Készült: 2024.05.08.14:39:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  81-98. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 12:22


Felszólalások:   71-80   81-98   99-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony, de az időkeret önre is vonatkozik. Úgyhogy máskor kérem ennek a szíves betartását. Köszönöm szépen.

Tájékoztatom önöket, tisztelt képviselőtársaim, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor, mivel képviselő asszony az államtitkári választ nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Gurmai Zita képviselő asszony, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Mit mond a kormány arra, hogy a rezsiemelés miatt négyszeresére nőtt azon idősek aránya, akiknek súlyos terhet jelent a lakhatási költségek megfizetése? Mi lesz télen azokkal az idősekkel, akik már most se jönnek ki a nyugdíjukból?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! Tállai András miniszterhelyettes úr fog önnek válaszolni. Gurmai Zita képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-kormány brutális rezsiemelésének hatásait már több mint egy éve nyögi az ország. Tudom, hogy önök ezt nem hajlandók elismerni, de rengeteg ember rezsiszámlája azt mutatja, hogy a Fidesz hazudik. Nincs rezsicsökkentés a vállalkozásoknak, a brutális mértékű változástól sokan csődbe is mentek. Szóval, kérem, hagyják abba a hazudozást, és nézzenek szembe végre a valósággal!

A valóság pedig az, hogy négyszeresére emelkedett azoknak az időseknek az aránya, akiknek túlságosan nagy terhet jelent a lakhatási költségek megfizetése. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjasok jövedelmének több mint 40 százalékát elviszik a lakhatási kiadások. 170 ezer olyan idős ember él ma Magyarországon, akinek a rezsi kifizetése után alig marad valami pénze. De még ennél is drámaibb, hogy csaknem minden tizedik magányos idős ember nem tudja rendesen befűteni az otthonát. Ez szégyen és gyalázat! A Fidesz-kormány szégyene és gyalázata!

És hogy miként jutottunk ide? Egyszerű: a Fidesz alatt mostanra elértéktelenedtek a nyugdíjak. Tudom, hogy a kormány ezt is tagadja, de a tények makacs dolgok. Tavaly a nyugdíjak 15,2 százalékot romlottak, miközben önök csak 14 százalékos nyugdíjemelést adtak. (Tállai András: Csak?) A nyugdíjasok buktak. Az idei helyzet pedig még rosszabb. Fél éven keresztül 20 százalék felett volt a nyugdíjas-infláció, de a kormány januárban csak 15 százalékkal emelte a nyugdíjakat.

Tudom, önök most azt mondják, hogy majd év végén kiegészítő emelést adnak. Hogy ez mire elég, arról majd beszéljünk később! Mert a lényeg mégiscsak az, hogy januártól novemberig önök visszatartják a nyugdíjasoknak járó nyugdíjemelést. Magyarul: a Fidesz tíz hónapig használja a nyugdíjasok pénzét. Önök azt mondják, hogy ezt a törvény betűje szerint megtehetik. Én meg azt mondom, hogy ez egy aljas és embertelen visszaélés, hogy szándékosan alultervezik az emelést. Önök azoknak a nyugdíjasoknak a pénzét is visszatartják, akik közül egymillióan 160 ezer forintnál is kevesebbet kapnak. Hát nem szégyellik magukat?!

A Fidesz 660 milliárd forintot költött a Vodafone megvásárlására, 1500 milliárdért vennének repteret, Orbán strómanja 27 milliárdos luxusjachttal járta a tengert. Eközben pedig Varga Mihály az egri közgazdász-vándorgyűlésen bejelentette, hogy újabb megszorítások lehetnek.

Mindezek miatt kérdezem államtitkár urat: mit mond a kormány arra, hogy a rezsiemelés miatt négyszeresére nőtt azok aránya, akiknek súlyos terhet jelent a lakhatási költségek megfizetése? Mi lesz a szegénységben élőkkel, főleg az idősekkel a téli hónapokban? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Mikor és mennyivel kompenzálják végre a nyugdíjasokat az elmaradt emelések miatt?

És mielőtt válaszol, felhívom a figyelmét, hogy 13 éve a Fidesz kormányoz, úgyhogy ha válaszol, akkor kérem, hogy a mostani helyzettel foglalkozzon, mert a hátrafelé mutogatástól egyetlen nyugdíjasnak sem lesz jobb az élete, legfeljebb miniszter úr vagy államtitkár úr csinál magából bohócot. Köszönöm szépen a türelmet.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő asszony, önnek is fölhívom a szíves figyelmét; ön egy rutinos képviselő, önnek nem kell mondani az időkeret betartását. Köszönöm szépen. (Dr. Gurmai Zita: Nagyon ritkán, de előfordul.)

A választ Tállai András miniszterhelyettes úr fogja megadni. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Bevallom őszintén, kicsit izgultam, hogy a hosszú, leírt interpellációjából mit fog elmondani. Mert hát az eredetiben az elmondott Vodafone, meg reptér, meg jacht, meg Adria  illetve ezt nem is mondta most  mellett volt még Horthy Miklós történelmi szerepe, és hogy a svédek miért utálják magukat meg a magyarokat. Csak mondom, hogy elég komoly szakpolitikai interpellációt sikerült összehozni.

De a téma, amivel foglalkozott a hosszas interpellációjában, az a szegényebb, alacsonyabb nyugdíjjal rendelkezők. A következőt tudom önnek mondani. 2010-ben a szegénység és a társadalmi kirekesztettség rangsorában Magyarország hátulról a hatodik volt az Európai Unióban. 2022-re ez a helyezés javult, a tizedik legjobb helyen végeztünk, tehát legalább tíz helyet léptünk előre. Nálunk rosszabb helyzetben lévő ország például Németország, Horvátország, Spanyolország és Luxemburg is.

(17.30)

Érdekes, hogy Magyarországon 2011 és 2021 között a legszegényebb háztartások reáljövedelme nőtt a legnagyobb mértékben.

Néhány változásra is felhívom a figyelmet. Egyrészt az ország átállt az önök által preferált segélyalapú rendszerről a munkaalapú társadalomra, ami azt jelentette, hogy több mint egymillió embernek sikerült már munkahelyet szerezni 2010-től, a Fidesz kormányzása alatt.

Ha változásokról beszélünk, akkor a nyugdíjpolitikában is jelentős változások történtek. A nyugdíjpolitika változása azt jelentette, hogy kimondtuk és megvalósítottuk, hogy megvédjük a nyugdíjasokat, és nem hagyjuk, hogy az infláció vagy az áremelés a nyugdíjakat, ahogy ön mondja, elértéktelenítse, és ezt eddig minden évben sikerült is megvalósítani. Nem igaz az, amit ön mond például az elmúlt évre, hiszen ha 2022-ben az említett 14 százalékhoz hozzáadja a 13. havi nyugdíjat, amit önök elvettek, és mi 2022-ben visszaadtunk, akkor a nyugdíjak reálértéke 2022-ben 6 százalékkal növekedett; javaslom, hogy ugyanezt a számítást végezze el ebben az évben is. Én értem, hogy statisztikailag nem kell beleadni azt a 13. havi nyugdíjat, amit a kormány megad a nyugdíjasoknak, de mégiscsak megkapják a nyugdíjasok, és az élethelyzetüket ez jelentősen javítja. Adja hozzá 2023-ban is a 13. havi nyugdíjat, és az ön állítása, ami a hitelezésre és egyéb dolgokra vonatkozik, már rögtön nem igaz.

A rezsivédelemről pedig csak annyit, hogy Európában a magyar családok, és ebbe a nyugdíjasok is beleértendők, fizetik a legalacsonyabb rezsidíjat, hiszen a magyar kormány a Rezsivédelmi Alap létrehozásával megvalósította azt, hogy az átlagfogyasztásig csak a 2013-as áron kell fizetni a rezsidíjakat; ez nyilván több millió nyugdíjast is érint. 2023-ban eddig 1085 milliárdot fordítottunk a lakossági villamosenergia- és földgázszolgáltatók kompenzációjára.

Ki kell jelentenünk, hogy a magyar kormány tartja a szavát, megvédi a nyugdíjasokat, és ebbe az alacsony nyugdíjjal rendelkezők is beleértendők. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Most megkérdezem Gurmai Zita képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a miniszterhelyettes, államtitkár válaszát.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Bazi nagy nem, jó? (Szászfalvi László: Szépen beszéljünk!  Rétvári Bence: Nem így beszéltek önnel se!) És azt gondolom, hogy a „megvédjük a nyugdíjasokat”-ból szerintem nem lehet kenyeret venni, nem lehet húst venni, hogy az egyebekről ne is beszéljünk. (Tállai András Menczer Tamással konzultál.) Tehát olyan, mintha egy másik világban élne, és nem találkozna idős, éhező és egyébként fűtést… Nekem beszél, drága? (Tállai András Menczer Tamásra mutatva: Nem, neki, csak hogy hallja ön is!)

ELNÖK: Arra kérem a képviselő…

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Legyen olyan kedves már viselkedni!

ELNÖK: Képviselő asszony!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Nem is értem! (Rétvári Bence: Ilyen szóhasználat után még neki van kifogása!)

ELNÖK: Az én dolgom a rendreutasítás magától értetődően, úgyhogy tessék folytatni!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): No, tehát… (Tállai András közbeszól.) Nagyon sajnálom! Megteszik, hogy befejezik? Szerintem én beszélek most.

ELNÖK: Képviselő asszony! Önnél van a szó. Arra kérek mindenkit, hogy legyen szíves ezt tudomásul venni. Aki nem hajlandó ezt tudomásul venni, attól meg fogom vonni az ittlét lehetőségét. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Jó, akkor az lenne a kérésem, hogy tessék nekem visszaállítani az órát.

ELNÖK: Vissza fogom állítani, fogom követni.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen, jó, oké. No, tehát ez a „megvédjük a nyugdíjasokat” nem jön be, nagyon sokaknál nem jön be. Nagyon sajnálom, hogy miniszterhelyettes urat egyáltalán nem zavarja a nyugdíjasok embertelen megrövidítése. Pontosan elmondtam, meg kell nézni, hogy milyen infláció volt; nem olyan infláció volt, amit terveztek. Nézzen már a számok mögé, állítólag maga ért ehhez!

De engedje meg, hogy egy picit árnyaljam a képet! Egyszerűen vérlázítónak tartom, hogy a nyugdíjakat az előző év nyarán elfogadott költségvetési törvényben rögzített infláció alapján kell kiszámolni, és nem a svájci indexálás alapján, ami egy kicsit egyszerűbb lenne. Az pedig még durvább, hogy ennek a kompenzációjára csak másfél évvel később kerülhet sor, és akkor is csak a január és augusztus közötti újabb becsült inflációs adat alapján. Mondjuk ki, hogy ez gyakorlatilag a nyugdíjasok meglopásának a törvénybe foglalása, ezzel ugyanis az állam hosszú hónapokig kamatmentesen (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) használja a nyugdíjasok pénzét, sőt a nyugdíjasok az év utolsó négy hónapjára már nem is kapnak pótlólagos emelést.

Hallva az ön válaszát, igazából már tényleg csak egy kérdésem maradt.

ELNÖK: Képviselő asszony! Kérdés feltételére már nincs lehetőség.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Hogyan tudnak önök az idős emberek szemébe nézni? Köszönöm.




Felszólalások:   71-80   81-98   99-104      Ülésnap adatai