Készült: 2024.05.09.14:51:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2023.09.26.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:55


Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Varju László képviselő úr, DK-képviselőcsoport: „Aktuális ügyek” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Ennek az előadásnak egyetlen célja van részemről, hogy a következő magyar politikai elitek, miniszterelnökök, kormányok soha ne ismételjék meg az inflációs kalandot, amit átéltünk akaratunkon kívül ’21-22-ben, és még mindig velünk van. Ez egy gazdaságtörténeti baleset, tömegbaleset volt, egy gazdaságpolitikai szerencsétlenség.

Tisztelt Országgyűlés! Ezeket a mondatokat Matolcsy György, Orbán Viktor jobbkeze, öt évig minisztere, 20 éve Fidesz-tag, most a Magyar Nemzeti Bank elnöke fogalmazta meg a közgazdász vándorgyűlésen. Tudjuk, nem ez volt az első eset, hiszen már a múlt év decemberében is ezt tette az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának ülésén, és ezt folytatva kritizálta a kormány kalandor gazdaságpolitikáját. Igaz, mintha kicsit későn ébredne a Magyar Nemzeti Bank elnöke, hiszen éppen ő az, aki biztosította pénzügyileg, hogy mindezt megtehették. A lophatóság pénzügyi feltételeit ő teremtette meg, köszönetet vár ezért, várt ezért, de úgy tűnik, nem kapott. A százmilliárdos családi gazdagodás nem elég még őneki sem. Szicíliában egyébként ezt úgy mondják, hogy megnedvesítette a csőrét. A következmény, hogy az MNB elnöke, Matolcsy György ország-világ előtt beszél Magyarország pénzügyi gyengeségéről és sérülékenységéről.

De ha ez nem lenne elég, akkor jön Varga Mihály pénzügyminiszter, beismeri a költségvetési katasztrófát. Szavakban ugyan elkötelezett a 3300 milliárd forintos költségvetési hiány csökkentése mellett, csakhogy ezt a miniszter saját bevallása szerint is kegyetlen megszorítások, különadók nélkül lehetetlen lesz megtenni. Jól hallották: amikor a magyarok már így is számtalan adóemelést, megszorítást, benzináremelést nyögnek, amikor hónap végére már nem marad pénz a családnál ételt adni a gyerekeknek, akkor a pénzügyminiszter további megszorításokat tesz és ezekkel fenyeget bennünket.

De a kormányzati összevissza beszélés még így sem ér véget, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter cáfolta Varga Mihályt és az újabb megszorítások bevezetését. Mindegy volna, ha az országunk három legfőbb gazdasági és pénzügyi, most éppen hivatalban lévő vezetője egymásnak üzenget, egymásnak ellentmondó intézkedéseket sürgetve? Igazából már mindegy, már késő. Az idei infláció magasabb lesz a múlt évinél, családok százezrei kerültek padlóra, kimerítették az összes hitelkártyakeretüket, adósságaik pedig azért keletkeztek, hogy a gyerekeiket egyáltalán iskolába el tudják indítani. Önök meg itt szidják egymást, kapkodnak fűhöz-fához, most Orbán Viktor is csatlakozott ehhez a körhöz, kijelölte az MNB elnökét felelősnek, ő a balek, aki majd elviszi a balhét. Önök meg itt csak szidják egymást továbbra is.

Kormánypárti képviselőtársaimhoz fordulok: észrevették önök, hogy az év elején Magyarország fizetésképtelenségét az úgynevezett arab barátaik mentették meg, az ő segítségükkel kerülték el a csődöt?

Miniszter úr, miniszterhelyettes úr, árulja el nekünk, Magyarország népszavazásán az emberek háromnegyedének szavazatával megerősített európai szövetség helyett milyen kalandorpolitikát folytatva repkednek összevissza a világban? Sőt, tovább megyek, milyen felhatalmazás alapján hoznak nyakunkra ötszázezer vendégmunkást ahelyett, hogy tisztességgel megfizetnék a szabolcsi és borsodi embereket? Az alacsony bérek miatt százezrek kényszerülnek nélkülözésre nap mint nap, miközben a miniszter urak a nyilvánosság előtt vitatkoznak arról, milyen megszorításokkal szívják pióca módjára a vérünket. Felelőtlen, mert százezreket löktek az út szélére, önök ilyen felelőtlen politikával dolgoznak. De gonoszak is, mert tudatosan csinálják mindezt, és a bőrüket mentve most éppen magyarázkodnak. Én azt mondom: hagyják ezt abba!

Mi szociáldemokrataként azt mondjuk: fizessenek a milliárdosok, vállaljanak felelősséget az országért és a benne élő emberekért! Csak így lehet Magyarország az emberek állama, ahol nem attól függ valakinek a sorsa, hogy milyen körülmények közé születik, és bárkinek legyen lehetősége a felemelkedésre.

(10.10)

Mi a Demokratikus Koalícióban szociáldemokraták vagyunk, ezért elutasítjuk, hogy önök vagyonosokra és nélkülözőkre szakították a társadalmat. Nem akarunk olyan országot, ahol csak annak van jó iskolája és csak az tud gyógyulni, aki ki tudja fizetni mindazt, amit önök előállítottak. Tehát hagyják ezt abba! Köszönöm. (Taps a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba miniszterhelyettes úr kíván válaszolni. Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr Tisztelt Képviselő Úr! Mivel egész Európa gazdasági nehézségekkel néz szembe, én fontos dolognak tartom, hogy gyakorlatilag minden héten a lehető legnagyobb részletességgel beszéljünk arról, hogy Európa, illetve Magyarország hogyan tud ezekkel a nehézségekkel szembeszállni. Azt is fontosnak tartom, hogy a magyar gazdasági élet, a magyar politikai élet meghatározó szereplői elmondják a véleményüket. Én azon nem lepődöm meg, hogy olyan vélemények is születnek, amelyek nem egyeznek egymással, mást gondolnak a kiutat jelentő csapásirányokról. Szerintem ez a helyén van, én a magam részéről, illetve mi a magunk részéről minden ilyen véleményt szívesen meghallgatunk, figyelembe veszünk, és jó lenne, ha az önök részéről is érkezne néha konkrét felvetés a politikai vagdalkozáson kívül.

Említette az infláció kérdését. Abban talán egyetértünk, hogy az infláció elleni küzdelem elsődleges ezekben a hónapokban. Minden reményünk megvan arra, hogy 10 százalék alá csökkenjen ez az infláció Magyarországon. (Varju László: Mikor, miniszterhelyettes úr?) Amikor erről beszélünk, akkor azért érdemes feltenni azt a kérdést, hogy miért van (Varju László: Hány százalékra?), miért van ez az infláció. A legfontosabb kiváltó ok az energiaár növekedése, nemcsak Magyarországon, egész Európában. Ha elsősorban a szankciók miatt és egyébként más okok miatt is az energiaár egész Európában tartósan magasan marad, mondjuk, három-négyszerese, mint az Egyesült Államokban, akkor az az egész európai gazdaság számára és az egész európai ipar számára rendkívül káros következményekkel jár és ezt mindenki meg fogja érezni, még a legerősebb német gazdaság is. És ez inflációt okoz.

A háború közelsége növeli az inflációs kockázatot, ezt a mi régiónkban láthattuk. Már egyébként a járvány alatt is megszakadtak a gazdaságban ellátási láncok, ami szintén inflációfelhajtó hatású volt. Azt is említhetem önnek, hogy a magyar ipar rendkívül energiaintenzív, és ha ezt összevetjük azzal, hogy nem vagyunk energiafüggetlenek és egész Európában megemelkedett az energia ára, az szintén nem hűtötte, hanem fűtötte az inflációt. Ha még egy tényezőt mondhatok: nagyon sok olyan multi van Magyarországon, amely úgy emelte az árakat a boltokban, hogy egyébként annak konkrét indoka már nem volt, tehát egy nyerészkedéssel is szemben állunk. Ezek az okok együttesen vezettek ahhoz, hogy jóval magasabb az infláció, mint ami kívánatos lenne, ahol is a kívánatos a nulla.

A kérdés az, hogy a kormány egy ilyen helyzetben mit tesz. Visszavezettük a 13. havi nyugdíjat, kamatstopról, árstopokról döntöttünk, kötelező árakciókról döntöttünk, korábban benzinárstopról döntöttünk. Önök ezek közül mit támogattak? Semmit. Azt mondták az egészre, hogy ostobaság, ennyi volt az önök hozzájárulása.

Ha a felszólalását jól értelmeztem, van egy új hívószavuk, az, hogy fizessenek a gazdagok. (Varju László: Fizessenek a milliárdosok!) Arról lehet szó, hogy megtalálták az Apró Antal szótárt Dobrev Klára könyvtárában. (Derültség a kormánypárti padsorokból.) Hallottuk ezt már a Rákosi-korszakban is. Azért hozom ezt fel, mert olyan dolgot követelnek, ami valójában már megtörtént: fizettek a gazdagok külföldről legalább 4 milliárd forintot a baloldali pártoknak, és ez az összeg szépen be is épült a baloldali politikába. Ha esetleg nem így értenék a szlogent, hanem máshogy, például úgy, hogy a gazdagabbaknak is ki kell venniük a részüket a teherviselésből, akkor csak emlékeztetném arra, hogy az önök bankadója 30 milliárd forintos volt. A mostani kormány alatt a bankok 226 milliárd forintos extraprofitadót fizetnek.

Lehet persze az is, hogy a „fizessenek a gazdagok”-at (Varju László: Milliárdosok!) úgy értik, hogy legyen nagyobb a jobban keresők adója. Ezzel kapcsolatban van tapasztalatunk. Amikor önök a gazdagok megadóztatásáról beszélnek, mindig a középosztály húzta a rövidebbet. Mindig, szinte kivétel nélkül. Amikor önök kormányoztak, bruttó 158 ezer forintos fizetés fölött már 36 százalékos volt az adókulcs, tehát jóval az átlagbér alatt már 36 százalékos volt az adó. Szavaztak már önök vagyonadóról is, minden ingatlan után fizetni kellett volna, az 50 millió fölötti lakások esetében fél százalékot. Ezt ön is megszavazta, ön is megszavazta. Ezt azért hozom fel, mert az ön pártelnöke, Gyurcsány Ferenc megint magasabb jövedelemadót és vagyonadót akar.

Ezek rossz tervek, láttuk már őket megvalósulni és semmit nem oldottak meg, csak kárt okoztak, gyengébb gazdasági teljesítményt, alacsonyabb béreket és 12 százalékos munkanélküliséget. Így hát most mi kérünk önöktől. Arra kérjük önöket, hogy ne fenyegessék a középosztályt, inkább támogassák őket. Ha pedig mindenképpen ragaszkodnak a terveikhez, akkor fizessenek a privatizáción szerzett vagyonokból, kezdjék, mondjuk, az Apró-villa lakói. Régi adósság ez, nem késő megcsinálni. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai