Készült: 2024.05.11.20:50:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  11-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:25


Felszólalások:   7-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője. Megadom a szót a képviselő úrnak.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Felbuzdulva azon a sikerünkön, ahogy a Mi Hazánk Mozgalom által indított országos kampány és aláírásgyűjtés a jelek szerint kezdi jobb belátásra bírni a kormányt a fúrt kutak ügyével kapcsolatban (Rétvári Bence: És az ásott kutak ügyével kapcsolatban is!), most szeretnénk egy másik nagyon komoly problémára felhívni a figyelmet, amellyel a kormány, illetve a kormánypártok hosszú évek óta rendszeresen kampányolnak. Ez pedig a tömeges, illegális migráció, illetve a határvédelem kérdése. Ezt rögtön szeretném is szétválasztani, mert egészen más a határvédelem, és más a tömeges migráció.

Sajnos Magyarországon a tömeges migrációt a kormány nem az egyébként nagyon jó és szükséges határkerítéssel tudta megállítani, hanem az alacsony bérekkel és a magas árakkal. Viszont a határvédelem is egyre katasztrofálisabb formát kezd ölteni, és Magyarország déli része, különösképpen a határtérség lassan egy anarchiaközeli állapotot kezd tükrözni. Nem lehet nyugalomról beszélni a határtérségben, ahol mindenfelé embercsempészek által elhagyott és helyiek által sokszor dühből szétvert autóroncsok egyfajta mementóként mutatják azt, hogy a kormányzati munka ezen a területen sem elégséges.

(13.30)

Ennek az egyik fő oka az, hogy önmagában a kerítés, ha a megfelelő szabályozást és a törvényi hátteret nem biztosítja hozzá a kormány, illetve a kormánytöbbség, akkor önmagában nem működik. Hiszen jelenleg úgy teszik kockára önök a határt védő rendőrök vagy határvadászok életét  akiknek ezúton is szeretném megköszönni a munkáját, mielőtt esetleg, mondjuk, államtitkár úr azt mondaná, hogy én nekik nem köszönöm meg a munkájukat, én nekik megköszönöm a munkájukat, sőt kifejezetten aggódom az életükért, ugyanis most már olyan kiterjedt, professzionálisan megszervezett nemzetközi embercsempész-maffia működik a magyar-szerb határ térségében, amely egészen példátlan. Ilyen jellegű szervezett bűnözés talán a kilencvenes években volt utoljára Magyarországon, mégsem beszélnek róla. És most már nemcsak arról van szó, hogy Horgoson és Szabadka környékén, a többségében magyarok által lakott falvakban grasszálnak ezek a külföldi embercsempészek állig felfegyverkezve, lövéseket leadva éjjel-nappal, hanem most már arról van szó, hogy bizony Szeged környékén is felbukkantak ezek a külföldi bűnszervezetek, akik sokszor  még egyszer mondom  éles lőfegyverekkel sétálnak.

Néhány héttel ezelőtt a fél ország láthatta a közösségi médiának köszönhetően azt a fényképfelvételt, amelyen az látszik, hogy egy vasrúddal támadták meg az egyik magyar rendőrautót, és néhány centiméterre állt meg ez a rúd az autót vezető rendőr testétől, tehát nagyon közel volt a közvetlen életveszélyhez. Mégis, amikor a magyar rendőrök az életük kockáztatásával elfogják az illegális határsértőket  akik, ahogy az előbb mondtam, az alacsony bérek és a magas árak miatt nem Magyarországra igyekeznek, hanem tovább akarnak menni Ausztria vagy Németország felé , jóval nagyobb veszély, de az egy külön felszólalás témája lehet majd, hogy például az akkumulátorgyárakban leszneke majd szervezetten idehozott migránsok akár Indiából vagy Bangladesből, de én most közvetlenül a déli határtérségről beszélek. Tehát az a baj, hogy amikor az élete kockáztatásával a magyar rendőr, a magyar határvadász  és nagyon sajnáljuk, hogy nem határőrökről beszélünk , amikor ők elfogják az illegális betolakodókat, akkor semmi mást a hatályos törvények és jogszabályok szerint nem tehetnek, mint hogy visszataxiztatják a magyar adófizetők pénzén őket a határ szerbiai oldalára. Aztán néhány óra múlva újra találkozunk ezekkel a migránsokkal, akik az ott élő magyar állampolgárok, honfitársaink és a magyar rendőrök életét kockáztatják.

Azt kérjük, követeljük tehát a kormánytól, hogy változtasson a hatályos jogszabályokon, a hatályos törvényi háttéren. Két szempontból is szükséges ez a változtatás. Az egyik, hogy akiket elfognak a térségben, azokat ne szabadon engedjék vagy ne taxiztassák vissza Szerbiába, hanem kerüljenek olyan helyre, akár dolgozzák le azt a kárt, amit Magyarországnak okoztak, hogy többet ne legyen kedvük Magyarországon keresztül próbálkozni. Másrészt pedig azok a rendőrök, akik az életük kockáztatásával védik a határtérséget, ők pedig kapják meg azt a törvényi felhatalmazást, ami szerint használhatják végre a lőfegyverüket ilyen helyzetben, amikor közvetlenül az életüket fenyegetik akár egy vasrúddal. Használják, és ha majd használják, akkor majd elmegy a kedvük az embercsempészeknek, hogy itt próbálkozzanak.

Sajnos a kormány nem ilyen üzeneteket tesz, hanem például azt teszi, amit néhány nappal ezelőtt megdöbbenve hallottunk, hogy 2600 külföldi embercsempészt egyszerűen szabadon engedett, ami vérlázító. Tehát azt kérjük a kormánytól, hogy ne csak beszéljen, hanem tényleg védje meg a déli határt. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Ismét Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! 2015 óta zajlik a vita a magyar kormány és Brüsszel között, a magyar kormány és a magyar baloldal között, hogy egy probléma a bevándorlás, az illegális bevándorlás, vagy ahogy azt Brüsszelben és a baloldalon mondják Magyarországon is, az egy lehetőség.

Dobrev Klára, a baloldal árnyékminiszterelnök-jelöltje vagy árnyék-miniszterelnöke azt mondta, hogy a bevándorlás egy zseniális kommunikációs trükk; ha Orbán Viktor az ufók ellen lázítana, akkor ma Magyarországon az emberek többsége az ufóktól félne. Ők tehát ezt egy nem létező problémának mondják. Gyurcsány Ferenc, az ő férje sem mondott mást: „a legrosszabb ösztönökre épít a kormány, amikor kerítést akar húzni a határra”. Karácsony Gergely is elmondta, hogy semmiképpen se kerüljön sor a határ menti kerítés megépítésére. Kunhalmi Ágnes szerint vesztébe rohan az az ország, amely falat húz a határainál, mert ezzel gettóba zárja magát, a bevándorlás pedig álprobléma, amit a Fidesz kreált. A Momentum képviselője, Orosz Anna azt mondta, hogy középtávon a hazai munkavállalók számára előnyös a bevándorlás, mivel a bérük megnő; tehát ők örülnek is kifejezetten az illegális migrációnak. Tordai Bence pedig elmondta, hogy a déli határon épített kerítés értelmetlen, embertelen és pazarlóan drága.

Ez tehát a magyar baloldal álláspontja azzal a kerítéssel kapcsolatban, amelynek a segítségével a tavalyi évben 271 ezer illegális határátlépési kísérletet sikerült megállítanunk, visszafordítanunk őket. Azért gondoljon mindenki bele, hogy ma már azért a világon szinte mindenki tudja, aki a bevándorlás kérdésével foglalkozik, hogy a magyar déli határon áll a kerítés. Ezt mindenki tudja. (Közbeszólás a Mi Hazánk soraiból: Kinek az ötlete volt?) Akár Nyugat-Európában, Közép-Európában, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten ez a hír, ez az információ mindenkihez eljutott, ennek ellenére is 271 ezer alkalommal fordították vissza a határvadászok, a rendőrök azokat, akik illegálisan, a kerítésen keresztül akartak átjönni, nem papírokkal, legálisan a határátkelőnél, hanem illegálisan, a kerítésen keresztül. Márpedig, aki követi a híreket, az látja, hogy ez már egy dupla kerítés, meg is toldottuk egy hattyúnyakkal, egy ipszilon alakú szögesdrótos toldattal, hogy még nehezebben lehessen rajta átmenni. Felépítettünk egy olyan kerítésrészt, ahol a létrát is nehezebb a kerítésnek nekitámasztani, hiszen elég nagy raktár van tele lefoglalt létrákkal, amikkel próbálnak ott átkelni a szögesdróton.

Ez egy okoskerítés, hiszen érzékeli a mozgást, éjjellátó kamerákkal van felszerelve, az alsó része olyan vasszerkezettel, vashálóval van megerősítve, amelyet a vasbetonnál is használnak, pontosan azért, hogy ne lehessen ezeket átvágni, hogy ne is lehessen hozzájuk nyúlni, ezért alacsonyabb feszültségű áram is van bennük. Tehát mindent, amit meg lehet tenni jelen technikai körülmények között, most már tényleg okosberendezésekkel, éjjellátó kamerákkal, azt igyekeztünk meg is tenni, pontosan azért, hogy segítsük azoknak a munkáját, akik hivatásként, nem is munkaként, hivatásként a magyar déli határt védik, akár határvadászokról van szó, akár a határon szolgálatot teljesítő rendőrökről van szó.

De ha megnézzük, valóban nem csökkent az agresszivitása az embercsempészeknek és nyilván az illegális migránsoknak sem. Kilenc esetben történt már az idei évben a határt védő személy ellen erőszakos támadás, 79 esetben a járműveiket érte támadás. Én láttam már ilyen autókat; valóban nincs olyan része, amin valamilyen horpadás ne lenne, mert annyiszor támadták, dobálták meg ezeket az autókat, pedig erős védőfelszerelésekkel vannak ellátva, hálókkal, rácsokkal; de még a rácsok keretét is többszörösen meg kell erősíteni, hogy azokat se tudják felsérteni, vagy ne tudjanak azon keresztül az autóban nagyobb kárt tenni. 32 esetben pedig az ideiglenes biztonsági határzárat, illetve a rajta levő technikai eszközöket rongálták meg. Tehát az erőszakossága továbbra sem csökkent az illegális bevándorlóknak és az embercsempészeknek, hanem folyamatosan érkeznek a magyar déli határhoz.

Ennek igen jelentős költségei vannak. Magyarország a déli határ megvédésére, tehát egyrészről a kerítés kiépítésére, másrészt annak a folyamatos védelmére 650 milliárd forintot költött, és ennek alig egy százalékát fizette ki az Európai Unió, pedig az Európai Unió határát védjük. Nyilván az lenne a legéletszerűbb megoldás, ha az Európai Unió az első határnál, tehát Törökországnak a Bulgáriával és Görögországgal közös határánál próbálná megállítani az illegális migránsokat, mint ahogy mi is nemcsak a magyar déli határt védjük, hanem Szerbia déli határánál is ott van egy magyar kontingens 30-50 fő részvételével, hogy segítsünk az ottani határvédelemben is, de Brüsszel továbbra is süket erre a problémára. Pár héttel ezelőtt hét európai tagállammal, akik határ mentén fekszenek, volt közös nyilatkozat. Februárban 15 európai uniós tagállam fogadott el közös nyilatkozatot, 15 tagállam belügyminiszterei fogadtak el közös nyilatkozatot Athénban, amelyben leszögezték, hogy az Uniónak részt kell vennie a határvédelemben, és finanszíroznia kell a külső határok védelmét, de erre mind a mai napig semmilyen érdemi válasz nem érkezett Brüsszelből. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   7-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai