Készült: 2024.05.08.07:59:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  257-260. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:   253-256   257-260   261-264      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Miért nem támogatja az Antifa terrorszervezetté nyilvánítását a kormány?” címmel. A kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter urat bízta meg, aki megkérte Rétvári Bencét, hogy válaszoljon a kérdésre. (Rétvári Bence: Én pedig…  Derültség a kormánypártok soraiban.)

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A szélsőbaloldalhoz köthető Antifa nevű szervezet tagjai a lakosság megfélemlítése érdekében Európa-szerte és most már Magyarországon is szervezetten erőszakos bűncselekményeket követnek el ártatlan emberekkel szemben, akiket találomra bántalmaznak az utcán brutálisan.

A 2023. februári terrorcselekmények miatt elrendelték a nyomozást, de hiába kezdeményeztem a csoportosan és szervezetten támadó Antifa terrorszervezetté nyilvánítását egy kormányfőhöz benyújtott írásbeli kérdésben, az arra adott válaszból, pontosabban inkább mellébeszélésből az derül ki, hogy a kormány nem hajlandó meglépni ezt. Sőt, Toroczkai László egy határozati javaslatban is hiába kezdeményezte aztán, leszavazták azt. De a Mi Hazánk Mozgalom továbbra is elvárja a kormánytól, hogy a nyomozást elrendelő határozat alapján javasolja az Európai Tanácsnak az Antifa szervezet felvételét a terrorszervezetek uniós jegyzékére. A felvétel alapján a tagállamok kötelesek intézkedni a szervezet és tagjai pénzeszközeinek, vagyonának befagyasztásáról, és velük szemben közös rendőri erővel lépnek fel. Az Antifa egyébként anyagi támogatást és harci kiképzést kap a szövetséges Kurdisztáni Munkáspárttól, amelyet jelenleg is terrorszervezetként tart nyilván az Unió az említett jegyzékében.

Magyarországnak nincs külön listája a terrorszervezetekről, az uniós jegyzék az irányadó a magyar jogban. A jegyzéket az Európai Tanács hathavonta felülvizsgálja, tehát aktualizálja, és közzéteszi. A jegyzékbe bármely tagállam javasolhatja egy meghatározott terrorszervezet felvételét, de csak valamelyik igazságügyi szerve által hozott határozat alapján; ez utóbbi lehet nyomozás elrendelése, bírósági ítélet és hasonlók. A 2023. februárban elrendelt nyomozás tehát jogalapot szolgáltatott a lépésre. Miért nem támogatja mégsem az Antifa terrorszervezetté nyilvánítását a kormány? (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Novák Előd képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt látjuk felháborító módon, hogy Nyugat-Európában, amikor az Antifa különböző akciókat végez, azt nemcsak hogy nem ítélik el, hanem egyfajta jópofa baloldali, kicsit ilyen radikálisabb megmozdulásnak tartják, még akkor is, ha bűncselekményeket követnek el, még akkor is, ha erőszakosak, akkor is elnézik ezt, mint egyfajta élesebb baloldali kiállást. Ezzel szemben Magyarországon teljesen más a helyzet, hiszen Magyarországon az első erőszakos akció után rögtön elindult a büntetőeljárás. Ráadásul ez egy Magyarországra importált erőszak, hiszen itt 15, zömmel külföldi szélsőbaloldali merénylőről beszélhetünk, németek, olaszok, görögök.

(20.20)

Magyarország nem fogja tűrni, hogy külföldről erőszakos, szélsőséges, extrémista irányzatok idejöjjenek és embervadászatot rendezzenek Budapest utcáin, találomra kiválasztott embereket üssenek le hátulról, verjenek meg a földön viperákkal, vascsövekkel, fújjanak le paprikaspray-vel. Éppen ezért, szemben azzal, hogy az Unióban ilyenkor csak szétteszik a kezüket sok országban, Magyarországon a hatóságok a lehető leggyorsabban eljártak, és mind Magyarországon igyekeztek elkapni az elkövetőket, mind pedig a külföldi hatóságokkal felvették a kapcsolatot. Nyomozócsoportot állítottak föl, szorosan együttműködnek a német, görög, olasz rendőrséggel. És az eljárás elindult felfegyverkezve, csoportosan elkövetett, közösség tagja elleni erőszak megalapozott gyanúja miatt, bűnszervezetben részvétel megalapozott gyanúja miatt, valamint közösség tagja elleni erőszak előkészületének megalapozott gyanúja miatt. Bízunk benne, hogy itt a külföldi jogsegély is minél hamarabb megtörténik, és el lehet ítélni ezeket az embereket.

Az pedig különösen felháborító, hogy Jámbor András, a parlament tagja, az Antifáról a korábbi lapjában, a Mércében milyen kedveskedő cikkeket jelentetett meg, mintha ennek az egész erőszakos akciónak az élét próbálná elvinni, és próbálná (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) szalonképessé tenni ezt a vállalhatatlan, erőszakos, embervadászatot rendező Antifa-csoportot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   253-256   257-260   261-264      Ülésnap adatai