Készült: 2024.05.09.22:17:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  281-284. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 7:21


Felszólalások:   277-281   281-284   285-288      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Répássy Róbert államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Külügyi Bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Várom a felszólalók nevét a monitoron. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok, ezért a vitát lezárom. Nyilván Répássy Róbert államtitkár úr sem kíván már szólni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván szólni. A vita lezárása után, tisztelt Országgyűlés, a határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Most pedig, tisztelt Országgyűlés, soron következik a Magyar Corvin-láncról és a Magyar Corvin-lánc Testületről szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/4024. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Aki ezt ismerteti, Héjj Dávid képviselő úr, a bizottság előadója.

HÉJJ DÁVID, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. június 8-án tartott ülésén megtárgyalta a Magyar Corvin-láncról és a Magyar Corvin-lánc Testületről szóló T/4024. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 6 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Corvin-lánc a Magyar Szent István-rend után következő legmagasabb rangú állami kitüntetés, amely a magyar tudomány és művészet, valamint a magyar oktatás és művelődés fellendítése terén szerzett kimagasló érdemek elismerésére szolgál.

Jelenleg a szabályok értelmében tizenketten rendelkezhetnek Magyar Corvin-lánc-kitüntetéssel. 58 év után, az első Orbán-kormány idején alapították újra a Magyar Corvin-lánc-díjat. A Corvin-lánc-kitüntetéssel adományozottak alkotják a Magyar Corvin-lánc Testületet. A testület munkálkodik a tudományok és a művészetek, valamint a magyar nemzeti oktatás és művelődés fellendítésében, valamint őrködik a Magyar Corvin-lánc-kitüntetés tekintélye felett. A testület külön felkérés alapján véleményt nyilvánít a magyar tudományt, irodalmat, művészetet, oktatást, művelődést, valamint minden egyéb, általa fontosnak tartott területet érintő állami döntések tervezetével kapcsolatban. Figyelemmel kíséri továbbá a magyar tudományos és művészeti élet, a kultúra, az oktatás és a művelődés helyzetét, és ezekkel összefüggésben közérdekű javaslatot, illetve nyilvános állásfoglalást tehet közzé.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja a Magyar Corvin-láncra, a Magyar Corvin-lánc Testületre és a Magyar Corvin-lánc Irodára vonatkozó jogszabályok összhangjának megerősítése és a Magyar Corvin-lánc tekintélyének ápolása.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Corvin-lánccal kapcsolatos egyes adminisztratív és szervezési jellegű feladatokat a Magyar Corvin-lánc Iroda látja el, amely mostanáig a Miniszterelnöki Kabinetiroda szervezeti keretein belül működött. A javaslat egy új, önálló törvénnyel szabályozza újra a Magyar Corvin-láncra, a Magyar Corvin-lánc Testületre és a Magyar Corvin-lánc Irodára vonatkozó rendelkezéseket, amelyek jelenleg két törvényben találhatók.

A Magyar Corvin-láncot, miként ez idáig, úgy ezt követően is a köztársasági elnök adományozza a miniszterelnök előterjesztése alapján. A hatályos szabályozáshoz képest azonban érdemi változás, hogy a Magyar Corvin-lánc Iroda a továbbiakban a Sándor-palota szervezetében fog működni, vezetőjét a továbbiakban a köztársasági elnök nevezi ki.

Megjegyzendő továbbá, hogy a benyújtott törvényjavaslat a hatálybalépésekor fennálló tényeket, körülményeket, jogviszonyokat nem érinti, így a Corvin-lánc Testület változatlanul működik tovább. Az elhangzottakra tekintettel úgy gondolom, hogy a benyújtott javaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm, Héjj Dávid képviselő úr. Megkérdezem az előterjesztőt, Soltész Miklós államtitkár urat, hogy most, vagy később kíván szólni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy később, a vita végén. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Kulturális Bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. A monitoron jelentkezőt nem látok, ezért, tisztelt Országgyűlés, a vitát lezárom. Megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak, aki nyilván lezárja ezt a napirendi pontot.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a lehetőséget. Képviselő Hölgyek és Urak! A törvényjavaslat célja a Magyar Corvin-láncra, a Magyar Corvin-lánc Testületre és a Magyar Corvin-lánc Irodára vonatkozó jogszabályok összhangjának megerősítése és a Magyar Corvin-lánc tekintélyének ápolása. Ezt a tekintélyt rombolta sajnos az általános vitában a DK, rúgott bele és gyalázott olyan embereket, akik a magyar nemzetnek nagyon fontos, kiemelt részei, fantasztikusat alkottak vagy alkotnak most is.

Ezért engedjék meg, hogy a zárszóban még egyszer felolvassam az eddigi kitüntetetteket, majd pedig akik részesei a Corvin-láncnak: 2001-ben Balogh János zoológus, Kallós Zoltán néprajzkutató, Lámfalussy Sándor közgazdász, Lovász László matematikus, Lukács János történész, Makovecz Imre építész, Nemeskürty István irodalomtörténész, Oláh György kémikus, Szabó Magda írónő, Szokolay Sándor zeneszerző, Teller Ede fizikus, Zsigmond Vilmos operatőr.

2012-ben a következők kapták meg a Corvin-láncot: Bor Zsolt fizikus, Jelenits István piarista szerzetes, tanár, Kocsis Zoltán, zongoraművész, karmester, Marton Éva operaénekes, Vizi E. Szilveszter orvos, agykutató.

2018-ban pedig Huszti Péter színművész, Maróth Miklós orientalista, akadémikus, Martonyi János külügyminiszter, Melocco Miklós szobrászművész, Radda György biokémikus, Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, akadémikus és Sótonyi Péter orvos, akadémikus.

A vitában DK-s képviselők őket gyalázták, a nemzet nagyjait gyalázták, az egész magyar nemzetet gyalázták. Nélkülük is meg fogjuk szavazni ezt a törvényt, őnekik pedig bocsánatot kellene kérniük e nemes és fontos névsor szereplőitől. Köszönöm szépen a figyelmüket. Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

(20.10)




Felszólalások:   277-281   281-284   285-288      Ülésnap adatai