Készült: 2024.05.08.19:43:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2023.07.04.),  142-143. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:   140-141   142-143   144      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Jakab Péter képviselő úr. Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Gelencsér Ferenc, a Momentum frakcióvezetője: „Hol az ígéret? Hol a pénz?” címmel. Öné a szó, frakcióvezető úr.

GELENCSÉR FERENC (Momentum): Tisztelt Elnök Úr! Nehéz volna azt állítani, hogy az állampárttal azonos elveket vallunk közös ügyeink fontos kérdéseiben, de hiszem, hogy vannak olyan erkölcsi minimumok, amelyeket tisztességünk és eskünk szerint be kell tartani. Ilyen az igazmondás követelménye.

Nem olyan általános ígéreteket akarok most számonkérni, mint hogy nem emelnek adót, vagy hogy mindenkinek elkülönített nyugdíjszámlája lesz, mert be kell látnunk, hogy a magyar választópolgárok jelentős része ezeket a hazugságokat újra és újra megbocsátja önöknek. Most egy jóval konkrétabb ígéretet kérnék számon.

Idén júniusban kezdődött Töröcskei István és társai büntetőeljárásának a bírósági szakasza, amelyben a Széchenyi Bank tönkretételében való felelősséget vizsgálják. Kétségtelenül itt egy állami félrenézés melletti kirívóan súlyos, az államot és sok más szervezetet megkárosító bűncselekmény-sorozatról kell beszélnünk. Arról a Széchenyi Bankról van szó, amely először offshore tulajdonban volt, majd Töröcskeiék mellett 49 százalékos állami tulajdonba került.

Volt ennek az intézménynek egy számomra fontos betétese, ez pedig az I. kerületi önkormányzat. 2013 elején, még a magyar állam tulajdonosirészarány-szerzése előtt a Széchenyi Bank Zrt. képviselője megkereste az I. kerületi önkormányzatot, hogy helyezzenek el betétet a bankban. Ezt követően került sor egy önkormányzati rendelet megalkotására, amely lehetővé tette, hogy a polgármester az átmenetileg szabad pénzeszközöket a Széchenyi Banknál kamatozó betétben helyezze el. A képviselő-testület felemelte a befektetési határokat 30 napról és 100 millió forintról 6 hónapra és 500 millió forintra. Ezen határig a polgármester saját hatáskörben dönthetett.

Az I. kerület alpolgármestereként volt szerencsém részletesen áttekinteni, hogy mi történt ezzel az 500 millió forinttal. Egyértelműen látszott, hogy a képviselő-testület tagjai közül senkinek nem tűnt fel, hogy egy korábban komoly banki tevékenységgel nem rendelkező bankban valódi ellenőrzés nélkül betétlekötést tesznek lehetővé a polgármester számára. Ekkor a Széchenyi Bank még egy Kajmán-szigetekre bejegyzett offshore cég tulajdonában volt, amelyet egy Töröcskei István kezében lévő részvénytársaság vásárolt meg, míg 2013 júniusában, a magyar állam képviseletében eljáró Nemzetgazdasági Minisztérium úgy nem döntött, hogy a magyar gazdaság versenyképességének növelése érdekében elkötelezett, hazai tulajdonú háttérrel rendelkező Széchenyi Bank a magyar vidéki vállalkozások stratégiai partnere legyen, és ennek érdekében a magyar állam 49 százalékos tulajdonosi részarányt szerzett a Széchenyi Bank Zrt.-ben.

Ismerős a recept, ugye? Úgy látom, hogy a magyar állam szeret veszteséges gazdasági társaságokban 49 százalékos, azaz szinte semmire sem jó tulajdoni hányadot szerezni. Ezen a jó szokásán nem változtatott például a Vodafone ügyében sem.

Az önkormányzat részéről a kárt okozó Nagy Gábor Tamás bukott polgármestert önök egy litvániai konzuli pozícióval jutalmazták meg. Gratulálunk!

2014 novemberében aztán szembejött a valóság, és a Nemzeti Bank zárolta a kifizetéseket, valósággá vált az 500 millió forint elvesztése. Nagy Gábor Tamás ekkor  a számára megszokott módon  a fideszes nagyságokhoz kezdett rohangálni, többek között 2014. december 10-én levelet írt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek. A levélből érdemes néhány mondatot szó szerint idézni: „Úgy ítéltük meg, ha feltörnénk a lekötésünket, és visszautaltatnánk a lekötött összeget, olyan lavinát indíthatunk el, amely esetleg pánikhelyzetet teremt, megrendülhet a bizalom egy állami tulajdonúként ismert bankkal szemben, és ennek a következményeit nem vállalhattuk fel”  mondta Nagy Gábor Tamás. Nagy Gábor Tamás, akkori fideszes polgármester a pártját választotta a kerülete helyett.

Ezen a ponton érkezett Lázár János és a magyar kormány ígérete, amely 2014 decemberének utolsó napján rendelet formájában azt ígérte a károsultaknak, hogy aki a betéti követelését az államra ruházza át, annak a betét 49 százalékát kártalanítják. Eltelt közel kilenc év, mikor tartják be az ígéretüket? Mert az ígéret szép szó, az I. kerületi polgárok pedig várják vissza azt az 500 millió forintot, amit elcsaltak tőlük, és aminek a visszaadására ígéretet kaptak miniszteri szinten. Köszönöm.




Felszólalások:   140-141   142-143   144      Ülésnap adatai