Készült: 2024.05.09.12:35:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2022.05.17.),  104-105. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:   102-103   104-105   106      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Bencze János képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Varga Ferenc jobbikos képviselő: „Roma nemzetiségi önkormányzatok problémái 1.” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

VARGA FERENC (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint ahogy az első felszólalásom alkalmával megállapítottam azt a szomorú tényt, hogy a magyar cigányságnak nincs képviselete a szószólói szinten, úgy szeretném önöknek jelezni, mint ahogy tudjuk: a szószóló a nemzetiségi önkormányzati rendszeren keresztül ül be a magyar parlamentbe, és mint ahogy jómagam is ezen rendszerben dolgoztam közel nyolc évet, így úgy érzem, hogy kutya kötelességem felszólalni az ezer sebből vérző nemzetiségi önkormányzatok tekintetében.

Ahhoz, hogy lássuk az alaphelyzetet, először is ki kell mondanunk azt, hogy ma egy roma nemzetiségi önkormányzat működése nagyrészt abból áll, hogy egy évben egyszer a roma önkormányzat tart egy családi napot vagy egy romanapot, főznek egy bogrács pörköltet, táncolnak és mulatnak a cigányok. A többségi társadalom tagjai pedig azt látják, hogy ismét elszórtuk a felzárkózásra szánt pénzeket.

Azonban vannak olyan nemzetiségi önkormányzatok is, akik normálisan próbálnák ellátni a feladatukat, szélmalomharcot vívnak ebben az ezer sebből vérző rendszerben, és valahogy azt láttam az elmúlt 12 évben, hogy a kormány őket nem támogatta, inkább, ahol csak tudott, alávágott a nemzetiségi önkormányzati rendszernek.

Mai felszólalásomban ezek mellett a nemzetiségi önkormányzatok mellett szeretnék kiállni, és hozok önöknek három olyan sarkalatos pontot, ami gyakorlatilag a kormánynak csak egy tollvonásába kerülne, de máris könnyíthetne a nemzetiségi önkormányzatok rendszerén.

(14.50)

Tudják, ha egy polgármester az utcáról bekerül a településvezetői székébe, és nem rendelkezik semmilyen szakmai tapasztalattal a települése vezetését illetően, akkor támaszkodni tud az adott település, az adott önkormányzat hivatalára. Segíti a munkáját a jegyző, a jogi vagy a gazdálkodási osztály vezetője.

Mi, cigányok, ha bekerülünk a nemzetiségi önkormányzati rendszerbe, senkitől nem kapunk segítséget, senkire nem tudunk támaszkodni. A működésünk pusztán ezen szakemberek jóindulatára van bízva. És ha egy nemzetiségi önkormányzat megfelelően szeretne dolgozni, azt bizony ki kell mondani, hogy hatalmas terhet ró az egyébként is kivéreztetett települési önkormányzatokra.

Pontosan ezért az első javaslatom az lesz, hogy megkönnyítsük a nemzetiségi és a települési önkormányzatok közös munkáját, azt mondom, hogy kapjanak pluszforrást azok a települési önkormányzatok, akiknél nemzetiségi önkormányzat működik a településen, így a nemzetiségi önkormányzat nem púp lesz a hátán a települési önkormányzatnak, hanem egy pluszforrásért cserébe ellátandó feladat lesz a nemzetiségi önkormányzat működtetése.

Aztán hozok önöknek még két apró példát, amit a Fidesz-KDNP az elmúlt időszakban „törvénymódosított”. Az egyik nem volt más, mint a feladatalapú támogatásokra való fellebbezés elvétele. Nézzük meg, hogy ez miért probléma! Alapvetően a nemzetiségi önkormányzatok rendszere úgy működik, hogy a költségvetésük két fő tényezőből áll: az egyik a működési támogatás, a másik pedig a feladatalapú támogatás.

A működési támogatás fix támogatási forma, mértéke a településen élő nemzetiség lélekszámához van kötve, míg a feladatalapú támogatásban a támogatás maga egy pontszámrendszeren keresztül kerül kiadatásra, és a nemzetiségi önkormányzatnak az előző évi tevékenységét mérik a jegyzőkönyvei, a meghozott határozatai alapján. Na, ez finoman szólva sem működött jól az elmúlt időszakban. Hasraütésszerűen állapították meg a roma nemzetiségi önkormányzatok feladatalapú pontszámait, de így legalább volt fellebbezési lehetőség. Most már ez sincs.

Ezért a másik javaslatom az lesz, hogy adják vissza a feladatalapú támogatásra való fellebbezési jogot.

A harmadik pedig: eddig minden év január 31-éig kötelező volt felülvizsgálni a települési önkormányzat és a nagy önkormányzat között kötött együttműködési megállapodást. Önök ezt a jogot is elvették.

Véleményem szerint ez a kötelező törvény biztosította a párbeszédet a két önkormányzat között. A Fidesz-KDNP ezt is elvette, és most már elegendő minden helyhatósági választás után felülvizsgálni ezt, azaz minden ötödik évben.

Én tehát ezt a három pontot fogom önöknek benyújtani. Kérem önöket, hogy ezt támogassák. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:   102-103   104-105   106      Ülésnap adatai