Készült: 2024.05.10.07:33:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

54. ülésnap (2023.03.28.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:23


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Momentum képviselőcsoportjából Lőcsei Lajos képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

LŐCSEI LAJOS (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tudják, mit mondott Kossuth Lajos 1849 márciusában, amikor Egerben járt? Idézem: „Itt nem hirdetni, itt csak tanulni lehet a hazafiságot.” Igaza volt, és ma Eger ismét megmutatja.

Eger városa ma ismét példát mutat hazafiságból, küzdelemből, rendíthetetlen kitartásból. Az egriek majd’ egy hónapja minden egyes nap szívósan és keményen dolgoznak azért, hogy kiküzdjék, kiverekedjék maguknak a jogot, az önrendelkezés jogát. Az egriek maguk akarnak és maguk is fognak dönteni a sorsukról, a városukról. Ebben a pillanatban is kint állnak az aktivisták az utcákon, és aláírásokat gyűjtenek azért, hogy népszavazást írjanak ki, hogy ők maguk, az egriek dönthessék el, hogy merre menjen a város életét, a levegő minőségét hosszú évtizedekre meghatározó elkerülő út. Így kell ezt csinálni, hajrá Eger, hajrá népszavazás!

És hogy miért is ez a küzdelem? Azért, mert miközben az egriek nagy többsége egyértelműen a külső elkerülő utat akarja, aközben a hatalom emberei jól láthatóan és jól érezhetően a rosszabb, zajosabb, szennyezőbb belső nyomvonalat akarják ráerőltetni az egriekre, a városra. Épp ezért egy példaértékű összefogás bontakozott ki Egerben. Egri civilek és pártok az elmúlt négy hétben közösen dolgoztak a népszavazásért, minden politikai különbségen felülemelkedve, pusztán a közös helyi ügy érdekében.

Kivételek persze mindig akadnak sajnos, most is. A Fidesz egri képviselője, Pajtók Gábor és a DK egri szervezete egy szalmaszálat nem tett keresztbe azért, hogy megvalósuljon a népszavazás, de mi dolgoztunk helyettük is. Az a sok száz óra, amit a választópolgárokkal töltöttünk Egerben, két fontos tapasztalattal szolgált. Az egyik, hogy az egriek pontosan tudják, milyen városban akarnak élni, milyen várost szánnak gyermekeiknek. Igen, egy csendes, tiszta levegőjű, zöld, élhető városban akarnak élni.

A másik tanulság, hogy hiába próbálták egyes politikai szereplők a népszavazási kezdeményezés vitorlájából kifogni a szelet, az egriek véleménye egyöntetű, tiszta és világos: ők akarnak dönteni; nem engednek a jogaikból; nem engednek mások akaratának, mert igen, megmozdultak az ellenerők is, ki csalással, ki manipulációval, ki fizikai erőszakkal próbálkozott. Két hete egy agresszív férfi rontott rá a pultunkra, és támadta meg az egyik aktivistánkat. Mások telefonon keresztül próbálták megvezetni az egrieket; szervezetten, előre kitervelten próbálták kisiklatni a népszavazási kezdeményezést.

Ezek a csalók telefonon hívogatták az egrieket. Kikérték az elkerülő úttal kapcsolatban a véleményüket, majd azzal zárták a beszélgetést, hogy mivel már telefonon véleményt alkottak, ezért nem kell menni aláírni a népszavazási kezdeményezést. (Nacsa Lőrinc közbeszól.) Szégyen, gyalázat ez a politikai akció!

A fizikai támadás, majd a telefonos csalók után Pajtók Gábor következett a sorban. Pajtók úr másfél héttel ezelőtt, a népszavazási kezdeményezés kellős közepén csak úgy fogta magát, és hirtelen egy újabb nyomvonaltervvel állt elő. Tíz hónapja zajlik a vita a nyomvonalakról, de neki pont most jutott eszébe egy újabb nyomvonal. Az időzítés alapján teljesen egyértelmű, hogy ezzel a lépéssel az volt a szándéka, hogy összezavarja az egrieket, hogy eltántorítsa őket attól, hogy aláírják a népszavazási kezdeményezést.

De Eger kitart, ugyanis jó hírem van, kedves hölgyeim és uraim: a ma reggeli információim alapján egy karnyújtásnyira van, hogy a megfelelő mennyiségű ajánlás összegyűljön.

(10.00)

De nem állhatunk meg az utolsó percig sem, nem dőlhetünk hátra, már csak alig két napunk van a hiányzó pár száz aláírást összegyűjteni. Ezért innen is kérem az egrieket: aki még nem tette meg, írja alá, mutassuk meg az egész országnak, hogy Eger nem hagyja, hogy mások döntsenek helyette! És szeretném kérni Pajtók Gábor urat  ha itt lenne  és a magyar kormányt, hogy vegyék figyelembe végre az egriek véleményét, akaratát. Köszönöm a figyelmet. Hajrá, népszavazás! Hajrá, Eger! (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzott napirend előtti felszólalásra a választ Csepreghy Nándor miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

CSEPREGHY NÁNDOR építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a lehetőséget, hogy az építési és közlekedési miniszter nevében ma reggel felszólalhatok az egri elkerülő út kapcsán. Amit ön az előzőekben előadott, az a „hogyan csináljuk a politikát” alapkurzus első órájának nagyon szépen megfelel, politikai és történelmi közhelyeket pufogtatva, a realitásokat, a tényeket figyelmen kívül hagyva mondott el egy feltüzelő beszédet. Sajnos, ennek az eredménye még elmaradt, de ha még sokszor gyakorolja, talán sikerülni fog.

Engedje meg azonban, hogy a tényekről beszéljek, hiszen azért nem mellékes, hogy Magyarországon a legtöbb gyorsforgalmi út, a legtöbb autópálya és a legtöbb útfelújítás Orbán Viktor kormányzása alatt valósult meg. Volt ez így 1998-2002 között, és van ez így 2010 után is, hiszen ez a kormány volt az, amelyik megígérte az egrieknek, hogy gyorsforgalmi autópálya-rendszerbe köti be. Az M25-ös út átadásával ez meg is történt közel három évvel ezelőtt.

Most valóban van egy vita Eger városában arról, hogy a várost délről elérő négysávos út, illetve a várost északról elhagyó 25-ös út milyen nyomvonalon kerüljön egymással összekötésre, tekintettel arra, hogy egy olyan útról beszélünk, ami akár az átmenő forgalom, akár pedig a városon belüli forgalom tekintetében jelentős környezetterhelést, zajártalmat okoz. Tehát a kormány elkötelezett ennek a beruházásnak a megvalósítása mellett. (Lőcsei Lajos közbeszól.)

Ha valamit Pajtók Gábor kapcsán fel lehet neki róni vagy neki el lehet mondani, az talán nem más, mint a köszönet, hiszen Pajtók Gábor képviselő úr alázatos munkája nélkül egy közel 70-90 milliárdos beruházás ilyen gazdasági környezetben, ami részben köszönhető az önök brüsszeli elvtársainak, nem tudna megvalósulni. Ma a kormány mégis elkötelezett amellett, hogy megvalósítsa ezt az utat. (Lőcsei Lajos közbeszól.)

Azonban az valóban nem mindegy, hogy milyen nyomvonalon valósul meg ez az út, és természetesen a kormány figyelembe veszi az egriek véleményét. Azonban itt van talán a legérdekesebb különbség a Momentum politikai aktivitása és Orbán Viktor negyedik kormánya között, ami abban érhető tetten, hogy önök egyetlenegy dolgot tudnak: politikai akciókat szervezni. Ezzel szemben mi, amit tudunk: utat építeni, méghozzá olyan utat, ami valóban a városban lakók és a környéken élők egyetemleges véleményét és támogatását élvezi.

Engedje meg, képviselő úr, hogy a felszólalást követően átadjam önnek azt a meghívót arra a lakossági fórumra, amit az Építési és Közlekedési Minisztérium ma délután, illetve este 6 órakor Egerben szervez (Lőcsei Lajos: Ott leszünk!) Nagy Bálint közlekedési államtitkár részvételével, illetve Pántya József útépítésekért felelős helyettes államtitkár részvételével. (Lőcsei Lajos: Ott leszünk!) Ennek a fórumnak az a legfontosabb célja, hogy bemutassuk az egri lakosoknak a 2019 óta felvázolásra került mind a négy nyomvonaltervet. Garantálom képviselő úr számára azt, hogy a népszavazástól függetlenül, bármi is legyen annak a kimenetele, sikere-sikertelensége, érvényessége-érvénytelensége, a magyar kormány azt a nyomvonaltervet valósítja meg, ami a helyiek akaratával egybecseng, mert ebben a beruházásban sem fog mást tenni, mint minden más állami közcélú beruházásban: semmit nem dönt el a helyiek feje fölött. Tehát ahogy minden más állami beruházás esetében, a helyiek véleményének a meghallgatásán keresztül építkezünk és fejlesztünk, ez Eger esetében is így fog történni.

Tehát arra szeretném kérni önt mint felelős országgyűlési képviselőt, hogy ne a hangulatkeltésben, hanem ennek a kommunikációnak, ennek a párbeszédnek a lefolytatásában legyen a segítségünkre. Ha már Kossuth Lajost idézte, akkor valóban az egyik legnagyobb magyarhoz akkor válhat méltóvá ön a magyar Országgyűlés képviselőjeként, amennyiben az ország építéséhez, nem pedig a hangulatkeltéshez járul hozzá. Köszönöm megtisztelő figyelmüket, elnök úr. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai