Készült: 2024.05.11.15:23:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  90-95. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:49


Felszólalások:   84-89   90-95   96-101      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Kanász-Nagy Máté képviselő úr, aki a választ nem fogadta el. Ezért tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Barcza Attila, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az energiaügyi miniszter úrhoz: „Hogyan segíti a rezsivédelem a magyar családokat és vállalkozásokat?” címmel. Barcza Attila képviselő urat illeti a szó.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Magyarországon az elhúzódó háborúra és a szankciós energiaválságra tekintettel a kormány egész Európában egyedülálló módon az átlagfogyasztásig fenntartott rezsicsökkentéssel óvja meg a magyar családokat. A háború és a brüsszeli szankciók tavaly drasztikus áremelkedéshez vezettek a nemzetközi energiapiacon is, aminek következtében hazánk energiaszámlája 2021-ről 2022-re mintegy 4000 milliárd forinttal nőtt. A kormány a robbanásszerű költségnövekedés ellenére az átlagfogyasztásig érvényben tartotta a rezsicsökkentett árakat, aminek köszönhetően egy család havi 181 ezer forintot spórol, valamint a mikrovállalkozások számára az átlagfogyasztás felett 165 forintról 70 forintra csökkent az áram kilowattóránkénti ára.

A rezsivédelem működik, ezt kimondhatjuk: a földgáz egyetemes szolgáltatásban a fogyasztási helyek mintegy 80 százalékának, az áramellátásban pedig közel 75 százalékának tényleges felhasználása maradt teljes egészében a sávhatár alatt.

(16.00 )

Az Eurostat napokban megjelent adatközlése megerősíti, hogy a háztartási gáz és villanyáram átlagos ára 2022 második felében Magyarországon volt a legalacsonyabb Európában. A takarékos felhasználás nemcsak költségkímélő, hanem érdemben hozzájárul az energiabiztonsági kockázatok enyhítéséhez is. Az elmúlt hónapban a megelőző év azonos időszakához képest 25,8 százalékkal kevesebb földgázt használt fel Magyarország; márciusban tovább folytatódott az áramfogyasztás 11 hónapja tartó csökkenése, amelynek mértéke ezúttal 7,9 százalékos volt.

A Központi Statisztikai Hivatal összesítése szerint 2023 első negyedévében a havi mutatóval közel azonos arányban mérséklődött a földgáz és villamos energia mennyisége. A tudatos fogyasztói magatartás, a kormányzati takarékossági intézkedések és az enyhe téli időjárás együttesen járultak hozzá ahhoz, hogy a hazai gáztározók töltöttsége a fűtési szezon végén is 43 százalékon áll jelenleg.

Tisztelt Államtitkár Asszony! A rezsivédelem olyan rendszer, amellyel Magyarország azt tudja biztosítani az állampolgárainak, hogy itt a legolcsóbb a villany és a gáz ára az átlagfogyasztásig. Mindezek alapján kérdezem tisztelt államtitkár asszonyt, hogyan segíti a rezsivédelem a magyar családokat és a vállalkozásokat. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Barcza Attila képviselő úr. Az interpellációra Koncz Zsófia államtitkár asszony fog válaszolni.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány által 2013 óta fenntartott rezsivédelem, azt gondolom, óriási segítséget nyújt a magyar családoknak, és ez igaz a Sopronban és a térségben élő emberekre is.

Azt látjuk, hogy sajnos továbbra is háborús hangulat uralkodik, és azt gondoljuk, hogy ebben az ügyben nagyon fontos a béke álláspontját erősíteni. A szankciós politika nem bizonyult sikeresnek, erre is vannak gyakorlatilag látható tények; ilyen például az, hogy változatlanul érkezik orosz olaj Európába. Áprilisban India volt az Európai Unió legnagyobb üzemanyag-beszállítója, Indiáé pedig Oroszország, azaz a szankciók nem értek célt, ellenben komoly terhet róttak Európára.

Mi azt gondoljuk, ahogy említettem  ellentétben a háború szólistáival , hogy a békét kell erősíteni; és a magyar családok és a magyar emberek védelme nagyon fontos ebben az ügyben. Ennek keretében a rezsivédelem fenntartása egy olyan fontos dolog, amit ön is említett számszerűen, amire mindannyian büszkék lehetünk, hogy gyakorlatilag a nemzetközi számok is mutatják azt, hogy az Európai Unión belül a fogyasztási helyek szerint a magyar lakosság fizeti a legolcsóbb áram- és földgázdíjat. Ennek érdekében a Rezsivédelmi Alapot megemeltük, négyszeresére emeltük, 2600 milliárd forintra, így tudjuk érvényben tartani a rezsicsökkentett árakat, és ezzel pedig havi 181 ezer forinttal tudtuk segíteni a magyar családokat.

De hogyha tovább nézzük, ez azt jelenti, hogy éves szinten több mint 2 millió forintot tudtak vagy tudnak a magyar családok megspórolni. Azt gondolom, hogy ez mindenki számára egy óriási segítség. (Tordai Bence: Ez hol van a költségvetésben?) A magyar rezsivédelem működik: a tényleges felhasználást nézve gáz esetében a lakossági fogyasztási helyek mintegy 80, áramnál pedig 78 százaléka maradt teljes egészében a sávhatár alatt.

Ön is utalt a vállalkozások helyzetére: azt látjuk, hogy a jelenlegi helyzetben a vállalkozásokat is segíteni kell. Éppen ezért az MVM januártól egy rájuk szabott konstrukció keretében gondoskodik az ellátásukról. Május 1-jével megfeleztük számos vállalati és intézményi felhasználó idei energiadíjait, ezzel a gázszolgáltatásban 14 ezer, az áramellátásban 17 ezer ügyfél rezsiterheit enyhítettük.

A mikrovállalkozások esetében ez egy még szélesebb körű támogatás, hiszen 180 ezer olyan mikrovállalkozásnál, amely az egyetemes szolgáltatásnak is a része, tudtuk az áramdíjakat jelentősen csökkenteni. Esetükben az áram átlagfogyasztás feletti árát a korábbi kilowattóránkénti 165 forintról a lakossági piaci ár szintjére, vagyis 70 forintra csökkentettük. Hogy ez kiket érint? Például kisboltoknak, fodrászoknak, pékségeknek, autószervizeknek kell kevesebbet költeniük áramra és gázra. Úgy gondolom, hogy ez egy fontos segítség, de a rezsitámogatás mellett hitelprogramokkal és a kamatstop meghosszabbításával is segítjük őket.

Azonban azt is el kell mondani, hogy nincs ez mindenhol így. A BBC nemrég arról számolt be, hogy közel 11 millióra emelkedett azok száma Nagy-Britanniában, akiknek nehézséget okoz a számláik kifizetése. A felnőtt lakosság 11 százaléka az előző hónapban legalább három alkalommal nem fizette be számláját vagy törlesztőrészletét. A brit gazdasági lap, a The Economist szerint a magas áram- és gázárak 68 ezer ember életét követelhették Európában az elmúlt télen, mert nem tudták megfelelően fűteni az otthonaikat. Ezért gondolom azt, hogy az a segítség és támogatás, amit a magyar kormány nyújt, kiemelkedően fontos a magyar családok részére, ebben köszönjük szépen képviselő úrnak és az egész Fidesz-frakciónak az eddigi támogatását. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönjük szépen, Koncz Zsófia államtitkár asszony. Kérdezem Barcza Attila képviselő urat, elfogadjae az államtitkár asszony válaszát.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm először is a választ. Én szeretnék két dologra még hangsúlyosabban rávilágítani.

Az egyik, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal legutóbbi nemzetközi ár-összehasonlítása alapján a tagállamok közül 2023 márciusában is Magyarországon került a legkevesebbe a villamos energia és a földgáz ára, és ennek ellenére, emellett mondható el az, hogy az Európai Unióban Magyarország költi így is a legtöbbet rezsitámogatásra, ami, azt gondolom, így még hangsúlyosabban jelenik meg.

Én azt gondolom, hogy a kormány eddigi intézkedései egy mentőövet nyújtottak a magyar családoknak és a magyar vállalkozásoknak is, és én azt kérem, hogy továbbra is tegyen meg mindent a magyar kormány a családok és a vállalkozások támogatása érdekében. Kiváló válasz volt, amit elfogadok természetesen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   84-89   90-95   96-101      Ülésnap adatai