Készült: 2024.05.09.19:44:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  17-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   13-16   17-22   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Momentum képviselőjének, Gelencsér Ferencnek adom meg a szót.

GELENCSÉR FERENC (Momentum): Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Ház! Ausztria, Bulgária, Csehország, Észtország, Finnország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Németország, Szlovákia és Szlovénia: az Európai Unió olyan országai, amelyeknek van történelmi tapasztalata az orosz hadsereggel. Bizonyára nem véletlen, hogy ezen államok állam- vagy kormányfői már elutaztak Kijevbe a háború kitörése óta.

Nem tudjuk, hogy mivel kényszeríti az orosz vezetés a magyar kormányt és Orbán Viktort arra, hogy ne tegye meg ugyanezt egy olyan ország kormányfőjeként, amely országnak szintén terhelt a múltja az orosz hadsereg tekintetében. Minket, a szabad generáció tagjait azonban senki sem zsarolhat, és senki sem irányíthat külföldről. Ezért megtettük, ami erkölcsileg helyes, és ami nemzetünk határon inneni és túli közösségének érdekében áll az Európai Unió és a NATO tagjaként.

A múlt héten a Momentum első magyar parlamenti delegációként Kárpátaljára és Kijevbe látogatott. Rendkívül kínos, hogy egy ellenzéki pártnak kell elvégeznie a kormány feladatát. De nekünk sajnos már csak egy ilyen gyáva és inkompetens kormánypártunk és kormányfőnk van, amely, úgy tűnik, elfelejtette a saját pártjának a genezisét is. Kilenc hónapja tart a háború a szomszédunkban. Elképesztő pusztítást láttunk Kijev környékén: lebombázott lakóépületek, lemészárolt civil lakosság, rengeteg otthontalanná vált háziállat a romok között. Ezt hagyta maga után a háborús bűnös Orosz Föderáció hadserege.

Épeszű ember csak a következőt kívánhatja: ne eszkalálódjon a háború, és minél előbb legyen vége. Épeszű ember csak a békében lehet érdekelt. Ennek a háborúnak azonban csak akkor lesz vége, ha a háborús bűnös Orosz Föderáció csapatai kitakarodnak Ukrajnából. A háborúhoz három dolog kell Montecuccoli szerint: pénz, pénz és pénz. Éppen ezért a Momentum örömmel fogadja, hogy Orbán Viktor és a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselői megszavazták az összes, Oroszországot érintő szankciót, így csökkentve az agresszor bevételeit, amit a háborús gépezetre fordíthatott volna. Rendkívül fontos lépések ezek, és az is, hogy a Fidesz szankciópárti  köszönjük szépen. Az önök által megszavazott szankciók ugyanis lehetővé fogják tenni azt, hogy a szomszédos Ukrajna győzedelmeskedjen.

A kormány háborúval kapcsolatos napi szintű kommunikációja azonban szembemegy azzal, amit önök a döntéshozatalkor képviselnek. Hogy erre az elképesztően oroszbarát kommunikációs álláspontra mivel kényszeríti a kormányt az orosz vezetés, azt sajnos nem tudjuk, éppen ezért örülünk, hogy ennek ellenére mégis a helyén volt az eszük, amikor megszavazták az összes szankciót. Ennyi józanság legalább még maradt önökben.

Azonban ne álljunk meg itt, tisztelt képviselőtársaim! Ki kell mondani a magyar kormánynak, hogy Oroszország egy háborús bűnös állam. Elfogadhatatlan, hogy az Orosz Föderáció vérbe borította a szomszédunkat, elfogadhatatlan, hogy a háborús bűnös Orosz Föderáció miatt kárpátaljai magyarok halnak meg.

Továbbá tisztelettel arra kérem önöket, hogy tüntessék el a magyar közterületekről a bombás plakátokat. Ne gyalázzák tovább a háború valódi áldozatainak emlékét! A szankciók nem bombák. A szankciók eszközök a bombák megállítására. A szankciók eszközök arra, hogy kevesebb pusztulás, kevesebb bánat, kevesebb gyötrelem sújtsa a szomszédunkat. Ezt önök is tudják, hiszen vélhetően ezért szavazták meg az összes szankciót. Önöknek is van családjuk, szüleik, házastársuk, testvéreik, gyermekeik. Önök is bármit megtennének azért, hogy biztonságban tudják a szeretteiket. Önök is fel lennének háborodva, ha egy másik ország gúnyt űzne az önök szenvedéséből, és a felháborodásuk teljesen jogos lenne.

Térjenek jobb belátásra, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim! Gondoljanak csak bele, micsoda kárt okoz ez a kommunikáció a két ország kapcsolatában, a két nép között. Ez az ellenséges kommunikáció elképesztően árt a kárpátaljai magyarságnak. Nem akarhatják, hogy meggyűlöljék a magyarokat.

Mit javaslunk tehát? Ha már nagyon helyesen megszavazták az összes szankciót, akkor ne a szankciók ellen kommunikáljanak, hanem arról, hogy miért döntöttek így. Nyilvánítsa a magyar kormány háborús bűnös államnak az Orosz Föderációt! Hagyjanak fel a kegyeletsértő kommunikációval, és küldjenek kormányzati delegációt Kijevbe, és hozzák helyre a magyar-ukrán kapcsolatokat! Köszönöm. (Taps a Momentum soraiban.)

ELNÖK: Fürjes Balázs államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Új keletű a Momentum részéről a határon túli magyarokért való aggódás. Ha ez egy gyökeres fordulatot jelent az önök politikájában, azért tulajdonképpen hálásak vagyunk. Mi sok kérdésben keressük a nemzeti egységet, és nagyon sajnáltuk azt, hogy a baloldal döntő része eddig a határon túli magyarok ügyében és a nemzethatáron átívelő egyesítésében kívül rekesztette saját magát a nemzeti egységen. Ebben a kérdésben a Momentum is így járt el. Önök azokkal vannak, és azzal a Gyurcsány Ferenccel koalícióban, aki egy szégyenletes népszavazási kampányt folytatott a határon túli magyarok kettős állampolgársága ügyében, és önök európai választásokon, illetve parlamenti választásokon rendszeresen kampányoltak határon túl az ottani magyarországi pártok ellenében induló és ellenük politizáló román vagy szlovák pártok érdekében. Tehát ha önök ezeket most úgy nyilvánítják, mint ami hibás lépés volt, és végre valóban a határon túli magyarok érdeke mellé állnak, az tulajdonképpen a magyar demokrácia számára egy hasznos lépés.

Ami Oroszországot illeti: annál világosabban, ahogy a magyar kormány és a magyar Országgyűlés még az előző kormányzati ciklusban, a háború kitörése után elítélte az orosz agressziót teljesen egyértelműen, kiállt Ukrajna szuverenitása mellett, nem lehet ennél egyértelműbben állást foglalni. Magyarország álláspontja Oroszország agressziója tekintetében teljesen világos, és ön ezt pontosan tudja. Ahogy azt is pontosan tudja, hogy Magyarország minden tőle telhetőt megtesz Ukrajna segítése érdekében. Egymillió menekültet fogadtunk eddig be, akik hosszabb vagy rövidebb ideig tartózkodnak, vannak itt tartósan Magyarországon, és több tíz milliárd forintot költött a kormányzat Magyarország költségvetéséből arra, hogy Ukrajnát és a nálunk menedéket kereső ukrán állampolgárokat megsegítse.

Nagyon sajnálatos az is  de ha ebben is változás történik, akkor azt megint üdvözölni tudjuk , hogy önök eddig egyértelműen a háború pártján álltak a békével szemben. (Moraj az ellenzéki pártok soraiban.) Ahogy kitört a háború, önök és a többi baloldali párt számtalan nyilatkozatot tett, amiben azt szorgalmazta, hogy Magyarország küldjön fegyvereket és küldjön katonákat Ukrajnába, ezzel pedig belesodorta volna Magyarországot is a háborúba, és csak kiszélesítette volna a konfliktust, aminek kapcsán éppen hogy az az érdekünk, hogy szűkebben maradjon, illetve fegyverszüneti tárgyalások induljanak, fegyverszünet köttessék és elinduljanak a béketárgyalások.

A szankciókról még néhány szó. Mit tesz Magyarország és a magyar kormány a szankciók ügyében? (Dr. Brenner Koloman: Nyolcból nyolcat megszavazott!) Ha elmondhatom én is, akkor szívesen elmondom a magyar kormány hivatalos álláspontját, bár tudom, hogy önök ezt is jobban tudják, mint mindent. (Dr. Brenner Koloman: A tények makacs dolgok!) Ez kétségtelenül a progresszív baloldal régi jellemzője… (Közbeszólások a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: A bekiabálásokat fejezzék be, legyenek szívesek!

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: …hogy mindenkinél mindig mindent jobban tudnak. A magyarok valahogy nem így gondolják.

Szóval, mit teszünk mi? Nem fogadjuk el azokat a szankciós intézkedéseket, amelyek Magyarország és a magyar emberek számára hátrányosak, károsak, előnytelenek. Ezért eltéréseket és kivételeket követelünk és érünk el. Ezeket a brüsszeli előterjesztések nem tartalmazzák. Ezekért meg kell harcolni. Foggal-körömmel nagyon kemény tárgyalásokat folytat elsősorban Magyarország miniszterelnöke, hogy a brüsszeli előterjesztésekhez képest Magyarországra kivételek és más szabályok vonatkozzanak. Miután a magyar emberek érdekét megvédjük, miután ezeket a kivételeket és eltéréseket elérjük, sokszor olyan országok számára is, akik meg haszonélvezői ennek, de a küzdelemben csöndben vannak, utána pedig a számunkra már nem hátrányos, nemzeti érdekeinkkel nem ellentétes szankciós döntéseket, azért, hogy egyedül Magyarország ne vétózzon, és ne borítsa fel az uniós egységet, megszavazzuk.

Most önöknek egyetlenegy kérdésre kellene válaszolni  igen, leginkább egy kérdésre. Mivel van bajuk? Önöknek azzal van bajuk, hogy Magyarország számára a magyar embereket védő kivételeket, eltéréseket harcolunk ki, és azért megküzdünk, és nem fogadjuk el azokat a részeit az előterjesztéseknek, amelyek hátrányosak, vagy az a gondjuk, hogy egyébként pedig nem vétózunk, és nem borítjuk fel az európai egységet? Erre válaszoljanak! (Taps a kormánypártok soraiban.  Moraj az ellenzék soraiban.)

(14.00)




Felszólalások:   13-16   17-22   23-26      Ülésnap adatai