Készült: 2024.05.09.10:58:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:34


Felszólalások:   17-20   21-24   25-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Vajda Zoltán, az MSZP részéről. Megadom a szót.

VAJDA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót. Kedves Kollégák! Öt nappal ezelőtt a Pénzügyminisztérium kiadott egy közleményt, amely így kezdődik, szó szerint idézem maguknak: „A kormány fegyelmezett, takarékos gazdálkodást rendelt el a költségvetési szerveknél.” Még egyszer mondom: fegyelmezett, takarékos gazdálkodást rendelt el a kormány a költségvetési szerveknél. Hát, szerintem ez lenne a normális állapot, amit nem kellene külön elrendelni. Azonban az a tény, hogy a Pénzügyminisztérium ilyen közleményt volt kénytelen kiadni, egyértelműen mutatja, hogy kicsúszott a kormány kezéből az irányítás. Sodródás van a szakadék felé. Csődhelyzet van, nem államcsőd, kormányzati csőd.

Ez derült ki Orbán Viktor pénteki rádióinterjújából is. A problémák kezelésére nincs ötlete, próbálja kiszolgálni a putyini érdekeket, és ezzel csak mélyebbre löki Magyarországot a válságban. Bejelentette, hogy a brutális energiaár-emelés jövőre is marad, azaz ’23-ban is megszorításokkal számol a kormány, sőt tervezhetetlennek nevezte azt a költségvetést, amit júliusban önök erőltettek át a parlamenten, és hazugsággal vádolt saját magán kívül szinte mindenkit. A cinizmus felső foka, hogy Orbán szerint neki 12 év teljhatalmú kormányzása után semmi köze ahhoz, hogy Magyarország ma olyan megélhetési válsággal néz szembe, amilyenre évtizedek óta nem volt példa, hogy a költségvetés megbukott, a forint továbbra is harmatgyenge, folyamatos a drágulás, a boltok pénztárainál pedig egyre gyorsabban olvad el a fizetés és a nyugdíj.

Kedves Kollégák! Még nyáron, a költségvetés tárgyalásánál én arra kérleltem önöket, hogy várjunk, hogy csak idén decemberben tárgyaljuk a költségvetést. Én általában örülni szoktam, ha valamiben igazam lesz, most azonban nem így érzek, mert az igazam azt jelenti, hogy honfitársaim milliói fognak szenvedni azért, mert a Fidesz hazudott nekik. A Fidesz hazudott a költségvetésről, a gazdaság stabilitásáról, az energiaárakról, szinte mindenről. A fideszes hazugságok pedig válságba sodorják Magyarországot, mára ugyanis már a kormány képviselői is belátták, hogy a nyáron áterőltetett jövő évi költségvetés mindössze két hónap alatt megbukott.

(14.00)

Hiteltelen adatokra építette fel a kormány, ugyanis például 4,1 százalékos gazdasági növekedésre, 3,5 százalékos hiánycélra, 5,2 százalékos inflációra és  figyelem!  371 forintos euróárfolyamra építették. Most éppen zuhan, rekordgyenge, 425 forint az euró.

Kedves Kollégák! Amit önök jövőre rá akarnak erőltetni az országra, az nem más, mint egy gigantikus megszorító csomag. A legtöbb előirányzat ugyanis alig 4-5 százalék emeléssel lett elfogadva, ami, ha mondjuk, csak 14 százalékos inflációval számolom is, azt jelenti, hogy bő 10 százalékos elvonást láthatunk minden soron. Sőt, hogy egy friss élményt mondjak önöknek: az állam péntek éjjel, a fűtési szezon első napjával kidobta a védett árból a távfűtéssel működő intézményeket; óvodákat, bölcsődéket, kórházakat, egyetemeket lökött a szakadékba felkészülés és egyeztetés nélkül, azzal, hogy azonnal a korábbihoz képest 10-13-szorosára nő a fűtési számlájuk. Kollégák, ez elfogadhatatlan, különösen úgy, hogy lenne más megoldás!

Elvárjuk, hogy új költségvetést hozzanak elénk, rezsistopra és a megélhetés biztonságára van szükség, nem fideszes megszorításokra. A 12 forintos paksi áramot adják annyiért az embereknek, amennyibe az kerül; csökkentsék a lakossági energiahordozók áfakulcsát 5 százalékra, és vegyék vissza az önkormányzatokat és a kkv-kat a védett ellátási körbe; vonják vissza az oligarcháik extraprofitját szolgáló rendszerhasználati díjak emelését, vezessék be a garantált energetikai alapszolgáltatást, hogy senki ne fagyjon meg az otthonában azért, mert nem jut hozzá a létfenntartáshoz szükséges mennyiségű áramhoz és gázhoz! Vagy a nyugdíjprémiumot és a 13. havi nyugdíjat minden nyugdíjas azonos összegben kapja meg, biztosítsanak az átlagnyugdíj alatt élőknek a fűtési szezonban havonta legalább 10 ezer forintos rezsiutalványt. Elvárjuk, hogy a ’23. január 1-jén esedékes nyugdíjemelés mértékét ne a Fidesz által javasolt 5,2 százalékos infláció alapján állapítsák meg, hanem 15,7 százalékkal emelkedjenek a nyugdíjak, a ’22. augusztusi nyugdíjas-tényfogyasztói árindex alapján. A pedagógusok, az egészségügyben dolgozók és a szociális ágazatban dolgozók megérdemelt béremelését biztosítsák!

Ha mindezek figyelembevételével készítik az új költségvetést, legalább szépíthetnek valamit az eddig okozott károkon. Új költségvetés kell, hozzák ide, a parlament elé! Most legyenek bátrak! Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Tállai András államtitkár úrnak adom meg a szót.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném önt megnyugtatni, hogy a 2022-es költségvetés működőképes, fizetőképes, a kormány azon kötelezettségvállalásait, amelyeket meghatározott, teljesíteni tudja. Nagyon fontos, hogy ebben az évben, a következő hónapban a nyugdíjasoknak ki lesz fizetve az inflációkövető nyugdíj-kiegészítés, és minden bizonnyal nyugdíjprémium is kifizetésre kerül.

Amint láthatja, a nehéz gazdasági körülmények ellenére, és most még csak 2022-ről beszélek, nem csorbultak a családtámogatások, nem csorbult egyetlenegy család számára sem az eddig elfogadott támogatási összeg, legyen az adókedvezmény vagy bármilyen más formájú támogatás. A költségvetés nyilván takarékos és szigorú, ezért került sor bizonyos költségvetési tételek visszatartására, illetve átrendezésére.

Tisztelt Képviselő Úr! Az pedig, hogy egy költségvetést módosítanak, nem újszerű dolog, hiszen ha visszatekintünk az elmúlt 12 év kormányzására, a gazdasági teljesítménnyel párhuzamosan a költségvetés helyzete is egyre javult. Az Európai Unióban is példamutató volt, hogyan tudja csökkenteni Magyarország a költségvetési hiányát, és hogyan tudja az összedőlt, csődbe jutott költségvetést, amelyet 2010-ben pontosan az MSZP-s baloldali kormánytól átvettünk, egyenesbe hozni, hogyan tudja a devizaválságból kimenteni azt a kétmillió szerződött embert, akinek kilátástalan volt a helyzete. Ezt mind-mind a Fidesz-kormány oldotta meg az elmúlt évben.

Ezért arra kérem önt, hogy a Fidesz-kormánytól ne féltse a költségvetést. A költségvetés helyzete jobb volt, amikor a gazdaság teljesítménye ettől magasabb volt, és nem recessziókról, nem szankciókról beszéltünk, nem a gazdaság teljesítményének csökkenéséről, ez Európa és világszerte is igaz, nem magas inflációról beszéltünk, akkor természetesen jobb és erősebb volt. De most, amikor a helyzet nehezebb, most is egyensúlyban lesz a költségvetés, egyensúlyban van és egyensúlyban lesz az ön által ideidézett 2023-as költségvetés is.

A 2023-as elfogadott költségvetésnek két prioritása van: a Rezsivédelmi Alap és a Honvédelmi Alap létrehozása. Ezek az alapok a következő évben is működőképesek lesznek. A Rezsivédelmi Alap felülről nyitott, tehát biztosítani tudja az átlagfogyasztásig a csökkentett rezsidíjakat a lakosság számára. Ugyanez igaz a Honvédelmi Alapra. De más kormányzati prioritások is megmaradnak és teljesítve lesznek, így elsősorban a már említett 13. havi nyugdíj a nyugdíjasok számára, az év során vállalt kötelezettségek kifizetése és a családoknak is természetesen a támogatási rendszere. Szükség esetén biztosítani fogja a 2023-as költségvetés a munkahelyvédelmi akciótervet, amennyiben a gazdaság rendszere olyan negatív eredményeket hoz, hogy a munkahelyeket majd továbbra is meg kell őriznünk.

A költségvetés természetesen módosítható, de nem ismeretlen ez a szocialista kormányok számára sem, hiszen ön, amikor még nem volt közszereplő és nem foglalkozott politikával, 2007-, 2008- és 2009-ben is módosította az akkori kormány  ön a PSZÁF-ban dolgozott, nem foglalkozott költségvetési ügyekkel, módosította az akkori kormány is  a költségvetést. Természetesen a jelenlegi kormány is a gazdasági folyamatokhoz, a gazdasági növekedéshez és az infláció mértékéhez fogja igazítani a 2023-as költségvetést, azonban megjegyzem, hogy egy költségvetésben a költségvetés háromnegyed részét nem érinti a gazdasági növekedés és az infláció mértéke sem. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-30      Ülésnap adatai