Készült: 2024.05.10.20:16:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  148-155. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:34


Felszólalások:   148   148-155   156      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman és Lukács László György, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Jobbik frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Miért fordítanak milliárdokat vendégmunkások lakhatására?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Fónagy János államtitkár urat, miniszterhelyettest jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Z. Kárpát Dániel: Igen.) Igen. Öné a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem az utóbbi hetekben kezdődtek sorjázni a munkásszálló-építésekről szóló hírek. Ezekben nagyjából hasonló motívumokat érhetünk tetten. Az egyik az, hogy átlagosan olyan százmilliós nagyságrendű állami támogatás áll a munkásszálló-építések mögött, ezt jellemzően az adófizetők pénzéből finanszírozzák, és bár látjuk, hogy különböző férőhelyek szerint ezek a munkásszállók felépültek, most a használóik egyre nagyobb hányadban a harmadik világ ázsiai migránsmunkásai kezdenek lenni, legalábbis azokon a helyszíneken, amelyeken jártam, és az utóbbi hetekben több ilyen helyszínen jártam. Legyen szó Székesfehérvárról vagy legyen szó egy kőbányai helyszínről, tulajdonképpen azt tapasztaljuk, hogy a harmadik világ ázsiai migránsmunkásai voltak azok, akik előszeretettel megjelentek ezen a környéken, és nagyjából jól behatárolható, hogy melyik akkumulátorgyár vagy melyik üzemegység közelébe szállították, buszoztatták őket.

Tehát kijelenthető, hogy rendszerszinten a magyar adófizetők pénzéből támogatja a kormány azt a folyamatot, hogy adott esetben Székesfehérváron egy 155 lakót befogadni képes telephelyre 578 millió forint támogatást nyújtsanak, vagy éppen azt, hogy Kiskunhalason zárt ingyenes parkoló, 24 órás portaszolgálat, kártyás beléptetőrendszer álljon rendelkezésre azon migránsmunkások számára, akik esetében erre a célra mintegy 407 millió forint támogatást biztosítottak, jórészt többé-kevésbé a magyar adófizetők pénzéből.

Miniszterhelyettes úr, a kérdés adódik: mennyit költöttek összesen a migránsmunkások szállásaira és a munkásszállókra, ebből a pénzből hány magyar munkavállaló lakhatását lehetett volna megkönnyíteni, és összességében a fiatal magyarok számára épített bérlakások helyett miért erre költik a magyar adófizetők pénzét? Érdemi válaszát tisztelettel várom. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Úr! Köszönöm a kérdését, mert lehetőséget ad számomra, hogy elmondjam, a kormány családpolitikai intézkedései egyértelműek és világosak, kiszámíthatóságot biztosítanak a családoknak, segítik a gyermekvállalást.

Az utóbbi években a GDP 5-6 százalékát fordítjuk családtámogatásra, ami az Európai Unióban egyedülálló. A családok otthonteremtési kedvezményének bevezetése óta minden ötödik család új otthonhoz jutott, ebben benne vannak azok is, akiknek eddig semmilyen otthonuk nem volt, és azok is, akik meglévő otthonukat tették alkalmassá több gyermek befogadására. Magyarországon a lakosság 91,7 százaléka rendelkezik saját otthonnal, amely európai szinten is kimagasló mértékű. Az eredeti CSOK  mint a kormányzat család- és lakáspolitikai zászlóshajója  több mint 182 ezer családot juttatott a kormány támogatásával önálló otthonhoz, több mint 649 milliárd forint támogatás kibocsátásával.

Az elmúlt közel hat és fél év kiemelkedő eredménye jelentősen hozzájárult a családok életszínvonalához. Számos programmal segítettük és segítjük továbbra is a családok lakáshoz jutását, ezek közé tartozik a babaváró támogatás, amelynél a hitel maximális összege, mint közismert, 11 millió forint. Kedvezményes hitelek és támogatások mellett adó-visszatérítési támogatások és illetékmentesség segítette a családok pénzügyi helyzetét. Ezekhez képest a 2017-ben indított, „Munkásszállások kialakítása” elnevezésű program a magyar lakosság alacsony földrajzi mobilitásának élénkítését kívánja elsősorban elősegíteni az egyre aggasztóbbá váló munkaerőhiány kezdeti időszakában. A kormány eddig 24 milliárd forint összeg felhasználásával 61 munkásszállás kialakításához biztosított döntően vissza nem térítendő támogatást. (Dr. Lukács László György: Meg a migránsmunkásoknak!  Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Viszonválasz illeti meg képviselő urat. Parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Miniszterhelyettes Úr! Nekünk azt kell tisztáznunk, hogy önök magyar adófizetők pénzéből tipikusan harmadik világbeli munkások által betöltött munkahelyeket finanszíroznak. Az érkező migránsmunkás tipikusan megkapja a lakhatást és megkapja az ellátást. Az ugyanabban a munkakörben dolgozó magyar munkavállaló pedig fizetést kap, és annak jórészt a felét elkölti lakhatásra és ellátásra.

Mennyiben korrekt ez a szülőföldön való boldogulás szempontjából, hogy agyonkedvezményezik az ázsiai migránsmunkásokat? Miért nem arra kapacitálják az érintett cégeket, mondjuk, adókedvezményekkel, hogy azt, amit a harmadik világ vendégmunkásának odaadnak lakhatás és ellátás formájában, kapja meg fizetésemelésként egy magyar ember? Lehet, hogy akkor nem lesz olyan erős kényszerű kivándorlás, és lehet, hogy nem kell idehozni egy ázsiai migránsmunkást.

A helyzet az, hogy a megoldás ott fekszik önök előtt. Értetlenül állok az előtt, hogy magyar adófizetők pénzéből külföldi dolgozókat támogatnak. A magyar adófizetők pénzéből, a magyar kvótának megfelelően, magyarok által betöltött munkahelyeket szabad csak támogatni. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Képviselő úr, Magyarországon ma 4,7 millió munkavállaló van, a külföldi munkavállalók száma valahol 40 ezer körül van. A kettő között azért jelentős az arány. Még ha mindegyik számára biztosítunk is munkásszállást, ami természetesen messze nem igaz, akkor sem igaz az ön állítása.

Egyébként meggyőződésem, hogy a magyar kormány család- és lakáspolitikája elősegíti a magyar családok hétköznapjait, elősegíti a fiatal magyar munkavállalók munka- és életkezdését, és meggyőződésem, hogy az ország belső munkaerő-mobilizációjához a programunk, amely a munkásszállások kialakítását célozza, mindenképpen megfelelő. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   148   148-155   156      Ülésnap adatai