Készült: 2024.05.09.20:35:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2022.05.17.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Hollik István képviselő úr, KDNP-képviselőcsoport: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolná az ember, hogy az április 3-ai választások eredményének megismerése után ki-ki, minden politikai közösség elvégzi a házi feladatot. A mi szemszögünkből elemezzük, hogy miért bíztak meg ilyen nagy felhatalmazással bennünket a választópolgárok, a baloldalon pedig érdemes lenne talán, érdemes lett volna talán elemezni, hogy mi volt a vereség oka.

Ugyanakkor a tegnapi nap óta azt mondhatjuk, hogy úgy látszik, hogy még ez a történelmi vereség sem volt elegendő ahhoz, hogy önök valójában igazán önmagukba nézzenek és önvizsgálatot tartsanak. És mit látunk helyette? Azt látjuk, hogy miniszterelnök-jelöltjük továbbra is a választókat hibáztatja a csúfos vereségért. Sőt, bejön tegnap ide a valódi vezetőjük, Gyurcsány Ferenc, és ő egészen odáig megy, hogy azt mondja, hogy az egész magyar demokrácia, az egész választási rendszer törvénytelen. Önmagában is egyébként ez a gondolat a magyar demokráciát gyengítő gondolat, de igazán pikáns ezt, mindezt Gyurcsány Ferenctől hallani. Attól a Gyurcsány Ferenctől hallani ezt a demokráciakritikát, aki  az elmúlt 32 évben, a rendszerváltás óta egyedülálló módon  a magyar rendőrséget a magyar emberek ellen fordította. És egészen pikáns mindez attól a Gyurcsány Ferenctől, aki egy választás megnyerése után titokban a saját elvtársainak bevallja, hogy becsapta a választókat, csalással nyert választást. És miután ez kiderül, semmi következménye nincs.

És ez az ember ma idejön, és törvénytelenségről és erkölcstelenségről beszél; annak ellenére, hogy éppen ő volt az, aki a baloldal híveit és támogatóit arra buzdította, hogy menjenek el minden egyes szavazókörbe, hogy semmifajta választási visszaélés ne lehessen. Odamentek több mint húszezren, elmondták, hogy a magyar választás demokratikus volt, de úgy látszik, hogy Gyurcsány Ferenc tisztánlátását ez nem zavarja meg, idejön, és irányt mutat önöknek. Továbbra is semmifajta együttműködés, semmifajta hazáért való gondolkodás; továbbra is csak a Fidesz-KDNP és a nemzeti gondolat totális támadása az, amit önöknek feladatul szabott.

És emellett még arra is büszkék, hogy egyébként dolgozni a munkahelyükre, ide, a Parlamentbe nem nagyon akarnak bejönni, ahogy ezt most is láthatjuk. Sőt, van egy olyan képviselőtársuk is, aki az esküt sem teszi le, és elmondja egy interjúban, hogy majd ha leteszi az esküt, utána esze ágában nem lesz ide bejárni a munkahelyére. 32 évvel ezelőtt valószínűleg az elvtársai őt egy híres közveszélyes munkakerülőnek nevezték volna.

És mindez azért elképesztően felelőtlen, hiszen Magyarország rendkívüli kihívások elé néz. A szomszédunkban háború van, gazdasági válság kopogtat az ajtón, Nyugat-Európában már most is tombol az energiaválság. Minden szakértő szerint ez előbb vagy utóbb gazdasági válságba fog átcsapni, és ebben a nehéz helyzetben az az ezeréves magyar történelem legfontosabb tapasztalata, hogy össze kell fogni. Ilyenkor minden erőt a nemzet megerősítése érdekében össze kell fogni, és ez felelősséget ró önökre is, tisztelt baloldali képviselők, annak ellenére, hogy a választópolgárok nem önöket bízták meg a kormányzás lehetőségével.

Ezzel szemben pedig önök trükközgetnek, több frakciót hoznak létre úgy, hogy kevesebb képviselőjük van  csak azért, hogy több pénzt vehessenek föl , és nem jönnek be a munkahelyükre dolgozni. Pedig tudhatnák, hogy egy ilyen nehéz helyzetben a stabilitás, az összefogás erény és aranyat ér. És ennek ellenére nem tesznek semmit a magyar nemzet, a magyar emberek békéjének és biztonságának előmozdítása érdekében.

Én éppen ezért, tisztelt baloldali képviselőtársaim  már aki bent van , arra kérem önöket, hogy a negyedik kétharmad után ne tartsák be Gyurcsány Ferenc tegnapi iránymutatását, és vegyenek részt a magyar nemzet erősítésében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Répássy Róbert államtitkár úr kíván válaszolni. Öné a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Az országgyűlési törvény, amelyet 2012-ben fogadott el a Ház, azt írja az országgyűlési képviselők jogairól és kötelezettségeiről a 28. §-ában, hogy a képviselő joga és kötelessége, hogy kezdeményezően részt vegyen az Országgyűlés munkájában, elősegítse annak eredményes működését. Kötelessége részt venni az Országgyűlés ülésein, továbbá annak az országgyűlési bizottságnak az ülésein, amelynek tagja. A képviselő az Országgyűlés szavazásain köteles jelen lenni.

Nem véletlen talán, hogy akkoriban nem fogadta el az ellenzék ezt a törvényt. Talán már akkor arra készültek, hogy meg fogják szegni, meg fogják sérteni az országgyűlési törvényt. Ez viszont, mint tudjuk, nem jelenti azt, hogy a törvények ne vonatkoznának azokra is, akik nem akarják betartani. Tehát nem egyszerűen morális vagy politikai kötelesség, hogy az Országgyűlés munkájában részt vegyenek az országgyűlési képviselők, hanem mind az Alaptörvény, mind pedig az országgyűlési törvény előírja.

Az ellenzéki képviselők tévednek, úgy látom, mert éppen napirend előtt próbálják felmérni az Országgyűlés létszámát, valójában a napirendek majd csak most kezdődnek, amelyen kötelező az országgyűlési képviselőknek részt venni. Remélem, hogy ezt be is fogják tartani.

Természetesen az Országgyűlés ügye nem a kormány ügye, az országgyűlési képviselők szavazásokon való részvétele nem a kormány ügye. Az Országgyűlés képviselői mind esküt tettek, és mind a választóknak tartoznak felelősséggel.

Úgy gondolom azonban, hogy ami tegnap elhangzott, az nagyon súlyos mondat és nagyon súlyos állítás volt, bár nem először hangzott el, hogy törvénytelennek tekinti a kormányt Gyurcsány Ferenc vagy a Gyurcsány-párt, és a Gyurcsány-párt tagozatai törvénytelennek tekintik a kormányt. Ez a hozzáállás azt vetíti előre, hogy valószínű, hogy törvénytelenségre készülnek a kormánnyal szemben. Úgy gondolják, hogy ezt ideológiailag azzal próbálják megalapozni, hogy magát a kormányt törvénytelennek tekintik.

Erre már láttunk példát, hiszen az elmúlt években gyurcsányista jogászok elmagyarázták nekünk, hogy nem kell figyelembe venni az Alaptörvény rendelkezéseit, nem kell figyelembe venni a kétharmados szavazásokat. Gyurcsányista jogászok megpróbáltak ideológiát gyártani ahhoz, hogy hogyan kell, hogyan lehet megsérteni a törvényeket. Azt gondolom, hogy most is ez történik. Ne legyen igazam; ne legyen igazam, de most is az történik, hogy egy várható törvénytelen ellenzéki magatartást kívánnak előkészíteni azzal, hogy a kormányt illegitimnek tekintik.

(10.10)

Viszont a magyar választók döntöttek az Országgyűlésről és a kormány tagjairól. Az a magatartás elfogadhatatlan, hogy a saját mandátumukat törvényesnek tekintik az ellenzéki képviselők, és persze az ellenfeleik mandátumát nem tekintik törvényesnek. Úgy gondolom, hogy ez még a fair verseny szabályaiba sem fér bele, nemhogy egy választásokon megválasztott Országgyűlés tagjainak egymáshoz való viszonyába nem fér bele. Amikor az Országgyűlés döntött arról, hogy a képviselők mandátumát igazolja, mindenkinek a mandátumát igazolta, azokét, akiket megválasztott a nép, függetlenül attól, hogy mit gondolunk egymásról és mit gondolunk a szembenálló politikákról.

Ezek után a tegnapi magatartásnak  azon túl, amit a képviselő úr elmondott, hogy „Nicsak, ki beszél!”, hogy Gyurcsány Ferenc szájából hogyan hangzik a törvénytelenség vádja , úgy gondolom, hogy semmilyen más alapja nincs, semmilyen más magyarázata nincs, csak az, hogy törvénytelenségre készül a Gyurcsány-párt a kormánnyal vagy akár az állammal szemben. Hangsúlyozom még egyszer, hogy bárcsak ne lenne igazam, remélem, hogy az idő nem engem fog igazolni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai