony válaszol. Parancsoljon, miniszterhelyettes asszony!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Én azt gondolom, hogy a polgári kormány számára a családpolitika elsősége megkérdőjelezhetetlen volt eddig is, ez a tetteinkben is követhető és látható. Mi nem elveszünk a családoktól a válság és a háború idején, ahogy azt önök és azok, akikkel aztán koalícióra léptek, tették, hanem igyekszünk évről évre több támogatást nyújtani.

Van egy alapvető gondolkodásmódbeli különbség, mondhatni egy szakadék a nemzeti oldal és a baloldal között, ugyanis mi  önökkel ellentétben  nem hiszünk a segélyezésre épülő társadalmak jövőjében. Mi a gondoskodó államban és a munkaalapú társadalomban hiszünk, ennek érdekében teszünk meg minden intézkedést, ezzel sikerült bennünket eljuttatni odáig, hogy már több mint négymillió munkavállaló van Magyarországon. A gondoskodó állam ugyanis jövőt épít és lehetőséget kínál a munkavállalásra, az egyéni karrierutak kiteljesítésére. És egyébként egy olyan komplex és összetett családtámogatási rendszert építettünk ki, amelyben több mint harmincféle családpolitikai intézkedés szolgálja a családokat, szolgálja azt, hogy minél könnyebb legyen megélni azokban a családokban is, ahol sok a gyermek, vagy éppen ahol sajnálatos módon csak egy szülő van. Egyszülős központok létesültek az országban több helyen is, ezek is pontosan abban próbálnak meg segíteni, hogy legyen olyan hely, olyan szolgáltatás akár egyedülálló édesanyák, akár egyedülálló édesapák segítségére, ami könnyebbé teszi a mindennapjaikat.

És ha már itt tartunk, engedje meg, hogy az egyszülős családokkal kapcsolatban néhány adatot is közöljek! A CSOK-kérelmek közel kilenctizedét, 90 százalékát kétszülős családok, 10 százalékát egyedülálló szülők nyújtották be, vagyis a program kezdete óta 23 ezer, gyermekét egyedül nevelő szülő otthonteremtését is támogatta a CSOK. A gyermeküket egyedül nevelő szülők egyébként többlettámogatásra is jogosultak, éppen az ön által emlegetett családi pótlék kapcsán is: egy gyermek után egy egyszülős családban 13 700, két gyermek után 14 800 forint az az összeg, amelyet családi pótlékként kapnak a szülők. De ahogyan említettem  még egyszer szeretném ezt kihangsúlyozni , mi nem a segélyekben hiszünk (Szabó Timea: Ő sem!), és nem a segélyezési rendszerben hiszünk (Szabó Timea: Ő dolgozik!), hanem abban hiszünk, hogy segítsünk mindenkinek elhelyezkedni (Szabó Timea: Dolgozik ez a nő!), és segítsünk abban, hogy dolgozni tudjon, és ha egyébként, mondjuk, a közszolgáltatásban dolgozik, olyan bérezése legyen, amiből meg is tud élni.

Az eutanáziával kapcsolatban és a múlt heti témával kapcsolatban is én azt gondolom, a kormány már kifejtette az álláspontját. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-10   9,11-14   15-18      Ülésnap adatai