Készült: 2024.05.09.09:22:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  179-182. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:   175-178   179-182   183-186      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Balassa Péter képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Mikor lesz december 24e munkaszüneti nap?” Balassa Péter képviselő urat illeti a szó. Fónagy János államtitkár úr, miniszterhelyettes fog válaszolni.

BALASSA PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt meghívott Vendégek! Ebből is látszik, hogy mennyire érdekli önöket a téma, hogy a gazdasági miniszter nincs jelen ezen a napirendi ponton, ezen a felszólaláson. (Rétvári Bence: A Jobbik frakcióvezetője hol van?)

Minden magyar embert érintő kérdésben kívánok felszólalni ebben az ügyben, amely minden magyar embert érint, hogy mikor lesz szenteste munkaszüneti nap. 2013-ban, már egy évtizeddel ezelőtt benyújtotta a Jobbik ezt a javaslatot, egy évtized telt el azóta. Én ebben a ciklusban ötödik alkalommal nyújtottam be a Vállalkozásfejlesztési Bizottság elé. Múlt hét hétfőn ötödik alkalommal kaszálták el ezt a javaslatot, bár azt hozzá kell tennem, hogy nem mertek nemmel szavazni, hanem inkább már csak tartózkodtak, ugyanis érzik azt, hogy a lakosság részéről egyre nagyobb a támogatás.

Azt is látni kell, hogy több európai országban szenteste napja munkaszüneti nap. És ha megnézik a felméréseket, a legrosszabb felmérési arány a magyar lakosság körében 64 százalék, a legmagasabb pedig 83 százalék a lakosság részéről. Tehát úgy gondolom, hogy a józan ész ezt előbb-utóbb ki fogja provokálni önökből, bár lehet, ha Semjén úrnak este fél 12-kor egy e-mailt küldenék, és ő nyújtaná be, ez biztos hogy átmenne.

A viccet félretéve és az ügy komolyságára visszatérve, én azt gondolom, hogy a magyar emberek, a magyar társadalom megérdemli azt, hogy szenteste napja munkaszüneti nap legyen. Itt szeretném megköszönni azoknak a multinacionális cégeknek, jelen esetben két cégnek, a Lidlnek és a Rossmann-nak, amelyek felálltak a kezdeményezés mögé, és a dolgozók nevében is szeretném megköszönni azt, hogy lehetővé tették számukra, hogy szenteste napját a szeretteikkel, a családjukkal együtt tölthessék.

Én azt gondolom, itt egy értékválasztásról van szó; ebben az értékválasztásban önöknek kell meghozni a döntést. Én előterjesztést tudok benyújtani meg javaslatot tudok tenni, de a döntés az önöké. Én azt kérem, hogy a magát keresztény-konzervatívnak valló ország kormánya támogassa azt a javaslatot, amit a Jobbik benyújtott, hogy szenteste napja legyen munkaszüneti nap, és a magyar családok, a magyar emberek legyenek együtt. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az Alaptörvény rendelkezéseivel összhangban a munka törvénykönyvéről szóló ’12. évi I. törvény szerint munkaszüneti napnak minősül január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26. Mindenszentek napját az akkori kormány a Fidesz javaslatára 2000-ben nyilvánította munkaszüneti nappá, nagypéntek pedig a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőinek javaslatára 2017 óta munkaszüneti nap. Magyarországon így évente összesen 11 munkaszüneti nap van, ezzel Európa középmezőnyében vagyunk, például Belgiummal vagy Svédországgal egy szinten. Németországban 9 munkaszüneti nap van.

A munkaszüneti napok számának további növelését a gazdaság teherbíró képessége szempontjából is vizsgálni kell: nyilvánvaló, hogy csökkenti a munkaidőalapot; mérsékelné az egy foglalkoztatottra számított hozzáadott értéket, növelné ugyanakkor a termelékenységre jutó bérköltséget.

A kormány vállalta, hogy megvédi a munkahelyeket, a gazdaságot, egy számjegyűre csökkenti az inflációt. A kormány ezt teljesítette, így ’23 az inflációcsökkentés, ’24 pedig a növekedés helyreállításának éve lesz. A gazdaság növekedéséhez a keresletélénkülés is hozzájárulhat, ezért már szeptembertől újra növekedésnek indulhattak a reálbérek, így a korábbi évekhez hasonlítva egyre többet érhet a családok fizetése.

Ahogy az elmondottakból is kitűnik, az elmúlt 23 évben az Országgyűlés a Fidesz-KDNP kezdeményezésére két új munkaszüneti nap bevezetéséről döntött. Ahogy eddig is, most is, a szenteste napjának (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) munkaszüneti nappá nyilvánítása komoly megfontolást érdemlő javaslat, melyet kellő alapossággal vizsgálunk, figyelembe véve az ország teherbíró képességét is. Elnök úr, köszönöm a türelmét. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   175-178   179-182   183-186      Ülésnap adatai