Készült: 2024.05.09.20:54:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.),  138-143. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:50


Felszólalások:   132-137   138-143   144-149      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr a miniszteri választ elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! Földi László, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a kultúráért és innovációért felelős miniszterhez: „Mit tesz a Kormány a szakképzésben dolgozók béremelése érdekében?” címmel. Földi László képviselő urat illeti a szó.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Kedves Képviselőtársaim! A kormány az elmúlt évek során számos intézkedést tett a hazai szakképzés megújításának érdekében. A képzési kínálatot a munkaerőpiaci igényekhez igazította, életszerűbbé tette a képzési formákat, bevezette a duális képzést, létrehozta a szakképzési centrumokat, a szakképzésben tanulók ösztöndíjrendszerét, valamint komoly lépéseket tett a digitalizáció irányába is.

A változások egyben a szakképzés és a gazdaság közötti szoros kapcsolat fenntartását is szolgálják, továbbá lehetővé teszik a szakképzés rendszerének gazdasági elvárásokat rugalmasan követő működését, a munkaerőpiaci igényekhez igazodó képzési struktúra fenntartását.

(19.50)

Az intézkedések sikerre vezettek, amit mi sem bizonyít jobban, mint az általános iskola után a szakképzést választók száma: jelenleg tízből hatan döntenek a szakképzés mellett. A technikumokban pedig többszörös a túljelentkezés, ami a legnépszerűbb iskolatípussá vált hazánkban. A 2023. év olyan sikereket hozott, amelyekre mindannyian büszkék lehetünk. A „szakmák Európa-bajnoksága” versenyen Európa-bajnok, a szakképzett fiatalok elhelyezkedési esélyeit vizsgáló OECD által készített jelentésben világbajnoki bronzérmes lett a magyar szakképzés.

Szakmunkásaink hazai és nemzetközi eredményei tehát arról tanúskodnak, hogy kiváló pedagógusok, oktatók, szakemberek végzik a felkészítésüket. A szakképző intézményekben folyó szakmai oktatás színvonalának további emeléséhez, hatékonyságának növeléséhez meghatározó módon járult hozzá a szakképzésben dolgozó oktatók foglalkoztatási kereteinek átalakítása, rugalmasabbá tétele, de nem feledkezhetünk meg a szakképzésben dolgozók bére versenyképességének megtartásáról sem.

Tisztelt Államtitkár Asszony! A fentiekre tekintettel kérdezem: mit tesz, illetve mit tett a kormány a szakképzésben dolgozók béremelése érdekében? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Vitályos Eszter miniszterhelyettes asszony válaszol. Öné a szó.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány kiemelt feladatának tekinti a tudásalapú gazdaság megteremtését, ezzel is az ország versenyképességének javítását szeretnénk elérni. A fenntartható gazdasági növekedés egyik alapvető feltétele az, hogy képzett, a társadalmi változásokhoz és a munkaerőpiaci igényekhez alkalmazkodni képes munkaerő legyen Magyarországon nagy számban. Éppen ezért a követelmények és elvárások tudatában újítottuk meg 2020-ban a teljes szakképzési rendszert.

A bevezetés óta eltelt tapasztalatok azt mutatják, hogy a változások minden érintett  akár a vállalatok, akár a tanulók, akár az oktatók, illetve a szülők  számára pozitív hozadékkal jártak. A szakképzés rendszere egyszerűsödött, átláthatóvá és ami még fontosabb, átjárhatóvá vált. Az állam az új szakképzési rendszerben is ingyenesen biztosítja az első két szakma és a felnőttek továbbképzésében az első szakképesítés megszerzését.

Ami pedig a béremeléseket illeti, a kormány 2020 nyarán az akkori pedagógusbérekhez képest átlagosan 30 százalékkal megemelt, teljesítményalapú, differenciálást elváró bérezést valósított meg a szakképzésben, amelyre éves szinten 35 milliárd forintot biztosított. 2023-tól a köznevelési béremelési lépésekhez igazodóan megvalósult a szakképzésben dolgozó oktatók bérének differenciált emelése is.

A két lépcsőben megvalósult bérfejlesztés éves szinten összesen 15 százalékos emelést jelentett 2023-ban. Ezt követően 2024-ben is tovább emelkedik a szakképzésben dolgozók bére, január 1-jétől minden szakképzésben dolgozó oktató átlagosan 32,2 százalékos béremelést kapott. A kormány által elfogadott 2024. évi béremelésre vonatkozó kormányhatározat rögzítette, hogy a szakképzésben dolgozó oktatók számára olyan bérfejlesztést kell megvalósítani, amely biztosítja a szakképzési béreknek a gazdaság azonos ágazataiban alkalmazott átlagkeresethez, továbbá a köznevelés rendszerében bevezetésre került illetményekhez való igazítását.

Konkrét béremelési irányelvek is meghatározásra kerültek, amelyeknek az az alapja, hogy teljesítményértékelés legyen minden oktató vonatkozásában.

A további állami és nem állami szakképző intézmények fenntartói is tájékoztatást kaptak ezekről annak érdekében, hogy minden szakképző intézmény esetén egységes elvek mentén kerüljön sor a béremelésre, ne legyenek különböző feszültségek az ágazaton belül. Az oktatók bére többségében átlagosan 34 százalékkal emelkedett. A döntés 24 ezer szakképzésben dolgozó oktatót érint, az összege pedig 60 milliárd forint kiadást jelentett a költségvetésnek. 2020-tól a folyamatos béremeléseknek köszönhetően azt lehet mondani, hogy az oktatói bérek tulajdonképpen megduplázódtak.

Az eddigi visszajelzések alapján az oktatók elégedettek, mert azt mondják, hogy ez a béremelés valóban történelmi mértékű volt. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a választ. Öné a szó.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm államtitkár asszony válaszát, és elfogadom a választ, annál is inkább, mert ahol én élek  Cegléden és környékén  több szakképző intézmény is van, van benne állami fenntartású, és van benne nem állami fenntartású intézmény, és azt tapasztalom a szakképző centrumokon keresztül, hogy bizony ezek a béremelések nagyon jót tettek a szakképzéseknek, hiszen meg tudták tartani a jó tanárokat, meg tudták tartani a jó oktatókat. Mert nem mindegy az, hogy adott intézményben az adott szakmát milyen felkészültségű, mennyire innovatív oktatók végzik, és az új munkahelyek, amelyek a térségbe is jönnek, bizony megkövetelik azt, hogy jól felkészült szakemberek kerüljenek ki az intézményekből, és az utóbbi évek változásai komolyan odavezettek, hogy valóban ma már a szakképző intézményekbe jelentkező tanulók száma drasztikusan nőtt, hála istennek. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   132-137   138-143   144-149      Ülésnap adatai