Készült: 2024.05.08.11:14:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  129-134. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:12


Felszólalások:   123-128   129-134   135-140      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően, mivel képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Szatmáry Kristóf képviselő úr, a Fidesz-képviselőcsoport képviselője, interpellációt nyújtott be az energiaügyi miniszterhez: „Hány magyar családnak és vállalkozásnak jelent segítséget a napelemes rendszerek éves elszámolásának megtartása?” címmel. Tisztelt képviselő úr, Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fog önnek válaszolni. Parancsoljon, képviselő úr! Szatmáry Kristóf képviselő urat illeti a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az energia és az energiafelhasználás a minket körülvevő világ egyik legfontosabb mozgatórugója. Klímaváltozás, fenntartható jövő, háború és csillagászati összegű beruházások mind-mind kapcsolódnak az energiához. Ebből a szempontból Magyarország, a magyar családok és a magyar vállalkozások előtt óriási kihívások állnak. Ezekből kettőt hadd említsek meg itt: egyrészt a közös felelősségvállalás jegyében a zöldenergiákra való fokozott átállást, másrészt azt, hogy a háború okozta energiaválságból kell minél hamarabb kilábalnunk. Mindeközben a kormány természetesen továbbra is mindent megtesz hazánk, Magyarország energiafüggetlenségéért, még akkor is, ha néha a saját szövetségeseinkkel, írd és mondd, Brüsszellel kell itt konfliktust vállalni.

Az elmúlt években szerencsére sok család és vállalkozás gondolkozott előrelátóan, felelősségteljesen, és szereltetett fel háztartási méretű kiserőművet a házára vagy arra az épületre, amelyben a vállalkozása működik. A háború és a szankciók miatt kialakult energiaválság azonban alapjaiban írta át, értelmezte újra az egész napelemes szektort. Több mint egy éve az egekbe emelkedett az energiaár, ennek ellenére Brüsszel a következő év elejétől kötelezi a tagállamokat a napelemes bruttó elszámolás bevezetésére.

Mi a Fidesz-frakcióban elismerjük azt, hogy a magyar családok és a vállalkozások a nehéz helyzet ellenére is a zöldenergia mellett döntöttek. Ilyen energiaárak mellett nem tartjuk korrektnek, hogy a brüsszeli direktíva rosszabb elszámolási feltételek bevezetésével menet közben akarja a magyar szabályokat változtatni. Éppen ezért a Fidesz-frakció nemrégiben kezdeményezte miniszter úrnál, hogy a szaldós elszámolási rendszerben korábban jogot szerző háztartási méretű kiserőművek, vagyis a már megvalósult beruházások esetén ne vonják el a családok és nagyon-nagyon sok kis- és közepes vállalkozó éves szaldós elszámolását.

Mindezek alapján kérdezem tisztelt államtitkár asszonyt, hogy a számok tükrében hány magyar családnak és vállalkozásnak jelent segítséget a napelemes rendszer éves elszámolásának megtartása. Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fog válaszolni. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először szeretném azzal kezdeni, hogy az elmúlt időszakban a napenergia térnyerése hihetetlen ütemet vett fel hazánkban, hiszen Magyarországon a világon a 6., Európában pedig a 3. helyen áll a napenergia részaránya a villamosenergia-mixben. Ez az ütem egyébként még gyorsabb, a tavalyi rekord 1100 megawatthoz képest már a nyár végéig ezt sikerült túlhaladnunk. Tehát azt látjuk, hogy a napelem térnyerése hihetetlen mértékben növekszik.

Számszerűen idén nyáron az összteljesítmény átlépte az 5 ezer megawattot, és azt látjuk, hogy a háztartási méretű kiserőművek esetében pedig túllépte a 2 ezer megawattot is. Természetesen vannak még további céljaink, egyrészt dolgozunk a hálózatfejlesztésen, a hálózat rugalmassá tételén. Eredetileg 2030-ig 6 ezer megawattot szerettünk volna elérni, ezt pedig már módosítottuk 12 ezer megawattra. Tehát a kormány a jövőben is elkötelezett a napenergia térnyerése kapcsán.

Azt is el kell mondani, hogy vannak már olyan időszakok, amikor Pakssal együtt, amikor az időjárás éppen olyan, gyakorlatilag teljesen szén-dioxid-mentesen tudjuk a hálózatot táplálni.

Ahogy képviselő úr is utalt rá, ehhez képest Brüsszelben van egy elvárás, amely szerint 2024. január 1-jével változtassuk meg az elszámolási rendszerünket és vezessük be a bruttó elszámolást. Szintén, ahogy képviselő úr utalt rá, a nagyobbik kormánypárti frakció kezdeményezésére, illetve a szakmai szervezetekkel való egyeztetések eredményeként kezdeményeztük a hatáskörrel rendelkező Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál, hogy vizsgálják meg a kapcsolódó szabályozás módosításának a lehetőségét. Ennek az lett a végeredménye, hogy a döntés szerint kedvezőbb éves szaldóelszámolást alkalmazunk a már üzemelők mellett azokra a háztartási erőművekre is, amelyek működtetői 2023. szeptember 7-éig jelezték a fejlesztési igényüket. Utóbbiak esetében a rendeletmódosítás 2026. január 1-jéig ad lehetőséget a beruházás befejezésére.

Azt gondolom, hogy ez egy nagyon pozitív változás. Ha meg akarjuk nézni, hogy számszerűen hogy néznek ki az úgynevezett háztartási méretű kiserőműveknél a lakossági és nem lakossági arányok, akkor a következőt tudjuk elmondani: hazánkban összesen 5200 megawatt napelem van, ebből több mint 3100 megawatt ipari méretű, 50 kilowatt feletti, és közel 2100 megawatt háztartási méretű, ami 231 ezer darabot jelent. Ebből körülbelül 26 ezer darab nem lakossági, 205 ezer pedig természetes személyekhez köthető.

A képviselő úr kérdésére válaszul, aki a Vállalkozásfejlesztési Bizottság alelnöke, azt tudom elmondani, hogy ez természetesen a magyar családok számára is hatalmas segítség, de a magyar vállalkozások számára is egy nagyon jelentős segítségnyújtást jelent, hiszen sokkal kedvezőbb elszámolásról tudunk beszélni. S azt ki tudjuk emelni, hogy a 26 ezer nem lakossági, úgynevezett HMKE-n belül több ezer vállalkozást érint ez a döntés, ezzel pedig, úgy gondolom, hogy a magyar kis- és középvállalkozásoknak, amelyek a hazai gazdaság gerincét jelentik, tudtunk egy nagyon-nagyon pozitív döntést hozni.

Képviselő úrnak köszönjük az eddigi támogatását és a jövőbeni együttműködést is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes asszony. Most megkérdezem Szatmáry Kristóf képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkár asszony válaszát.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen. A választ elfogadom, már csak azért is, mert érdemes itt a parlament nyilvánossága előtt is elmondani, hogy az a kedvező döntés, amit a kormány meghozott a Fidesz-frakció kezdeményezésére, majdnem 200 ezer hazai háztartást érint. S mint ahogy hallható volt, több tízezer hazai vállalkozás versenyképességét is javítja, hiszen ezek a cégek az elkövetkező tíz évben is éves szaldós elszámolással működhetnek, ami nagyon komoly segítséget jelent ennek a vállalkozói körnek. Én ezt az ő nevükben is köszönöm. S csak azt tudom mondani, a mai ülést is hallgatva, hogy a globális felmelegedéssel és mindenféle környezeti katasztrófával nem riogatni kell, hanem tenni ellene. Ezek a vállalkozások, ezek a magyar családok tettek, és a kormány ezt elismerte. Ezt köszönöm szépen, és a továbbiakban is ezt a támogatást várjuk. Köszönöm szépen.

(18.30)




Felszólalások:   123-128   129-134   135-140      Ülésnap adatai