Készült: 2024.05.08.23:28:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  31-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:56


Felszólalások:   23,25,27-30   31-36   35,37-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A DK képviselőcsoportjából Gyurcsány Ferenc frakcióvezető úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, frakcióvezető úr, öné a szó.

GYURCSÁNY FERENC (DK): Köszönöm szépen. A magyar munkás nem kell a magyar kormánynak. Az Orbán-kormány megegyezett a nagy cégekkel, hogy azok a magyar munkások kárára növelhetik profitjukat. Ugyanis az a bér, ami szerintünk és a munkások szerint alacsony, az a kormány és a szövetségesei szerint már ma is túlságosan magas. Azt tehát őszerintük csökkenteni kell.

(14.00)

Csökkenteni úgy, hogy a magyar munkások helyett külföldi, alacsonyabb bérért dolgoztatható vendégmunkásokat hozatnak Európától nagyon távoli országokból: Indonéziából, Vietnámból, Indiából.

Menjünk sorjában! A külföldi munkás nem magától talált Magyarországra. Őket a magyar kormány és a vele együttműködő vállalatok hívják, toborozzák, szervezik. Ezeket a külföldi munkásokat nemcsak azért hozzák, merthogy vannak betöltetlen álláshelyek, hanem azért is, hogy a magyar munkást külföldire cseréljék le, mert ez utóbbiaknak kevesebbet kell fizetni.

Ráadásul nemcsak a munkabért csökkentik így, hanem kikerülik azokat a szabályokat, amelyek így vagy úgy még mindig védik a magyar munkásokat, és legtöbbször ezek a külföldi munkavállalók többet túlórázhatnak, sokkal több hétvégi munkát végezhetnek.

De azért tegyük hozzá, mielőtt félreértés lenne, hogy nem a külföldi munkásokra kell haragudni, ők éppen úgy keresik a jobb megélhetést, mint az a 600 ezer magyar, aki tőlünk indult el külföldre, hogy újrakezdje az életét, több lehetőséggel, jobb bérrel. A kialakult helyzetért tehát nem a munkások felelősek, hanem a végtelenül önző és rövidlátó vállalatok és az ő szövetségeseként, az ő érdekei képviseletében fellépő magyar kormány.

Amit látunk, az valójában a kormány által követett és dicsőített keleti nyitás politikája, és most itt van előttünk annak kézzelfogható eredménye: keleti termékeket gyártunk importált alapanyagokból, importált energiával, keleti technológiával, keleti munkásokkal. (Rétvári Bence: Mercedes! Audi! A BMW is keleti nagyon!) Ennek pedig az az ára, hogy a kormány (Zaj.  Az elnök csenget.) kiszolgáltatottá teszi a magyar munkásokat, tönkreteszi a magyar béreket, a magyar vízkészletet, Magyarország természeti környezetét.

Azt, ugye, eddig is meglehetősen borzasztónak, mi több, a nemzeti érdek teljes félreértésének gondoltuk, hogy az Orbán-kormány felmondta a szövetségét a Nyugattal a keleti nyitás politikájának jegyében, és valójában ellenséges az európai szövetségesekkel és az Egyesült Államokkal, miközben sok tekintetben aggályos keleti rezsimekkel, vagy kifejezetten háborús agresszorral keresi a barátságot.

De, ugye, ezt legfeljebb sokan, különösen a kormányfő követői érdektelen külpolitikai húzásnak, esetleg egy magasabb, összetettebb nemzeti stratégia részeként értelmezhették, vagy legalábbis hittek az általuk dicsőített vezető tévedhetetlenségében. De hát, most más a helyzet: most a magyar munkások ellehetetlenítése zajlik ennek a politikának a jegyében. A keleti munkásokkal történő helyettesítésük annyira nyilvánvalóan elárulása a magyar embereknek, a magyar nemzeti érdeknek, hogy nincs, ami ezt menti, nincs, amivel ezt meg lehetne magyarázni, el lehetne fogadtatni.

Ismerik álláspontunkat: a magyar emberek, a magyar munkások érdekeinek, megélhetésének megvédéséhez új kormány kell, szociáldemokrata kormány, Dobrev Klára kormánya. Addig egyetlen megoldás van: Orbán Viktor kormánya azonnali hatállyal tiltsa meg az Európai Unión kívüli külföldi munka alkalmazását, amíg nem képes biztosítani, hogy azáltal nem sérül a magyar munkások méltányos érdeke, mert a magyar kormánynak a magyar munkásokat kell képviselni. (Rétvári Bence: Holnap megszavazhatod!) Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Frakcióvezető úr elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány részéről Dömötör Csaba miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr, öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. A parlamenti munka sok mindenre megtanít minket, leginkább türelemre. (Dr. Vadai Ágnes: Az biztos!) Nagy türelem kell ahhoz, hogy a baloldal leghatalmasabb villalakójától morális oktatóleckéket vegyünk. (Moraj a DK soraiból.  Dr. Vadai Ágnes: Hatvanpuszta, kolléga!)

Felszólalása alatt, ami részben a cégek profitéhségéről és morális kérdéséről szólt (Zaj.  Az elnök csenget.), eszembe jutott az a példa, amikor valamikor 2002 tájékán egy bizonyos MOTIM nevű cégnél elbocsátottak dolgozókat, és azért nem fizettek nekik, sokuknak végkielégítést, merthogy az veszélyeztetné a maradók bérigényét és a bérek növekedését. Na, most ezek után, nem sokkal ezután 300 millió forintos osztalékot vettek ki ebből a cégből. (Moraj a kormánypárti sorokból.) Ön ismeri ezt a céget, tisztelt elnök úr, hogyha már profitéhségről van szó? Rémlik ez a történet? És ezek után, annyi év elteltével ön profitéhségről oktat itt, az Országgyűlésben. (Varju László: Kell is, mert ezt csináljátok!)

Az idegenrendészeti törvény módosításával kapcsolatban arra szeretném kérni (Zaj.  Az elnök csenget.), hogy ne állítson valótlanságokat. (Dr. Vadai Ágnes: Nincs ebben valótlanság!) A kormány célja az, hogy magyar emberek dolgozzanak (Dr. Vadai Ágnes: Az a célja, hogy külföldön dolgozzanak!) magyar munkahelyeken. Ha az Országgyűlés elfogadja az új szabályozást, akkor Európa legszigorúbb idegenrendészeti törvénye lép életbe: Magyarországon csak engedéllyel lehet munkát vállalni (Dr. Vadai Ágnes: Ki szervezi a vendégmunkásokat?) meghatározott időtartamra, kettő plusz egy évig, és ha ez letelik, akkor utána el kell hagyni az országot, és csakis akkor, hogyha azon az adott munkahelyen magyar munkavállalót nem találtak. Ez lesz Európa legszigorúbb idegenrendészeti törvénye. (Dr. Vadai Ágnes: Persze!)

A cél egyébként az is, hogy ne lehessen összekeverni a migrációs kérdéseket a külföldiek munkavállalásának kérdésével, ahogy azt egyébként (Varju László: Önök teszik!) oly sok európai országban megtették.

Ami a béreket illeti, tisztelt képviselő úr, önöknek lett volna lehetőségük béreket emelni. (Dr. Vadai Ágnes: Volt is béremelés 2002-2010 között!  Derültség a kormánypárti sorokból.) Tizen-egynéhány százalékkal nőttek a reálbérek a kormányzásuk alatt, a mostani kormányzás alatt több mint 70 százalékkal. (Dr. Vadai Ágnes: És mekkora az infláció?) Ez a kormány volt az, amelyik a minimálbéreket… (Dr. Vadai Ágnes: Elinfláljátok az országot!)

Tisztelt Képviselő Asszony! Hiába kiabál folyamatosan (Zaj.  Az elnök csenget.  Dr. Vadai Ágnes: Muszáj elmondani az igazságot! Hazudik, államtitkár úr!  Dr. Vitályos Eszter: Maradj csendben!), akkor is szeretném önnel ismertetni a tényeket. Önök alig emelték a minimálbért. (Dr. Vadai Ágnes: A minimálbér adómentes volt!). Ez volt az a kormány, amely a háromszorosára emelte…

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: És most sem változtattak a politikájukon, mert amikor az árnyékminiszterük bemegy a tévébe, nyíltsággal beszél arról, nagy nyíltsággal beszél arról, hogy az fejjel menetel a falnak, hogyha a reálbéreket akarja emelni a kormány (Dr. Vadai Ágnes: Elinfláljátok! Ezt csináljátok! Elinfláljátok!), és egyébként nem támogatják a minimálbérek emelését. Ugyanaz a politika, ami egyszer 2010 előtt már csődbe vitte ezt az országot. Egyébként folyamatosan kampányolnak azért, hogy ne kapjuk meg a nekünk járó uniós pénzeket. (Varju László: Csak az igazat!)

Hogyha már gazdasági kérdésekről van szó, pár napja az ön által említett Dobrev Klára  úgy beszél róla, mintha semmi köze nem lenne hozzá  bemegy az egyik televízióba, és arra a kérdésre, miszerint ha Brüsszelben lenne, és szavaznia kellene arról, hogy megkapjuke a nekünk járó pénzeket, azt mondja, hogy ő nemmel szavazna. Nemmel szavazna arra, hogy Magyarország megkapja a neki járó pénzeket. (Zaj.  Az elnök csenget.) Ennyi! Ehhez gyakorlatilag semmi mást nem kell hozzátennem. (Dr. Vadai Ágnes: Mert ellopjátok! Eddig is azt csináltátok! Nem adjátok oda! Lölö!)

Folyamatosan támadják az inflációellenes intézkedéseket (Moraj a DK soraiból.), folyamatosan adóemeléseket javasolnak, kétkulcsos jövedelemadót, magasabb társasági adót, és emellé még vagyonadót is  ami mit jelent: ingatlanadót, mint ahogy már döntöttek róla 2010 előtt. (Varju László: A milliárdosokra vonatkozóan!  Dr. Vadai Ágnes: Értem én, hogy Mészárost és Szalay-Bobrovniczkyt véditek!) És hogy még egyet mondjak: a munkahelyteremtő beruházásokat is folyamatosan támadják. Szóval, amit önök javasolnak, az semmi, de semmi újat nem jelent ahhoz az időszakhoz képest, amikor a magyar gazdaság padlót fogott.

Még egy dologra szeretnék itt kitérni. Az idei év arról szólt, hogy a DK bekebelezte a baloldal jelentős részét. Ez például Budapesten azt jelenti majd, hogy Karácsony Gergelynek megengedik, hogy újra jelölt legyen, cserébe a DK adhatja majd a legtöbb polgármesterjelöltet a kerületekben, és sok vidéki városban vannak hasonló mozgások.

A végén még azok is egy listán lesznek önnel (Dr. Vadai Ágnes: Ez nehéz lesz! Az elnök úr nem indul az önkormányzati választáson, államtitkár úr!), akik most öles cikkekben mímelnek álkonfliktusokat a DK-val (Zaj.  Az elnök csenget.), és akkor itt most a momentumos képviselő hölgyekre és urakra nézek.

Szóval, 13 év után eljutottunk oda, hogy Gyurcsány Ferenc helyett Dobrev Klára férje lett a baloldal vezetője, közben létrejött, osztódott, és egyesült rengeteg baloldali párt, de a lényeg változatlan. Ennél sokkal egyszerűbb lett volna a szebb napokat látott MSZP-ben tartani egy tisztújító kongresszust.

Lényeg, ami lényeg: látjuk, hogy önök szépen lassan az egész baloldalt bekebelezik (Dr. Vadai Ágnes: Mi közötök van nektek a DK ügyeihez?), de egy dolgot tudniuk kell: az országot nem fogják. (Moraj a DK soraiból.) Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   23,25,27-30   31-36   35,37-40      Ülésnap adatai