Készült: 2024.05.08.23:29:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2022.05.24.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:17


Felszólalások:   25-28   29-32   34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Győrffy Balázs képviselő úr, Fidesz képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

GYŐRFFY BALÁZS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál május 20-án országos választások zajlottak rekordrészvétel mellett. Másfél hónap leforgása alatt a magyar vidék most már másodszor is megmutatta erejét, egységét és jobboldali elköteleződését. A magyar gazdatársadalom olyan szilárd erőt és egységet mutatott föl, mint amilyen szilárd összefogással sorakozott fel április 3-án a Fidesz-KDNP képviselőjelöltjei mögé. Április 3-ára május 20-a tette fel a koronát. E két nap mérlegének határozott üzenete van, mégpedig az, hogy a vidék, gazdálkodók nélkül nincs Magyarország.

Hatalmas büszkeség számunkra, hogy mintegy 79 ezren adták le voksukat a pénteki agrárkamarai választásokon, közel 70 százalékkal többen, mint legutóbb. A 18,5 százalékos részvétel pedig az Európai Unióban szinte egyedülállóan magas. Más országok agrárkamarai választásain jellemzően csak néhány százalék körüli a részvétel; Lengyelországban például a legutolsó alkalommal 2,8 százalék volt. Azonban a negatív rekordot minden bizonnyal csak Magyarország tartja. Még 2008-ban, a baloldali kormányzás alatt működő Magyar Agrárkamaránál volt olyan megyei választás, ahol 30-an választottak meg 40 küldöttet. Jól hallják, kedves képviselőtársak, kevesebb volt a választó, mint a megválasztott  innen indultunk.

A mostani magas részvétel jól mutatja, hogy az agrárkamara tevékenységét elismerik a tagok, s ezen túl a kormányzat vidék melletti elköteleződését is kiválóra értékelik. 79 ezer magyar gazda és élelmiszeripari szereplő adott jelest a kormányzat elmúlt 12 évi teljesítményére, díjazta mostani szavazatával is az agráriumhoz való támogató és építő hozzáállását, amit a vidéki Magyarország és a magyar gazdatársadalom a saját bőrén is érez. És a 79 ezer magyar gazda és élelmiszeripari szereplő minden korábbinál nagyobb felhatalmazást adott a Jakab István vezette Magosznak s az őket támogató 17 szakmai szervezetnek. A Magosz és szövetségesei kétszer annyi szavazatot kaptak, mint 2017-ben, és ötször annyit, mint 2012-ben. Nem mellékes, hogy ezen az egyindulós választáson az érvényes szavazatok aránya 99,3 százalék volt.

Mert a kamarai választáson a Magosz mellett egyébként elindulhatott volna a balliberális politikai elit által kitartott Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége, a MOSZ is, de nem tették. Nyilván nem szerettek volna beleszaladni az öt évvel ezelőttihez hasonló csúfos vereségbe, amikor is a szavazatok mindössze 11,6 százalékát gyűjtötték be. Most inkább arra buzdították a gazdálkodókat, hogy tartózkodjanak a szavazástól. Nos, azt gondolom, nekik is egy erős üzenet volt a mostani rekordrészvételi arány.

Tisztelt Képviselőtársak! Az országgyűlési választásokon szerzett, sorban a negyedik kétharmados felhatalmazás óriási bizalmi tőkét, erős legitimációt jelent. Ez a kimagasló eredmény a nagyarányú vidéki szavazatok segítségével adódott össze, benne a magyar gazdák szavazataival. Akkor is és múlt pénteken is bebizonyosodott, a hazai gazdálkodók felelősséget éreznek nemcsak saját, de a társaik és az ország egész sorsa iránt is. Aktivitásával bebizonyította a magyar gazdatársadalom, hogy komoly tényező, akit érdemes és kell is figyelembe venni.

A vidék jövője szempontjából kiemelten fontos az agrárium stabilitása. A pandémia alatt is bebizonyosodott, hogy az agrárium stratégiai jelentőségű ágazat. Az orosz-ukrán háború miatt a jelentősége még inkább fokozódik. Növelni kell a termelés hatékonyságát, amihez beruházások kellenek. Ezért is óriási jelentőségű a kormányzat azon döntése, melyet először a NAK javasolt, hogy a korábbi 17,5 százalékról 80 százalékra növelte a vidékfejlesztési források hazai önrészét, jelentősen megemelve, egész pontosan megháromszorozva ezzel ezt a keretet. Nem kérdés, az erős Magyarországnak alapeleme kell legyen az erős agrárium.

A Magosz most felhatalmazást kapott arra, hogy a megkezdett utat folytassa.

(12.20)

Ezzel a felhatalmazással és az ezzel járó felelősséggel a jövőben is a kormányzattal szoros együttműködésben kívánunk tevékenykedni. Számítunk önökre, és bizton ígérhetem, hogy a magyar kormány is számíthat a gazdálkodókra. Építsük együtt a jövő agráriumát! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Farkas Sándor államtitkár úr, miniszterhelyettes kíván válaszolni. Öné a szó, miniszterhelyettes úr.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Urak! Számunkra a magyar vidék az ország bázisa, értékes erőforrása, hazánk gerince. A kormányban és az Agrárminisztériumban mindig is hittünk a vidéket fenntartó gazdák erejében. A kamara javaslatait is figyelembe véve a kormány soha nem látott mennyiségű forrást biztosít az agráriumnak, a vidékfejlesztési források nemzeti társfinanszírozásának 80 százalékra emelésére, ahogy már előbb képviselőtársam is ezt elmondta. Ennek eredményeképpen 2027-ig várhatóan mintegy 4265 milliárd forint fordítható a hazai agrárium és az élelmiszeripar megerősítésére, a vidéki területek versenyképességének javítására.

A magyar gazdák az elmúlt évek kihívásokkal teli, komoly küzdelmeket igénylő helyzeteiben is eredményesen helytálltak. Nem elég, hogy a Covid-járvány, a piaci anomáliák, az energiaárak emelkedése, a sertéspestis, a madárinfluenza, az időjárási tényezők is nehezítették a termelést, aszálykárról, fagykárról már nem is beszélünk. Most pedig az orosz-ukrán háború okozta kiszámíthatatlanság az, ami nem kis próbatétel, hisz nehézség elé állítja a gazdákat, mégis mindenkinek mindennap volt megfelelő étel és ital az asztalán. Ezt a magyar gazdatársadalomnak köszönhetjük. Az ő munkájuk eredménye az, hogy ezt így sikerült megvalósítani. Köszönet, elismerés és hála nekik innen is, hiszen emberfeletti teljesítmény és munka volt az, amit elvégeztek.

Ugyanakkor eredményeinkben komoly szerepe van a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának, amely kapocs a gazdák és az agrárkormányzat között. Tíz évvel ezelőtt fogadta el a parlament az új kamarai törvényt, amellyel az agrárkamara az agrárgazdaság tevékenységét végző önkormányzati és közfeladatokat ellátó köztestületté vált, és a legfontosabb feladata a magyar gazdák összességét tömörítő és minden magyar földműves érdekeit képviselő szakmai szervezet. A kamara minden tagjának joga, hogy részt vegyen a megyei küldöttek megválasztásában, küldöttnek vagy a testületi szervek tagjának válasszák, a küldöttgyűlésben vagy a testületi szervekben tisztséget viseljen.

Május 20-án tartották a kamarai választásokat, amelyen a megyei küldöttgyűlési küldöttlistákra szavazhattak a kamarai tagok. Szavazni országszerte 361 szavazási körzetközpontban lehetett. Kimagaslóan sokan, mintegy 79 ezren adták le voksukat, a részvétel közel kétszer akkora volt, mint a legutóbbi, 2017. évi kamarai választásokon. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége  röviden úgy hívjuk, hogy Magosz -17 szakmai szervezettel együttműködve állított közös listát, megvalósítva az agrárium vala-mennyi szereplőjének képviseletét. A Magosz és a 17 szövetségese minden eddiginél nagyobb felhatalmazást kapott. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megkerülhetetlen társadalmi, gazdasági és piaci tényező, a kamarai választásokon pedig az eddig elvégzett eredményeket is elismerték a voksukat leadó tagok. Többek között személyesen is voksoltam az agrárkamara küldötteire, csak szeretném megjegyezni, tisztelt képviselőtársam.

Ugyanakkor úgy gondolom, hogy a kamarai választások egy olyan erőt adtak a magyar gazdatársadalomnak, egy olyan lehetőséget adtak, amely hosszú időre meghatározó lesz a vidék életében. A vidéki emberek, akik mezőgazdasággal, gazdálkodással foglalkoznak, nagyon jól tudják, hogy ez az a szervezet, ezek azok a szervezetek, amelyek az ő érdekeiket képviselik, és nagyon sok közös együttműködés, közös gondolkodás, közös munka és nem utolsósorban azt is mondhatom, közös törvényalkotás előkészítése során is nagyon sok alkalommal kikérjük, megkérjük a véleményüket, egyeztetünk, és ez adja azt a sikert, ez adja azt az erőt  nyugodt lelkiismerettel mondhatjuk , hogy az elmúlt években a magyar agrárgazdaság nemcsak, hogy stratégiai ágazattá vált, hanem sikerágazattá is. Ezek a fejlesztési források, amelyeket a kamarákkal együtt támogatni fogunk, fogják a vidék teljes megerősödését létrehozni, megteremteni, amihez a kamarának és a megválasztott tisztségviselőknek is gratulálok. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   25-28   29-32   34      Ülésnap adatai