Készült: 2024.05.20.11:15:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 8:01


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Kereszténydemokrata Néppárt frakciója nevében köszönjük szépen miniszterelnök úrnak a beszámolóját, a tájékoztatóját. Aktuális és fontos kérdéseket érintett, hiszen a háború és béke kérdése mindenkit jobban izgat ma Európában, mint bármi más, jobban izgat mindenkit az elhibázott brüsszeli szankciók kérdésköre és az energiaválság, mint bármilyen más kérdés, hiszen a béke, a biztonság alapvető érték mindannyiunk számára, boldogulásunk feltétele, záloga.

A magyar kormány és a miniszterelnök úr álláspontja egyértelmű és világos, a béke pártján állunk, és ezt szeretnénk tenni a jövőben is. Mi ebben messzemenőkig támogatjuk a kormányt, hogy álljon ki a béke mellett.

Tisztelt Képviselőtársaim! A nemzeti konzultációról is szólt a miniszterelnök úr. Egy igazi magyar sajátosság, egy igazi hungarikum, amelyet csak itt, Magyarországon, a magyar kormány végez  nagyon helyesen, nagyon bölcsen , megkérdezi az emberek véleményét fontos nemzeti sorskérdésekben és nemzetközi kérdésekben is, amelyek Magyarországot érintik. Ezeknek a sikere egyértelmű és példaértékű.

Egy ilyen nehéz helyzetben, amikor válságok, veszélyek, fenyegetések korát éljük, háború dúl a szomszédságban  ennek mindenféle káros biztonsági hatásaival , a magyar kormány felismeri a valóságos bajokat, és mindent megtesz, hogy orvosolja ezeket a problémákat és bajokat: munkahelyek védelme, exportnövekedés, tőkebehozatali rekordok, a költségvetési hiány csökkentése, az adósságállomány csökkentése, a családok támogatása, egyrészt a rezsicsökkentés megvédése a nehéz körülmények között, a 13. havi nyugdíj bevezetése, a megemelt nyugdíjak és 3357 milliárd forintnyi családtámogatás. Óriási rekord ez is, a GDP 4,3 százalékát a kormány a családok támogatására fordítja, ez kiemelkedő jelentőségű, példaértékű egész Európa-szerte.

Örülünk annak, hogy a kereszténydemokrata értékeket a kormány folyamatosan szem előtt tartja, és a nemzet stratégiai céljai között ténylegesen és a számok valóságában is, a költségvetésekben is megmutatja, hiszen például a 25 év alatti fiatalok szja-mentességének bevezetését követően, amely szerintem nagyon komoly siker volt, most a 30 éves kor alatti hölgyek, akik gyermeket, gyermekeket vállalnak, szintén adómentességet élvezhetnek. Nagyon komoly eredmények ezek, hiszen a családok jelentik Magyarország jövőjét, a gyermekeink jelentik ennek a zálogát.

Engedjék meg, hogy a háborúról én is néhány szót szóljak, túl azon, amit az elején elmondtam, hogy a magyar kormány nagyon helyesen és bölcsen a béke pártján áll. Mi is úgy látjuk, hogy nem a harckocsik, hanem a tárgyalások és a fegyverszünet hozza el a békét. A fegyverek mértéktelen szállítása Ukrajnába elhúzódó háborút mutat. Ha valaki elgondolkodik azon, hogy ez a háború hogyan érhet véget, az egyértelmű, hogy ha ez a háború eszkalálódik, és ne adja a Jóisten, nukleáris háborúvá fajul és egy NATO-orosz konfliktussá direktben, akkor ennek a háborúnak nem lehet győztese, hiszen Oroszország rendelkezik a legnagyobb nukleáris arzenállal.

(16.20)

Láthatjuk egyébként azt is, hogy fontos hadászati, hadműveleti, katonai szempontokat is és tanulságot is leszűrhetünk ebből a háborúból, hiszen egyértelmű, hogy a modern haditechnika, tehát a drónok, a harci robotok alkalmazása itt van napjainkban. Ez még néhány évvel ezelőtt csak ilyen tudományos-fantasztikus filmekben volt látható és elképzelhető. Ma már itt van. Látjuk mind a két oldalon, hogy a drónok alkalmazása nagyon komoly károkat okoz mind a két ország hadseregében, elsősorban a nehézeszközökben. Az ukrán részről alkalmazott Bayraktar TB2-es drónok, amelyek négy precíziós rakétával vannak ellátva, egyszerre akár négy harckocsit tudnak megsemmisíteni, és ár-érték arányban jóval olcsóbbak a drónok, mint mondjuk, egy Leopard 2A4-es harckocsi.

Az biztos, hogy a Magyar Honvédség fejlesztése nagyon jó ütemben halad. A magam részéről mint volt honvédelmi miniszter örülök annak, hogy lendületet kapott a haderő fejlesztése. Fontos, hogy a hadiipart is fejlesszük, és Magyarországnak valóban fontos képessége a honvédelmi képesség; a katonai képességek erősödése nélkülözhetetlen. Ez jelenthet egyfajta visszatartó erőt, ha bármilyen rosszban gondolkodó esetleg Magyarországot katonai értelemben meg akarná támadni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A hadviselés kultúrája egyértelműen bizonyítja, hogy három klasszikus hadviselési kultúra létezik. Az egyik az anyagcentrikus, a másik a mozgáscentrikus, a harmadik pedig a gerilla típusú hadviselés. Az orosz hadseregre mindig is az anyagcentrikus hadviselés volt jellemző, hiszen több mint 17 millió négyzetkilométernyi területtel rendelkezik, óriási energiákkal, és ha nem is a végtelenségig, de nagyon hosszú ideig képes háborúzni, nagyon hosszú ideig képes ellátni a haderejét megfelelő eszközökkel és fegyverarzenállal. A történelmi példák is ezt mutatják.

A mozgáscentrikus hadviselésnek a klasszikus megjelenítése, mondjuk, a német-porosz hadviselés, hiszen nem rendelkeznek olyan anyagi tartalékokkal. De az biztos, hogy gyors manőverekkel  lásd a Blitzkrieg, meg a háborús tapasztalatok is ezt mutatják , manőverező képességgel sikeresek tudtak lenni számos háborúban ideig-óráig. De az elhúzódó háborúk mindig a nagyoknak kedveznek, azoknak, akik hatalmas területtel rendelkeznek, és óriási lélekszámmal, emberi erőforrásokkal, gazdasági erővel. Az Egyesült Államok hadserege is egyébként mindig is az anyagcentrikus hadviselésben volt erős.

A gerilla típusú hadviselés meg egyértelműen a kis országok hadviselése, a rajtaütés, a hirtelen, hogy mondjam, kurucos rohamok és lecsapások hadviselési kultúrája.

Tehát ez azt mutatja, hogy ez a háború elhúzódik, több mint egy éve tart. Oroszországot a szankciók, a brüsszeli elhibázott szankciók nem rogyasztották térdre, és jól látható, hogy ha Oroszországon múlik, akkor ez a háború nem ér véget olyan gyorsan, ahogyan ezt eltervezték, viszont bírják, még ha a nyugati országok többsége támogatja is az ukrán hadsereget, hosszú ideig.

Ugye, tudjuk azt, hogy a negyedik generációs hadviselés időszakában is élünk. Ebben fontos a lélektani elem, hiszen a társadalmak befolyásolása főleg egy többpárti demokráciában óriási jelentőséggel bír, hogy a háborúnak a megítélése milyen lesz, és meddig bírják az adott kormányok mindezt fenntartani. Tehát a lélektani hatás kulcsfontosságú.

Én azt hiszem, hogy mi, kereszténydemokraták, túl azon, hogy megerősítjük a kormányt a béke iránti elkötelezettségében, amit mi még ehhez hozzátehetünk, az nem más, mint Pál apostolnak az efezusiakhoz írt levele, amelyben azt kívánja, hogy a Jóisten teljes fegyverzetét öltsük magunkra, hiszen a hitnek a megerősítése is fontos, egy erős hadsereg is a hitéből, a szellemiségéből tud táplálkozni. Ez a hat fegyver nem más, mint az igazságosság öve, a hit pajzsa, a megigazulás páncélja, az üdvösség sisakja, a lélek kardja és a békesség képessége.

Én azt kívánom a kormánynak is és mindenkinek, hogy a békesség képessége legyen meg és az a salamoni bölcsesség, amely kell a békéhez. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai