Készült: 2024.05.09.17:34:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2023.03.07.),  157-162. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 6:52


Felszólalások:   139-156   157-162   163-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszait. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyar Népköztársaság Kormánya és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság Kormánya között Budapesten, 1986. évi november hó 24. napján aláírt, a magyar-csehszlovák vasúti forgalom szabályozásáról szóló Egyezmény megszüntetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/3087. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Ágh Péter úrnak, az Építési és Beruházási Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Államtitkár úr, parancsoljon!

ÁGH PÉTER építési és beruházási minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat célja magyar-csehszlovák vasúti forgalom szabályozásáról szóló egyezmény közös megegyezéssel történő megszüntetése, melyet a Magyar Népköztársaság kormánya és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság kormánya kötött 1986. november 24-én. Az 1986-ban megkötött egyezmény szabályozza a Magyarország és a jogutód Szlovákia közötti vasúti határforgalmat. Az egyezmény mára elavult, nem alkalmas a két EU-tagállam viszonyának kezelésére, ezért helyette felmerült egy új, korszerű egyezmény megalkotása, amelyről hosszabb ideje zajlottak kétoldalú tárgyalások.

Időközben az Európai Bizottság a magyar-horvát vasúti határforgalmi egyezmény tervezetének notifikációja során olyan észrevételeket tett, amelyekben javasolta, hogy az egyes EU-tagállamok között célszerűbb volna hatályon kívül helyezni a régi kétoldalú vasúti határforgalmi megállapodásokat, új egyezmény megkötése nélkül, mintsem felülvizsgálni, módosítani vagy kiegészíteni azokat, mivel álláspontja szerint az uniós jog rendezi a vasúti határforgalmi egyezmények által szabályozott kérdéseket.

Ezen túlmenően az egységes európai vasúti térség létrehozásáról szóló 2012. november 21-ei 2012/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 14. cikke előírja, hogy a tagállamok határforgalmi egyezményei nem tartalmazhatnak a vállalkozó vasúti társaságok közötti hátrányos megkülönböztetést, illetve hogy azok nem korlátozhatják a vállalkozó vasúti társaságoknak a határokon átnyúló szolgáltatásnyújtással kapcsolatos szabadságát.

A szlovák fél 2022 augusztusában jelezte, hogy támogatja az egyezmény hatályon kívül helyezését, új megállapodás megkötése nélkül. A kérdésnek különös aktualitást ad Losonc és Balassagyarmat városok közös kezdeményezése az ipolytarnóci vasútvonal nemzetközi személyforgalmának újraindítására. Mivel azonban Ipolytarnóc nem szerepel az egyezmény által engedélyezett határmenti pontok közt, ez nemzetközi jogilag akadályozza a forgalom beindítását.

A továbbiakban a vasúti határforgalom lebonyolításáról szóló nemzetközi szerződés nélkül a szomszédos államok pályahálózat-működtetői, valamint a vasúti társaságok egyaránt szabadabban, rugalmasabban tudnak megállapodni egymással a határátmenetben történő szállítás feltételeiről.

Tekintettel arra, hogy a szóban forgó egyezmény nemzetközi szerződésnek minősül, rá a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló törvény előírásai vonatkoznak. Ezen túlmenően, mivel egyezmény az államhatár átlépésére vonatkozó rendelkezéseket is tartalmaz, amit pedig az államhatárról szóló törvény szabályoz, ezért az egyezményt törvényben szükséges megszüntetni.

Az egyezmény megszüntetését kihirdető törvénynek a Magyar Közlönyben való megjelenését követően a Külgazdasági és Külügyminisztérium megszüntető jegyzéket fog küldeni a szlovák félnek. A szlovák fél 2023 januárjában jelezte, hogy a megszüntetés kapcsán a szlovák belső jogi folyamatok lezajlottak, így nincs akadálya a tervezett, 2023. április 1-jei, közös megegyezéssel történő megszüntetésnek.

Végezetül szeretném elmondani, hogy az egyezmény hatályon kívül helyezése a 2003. október 9-én Pozsonyban a Magyar Köztársaság és a Szlovák Köztársaság között megkötött, a közúti, a vasúti és a vízi határforgalom ellenőrzéséről szóló egyezményben foglaltakat nem érinti. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most vezérszónoki felszólalásra kerül sor. Megadom a szót Vejkey Imre képviselő úrnak, a KDNP képviselőcsoportja vezérszónokának.

(18.30)

DR. VEJKEY IMRE, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívül rövid leszek. A törvényjavaslat célja a Magyarország és Csehszlovákia között az 1986. évben kötött vasúti forgalom szabályozásáról szóló egyezmény közös megegyezéssel történő megszüntetése, mert az egyezmény a Magyarország és a jogutód Szlovákia közötti vasúti határforgalmat már teljességgel elavultan szabályozta. Új egyezmény megkötésére pedig nincs szükség, mert az uniós jog egyértelműen rendezi a vasúti határforgalmi egyezmények által szabályozott kérdéseket.

Mindezek alapján a KDNP parlamenti frakciója támogatja a magyar-csehszlovák vasúti forgalom szabályozásáról szóló egyezmény közös megegyezéssel történő megszüntetését. Kérem, támogassák önök is. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalás végére értünk. Most megkérdezem, kíváne még valaki felszólalni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom.

Megkérdezem államtitkár urat, a vezérszónoki felszólalásra kíváne reagálni. (Jelzésre:) Igen. Államtitkár úr, öné a szó.

ÁGH PÉTER építési és beruházási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Amint az imént elhangzott, a törvényjavaslat egy olyan egyezmény megszüntetését hivatott véghezvinni, amely ma már elavult, ráadásul egy olyan intézkedésről van szó, ami abszolút közös megegyezéssel, Szlovákiával egyetértésben kerül meghozatalra, természetesen, miután a tisztelt Országgyűlés ezt elfogadja. A javaslat elfogadása esetén a továbbiakban két ország, Magyarország és Szlovákia között a vasúti határforgalom gördülékenyebben fog zajlani az Európai Unió irányelveinek megfelelően. Egy olyan törvényről van tehát szó, amit szükséges és kívánatos meghozni, és ami a magyar érdekekkel teljes mértékben összeegyeztethető. Éppen ezért tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy pártpolitikai hovatartozástól függetlenül támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Dr. Vejkey Imre tapsol.)




Felszólalások:   139-156   157-162   163-164      Ülésnap adatai