Készült: 2024.05.08.22:54:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2022.11.22.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:23


Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Harrach Péter képviselő úr, a KDNP-képviselőcsoport frakcióvezető-helyettese: „A nemzeti érdek nem sérülhet” címmel. Öné a szó.

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha egy képviselő napirend előtt akar szólni, akkor megnézi, hogy a házszabály mire ad neki lehetőséget. Arra, hogy országos jelentőségű, rendkívüli ügyben szólaljon meg.

Amikor megnézzük a közéletben szereplő kérdéseket  hiszen azok a rendkívüliek általában , akkor furcsa módon azt látjuk, hogy mindegyiknek van külpolitikai hatása és kapcsolata. Ilyen a nemzeti konzultáció is. Mit tudunk erről mondani? A konzultáció a legdemokratikusabb eszköz, hiszen a választások között megkérdezi a polgárokat, mi a véleménye egy-egy kérdésről. Különösen jelentős ez akkor, amikor a demokrácia sok veszélyben van, veszély fenyegeti például a választásokat egy külső beavatkozástól, amikor jelentős összeget adnak egyik politikai erőnek, hogy ennek segítségével nyerje meg a választást. A magyar élet olyan színes, hogy erre is találunk példát Magyarországon.

De nemcsak ilyen jellegű veszély fenyegeti a demokráciát, hanem akkor, amikor a három formája közül  szociáldemokrácia, kereszténydemokrácia, liberális  kettőt el akarnak törölni, és vannak, akik csak egynek, a liberális demokráciának a kizárólagosságát hirdetik, ez pedig a szabadság veszélyeztetése.

Miről is szól a konzultáció? A háborúnak egy sajátosságáról. A háborúról pedig az a véleményünk, hogy elkerülendő, hiszen ártatlan embereknek a szenvedését és halálát okozza. Nekünk nem szabad a háborúba beavatkozni fegyverszállítással és más eszközökkel, viszont az áldozatok megsegítése kötelességünk; akkor is, ha menekültek, és akkor is, ha a saját hazájukban támogatásra szorulnak.

Mi a véleményünk az orosz-ukrán háborúról? Talán nem ismeretlen önök előtt az a tény, hogy ez a nagyhatalmak háborúja. A XX. századi magyar történelem azt tanítja nekünk, hogy a nagyhatalmak háborújába nem jó beleavatkozni, mert annak súlyos következményei vannak.

Ez a konzultáció a szankciókról szól, amiről elmondhatjuk, hogy hatékony eszköz, ha jól célzott. Azonban az uniós szankciók elhibázottak, azért, mert nekünk ártottak. Olyanok, mint egy bumeráng, hiszen energiaválságot, magas inflációt, gazdasági válságot okoztak, aminek vannak olyan következményei, amik már a társadalom egészére hatnak: munkanélküliség, életszínvonal-csökkenés, és a többi. Miért van ez? Azért, mert akinek szüksége van az energiahordozókra, az ne szankcionálja azt, akitől azt az energiahordozót kapja.

A kérdés számomra az, hogy Magyarország hogyan kezeli ezeket a szankciókat. Ma már elhangzott ellenzéki részről, hogy itt a szankciókat Magyarország megszavazta. Mit tudunk mondani erről? Magyarországnak egy keskeny ösvényen kell haladnia, hiszen az uniós közösség tagja vagyunk, ha nem tudjuk a rossz döntést megváltoztatni, a közösség arra kötelez minket, hogy elfogadjuk, de mindaddig csak, amíg nem sért nemzeti érdekeket. És ez a keskeny ösvény másik oldala. Hogyan tettük azt, hogy megvédjük a nemzeti érdeket? Kivételeket harcoltunk ki; gondoljunk csak az olajra, a gázra, és reményeim szerint az atomenergiára is.

Végül is adjunk választ arra, hogy miért van szükség a konzultációra. Egyrészt azért, hogy a kormány a válaszokban megfogalmazott véleményt tudja képviselni, másrészt, hogy hatékonyan tudja ezt megtenni azzal, hogy nagy társadalmi támogatottság áll mögötte. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(10.20)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Aki olvasott ma sajtót, egy érdekes szalagcímre, érdekes és furcsa szalagcímre lehetett figyelmes az egyik nagy portálon. Úgy hangzik, hogy az ellenzéki pártok állítják, figyeljenek: „nem vették észre, hogy betoltak a kampányukba 1,8 milliárd forintot”. Nem vették észre! Egek, tényleg megáll az ész! Lehetne persze azon mélázni, hogy olyanok akarnak kormányozni, akiknek nem tűnik fel 1,8 milliárd forint. Egy ilyen alakulat kezelné a magyar állam költségvetését. Vajon hány árnyékminiszter kell ahhoz, hogy közel 2 milliárd forint feltűnjön? Szeretném önöket megnyugtatni: az országnak, a magyaroknak nagyon is feltűnt, hogy megérkezett a külföldi szponzorpénz. Nem azért, mert meghívták őket a különböző kampánymegbeszélésekre, hanem azért, mert látszódott azon, amit a baloldal tesz. A dollárok ott voltak a nyilatkozataikban, az állásfoglalásaikban és az egész kampányukban.

Megérkezett a dollárkupac, és a baloldal teljesített: fegyvereket és katonákat küldtek volna a hadszíntérre, szankciókat követeltek, miközben teljesen egyértelmű, hogy ez káros az országnak, globális minimumadót követeltek, ami Magyarországon egy drasztikus társaságiadó-emelést jelent, kampányoltak azért, hogy ne kapjuk meg a nekünk egyébként járó uniós forrásokat. Tehát mindent követeltek, ami szem, száj és nagyhatalmak ingere, de a hazánknak nem érdeke. És ami itt felsejlik előttünk, az az elmúlt évtizedek legdurvább külföldi választási beavatkozása. Azt gondolom, hogy alapvető érdek az, hogy legyen Magyarországon egy olyan ellenzék, amely nem függ külföldi elvárásoktól és külföldi megrendelésektől. Nemcsak az önök érdeke ez, hanem az egész ország érdeke is.

Ami a szankciókat illeti: az Európai Bizottság a napokban a saját Facebook-oldalán arról győzködte a nyilvánosságot, hogy a szankciók szépen működnek; azt állítani pedig, hogy Európát jobban sújtják, mint Oroszországot, mint a háborús agresszort, az merő hazugság. Pedig azért a számok mást mutatnak. Az Európai Bizottság is azzal számol, hogy a negyedik negyedévben recesszió következik be az eurózónában. És recessziót várnak jövőre Németországban és Olaszországban is. Azt mondani, hogy ennek semmi köze a szankciókhoz és a brüsszeli politikához és az energiaár-emelkedésekhez, az meglehetősen erőszakos cselekedet a valóságon és a tényeken.

Jelenleg a kilencedik uniós szankciós csomagról folynak az egyeztetések, és több olyan eleme is van ennek a csomagnak, amely káros következményeket jelenthet a magyar gazdaság számára. Például megtiltanák az együttműködést Oroszországgal a nukleáris energia és a fűtőanyagok területén. Ez nemcsak a paksi bővítést, hanem a már működő, a jelenlegi blokkok működését is érintené, nem mellékesen öt olyan uniós ország van, ahol orosz technológiával működnek blokkok, nukleáris blokkok a paksihoz hasonlóan. A miniszterelnök ezért is jelezte, hogy Magyarország mentességet akar elérni, a magyar áramtermelés jelentős részét Paks adja, és ha ez kiesne, akkor ezt csak drágább termelési módokkal lehetne helyettesíteni.

A szankciós csomag egy másik kockázatos eleme a gázársapka. Ez alól is mentességet akarunk elérni. Mert mi is a probléma ezzel? Nem arról van szó, hogy van egy árkorlát, és az árkorlát fölötti részt az Európai Unió, Brüsszel kipótolja, nem erről van szó. Nem, bevezetnek egy árkorlátot, és kész. Ennek az lehet a következménye, hogy bizonyos országok ezen árkorlát mellett egész egyszerűen nem szállítanak. Oroszország már egyértelművé is tette, hogy nem fog szállítani. Így tehát végeredményében ez nem egy árkorlátozó, egy árcsillapító intézkedés, hanem egy embargó, tehát az egyik legsúlyosabb szankció, ami különösen nagy hazárdjáték, ha tudjuk, hogy az Európai Unió jelentős mértékben kitett a külföldi gázszállításoknak, 40 százalékban importra szorul. Hazánk esetében ez az arány 85 százalékos, és nem lehet ugyanezen az áron pótolni ezeket a szállítmányokat.

Olyan kérdésekről van szó, amelyek az egész európai gazdaságot érintik, és közvetlen vagy közvetett módon minden európai állampolgárt. Ezért is indítottunk konzultációt, ezért is biztatunk mindenkit arra, hogy vegyen részt benne. Európa gazdasága, az európai emberek, így a magyar emberek megélhetése a tét, és ez túl nagy tét ahhoz, hogy tétlenek vagy némák maradjunk. Köszönjük mindenkinek, aki eddig elmondta a véleményét, és azoknak is, akik ezután fogják. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai