Készült: 2024.05.09.14:58:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.),  72-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:34


Felszólalások:   66-71   72-77   78-83      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Dudás Róbert, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Törvényi garancia kell, hogy a víz ne kerülhessen magánkézbe!” címmel. Az interpelláció megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Palkovics László technológiai és ipari miniszter urat bízta meg. Az interpellációra a miniszter úr felkérésére Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol. Öné a szó, képviselő úr.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! A víziközmű-hálózat az a rendszer, amely mindannyiunk számára az egyik legalapvetőbb szükségletet, a vizet biztosítja. Arra, amit az elmúlt hetekben-hónapokban önök a víziközmű-szolgáltatásokkal kapcsolatban tettek, volt már a történelmünkben példa, úgy hívták, hogy téeszesítés. Ingyen és bérmentve vették állami tulajdonba szinte minden önkormányzattól. Küldtek az önkormányzatoknak egy levelet, mely tartalmazott egy visszautasíthatatlan ajánlatot, ami egyébként egy biankó csekk is a jövőre nézve.

Azért mondom, hogy visszautasíthatatlan ajánlatot tettek, mert ezek a szolgáltatók az elmúlt tíz év szisztematikusan őket tönkretevő politikájának köszönhetően eladósodtak, és a települések vezetői kénytelenek voltak dönteni, hogy a jövőben is biztosítani kívánják a polgáraiknak az ivóvíz- és a csatornaszolgáltatást, tehát inkább átadják, vagy pedig a nagyobb megyei jogú városokat és a fővárost leszámítva, akik tudják a jövőben is önállóan biztosítani ezt a rendszert, a többiek számára ez kétségeket vetett fel, így inkább átadták az államnak. Tehát hogy el vannake adósodva? Igen. Köszönhető ez, mint említettem, az elmúlt tíz év kormányzati politikájának, hiszen a fejlesztések hiánya vezetett ide, a források hiánya, a források megvonása, a közműadó kivetése, amely 2012 óta, az elmúlt tíz évben folyamatosan növelte a terheiket, ugyanakkor semmiféle kompenzációt nem kaptak sem az önkormányzatok, sem pedig ezek a szolgáltatók. Nekem másfél évvel ezelőtt volt egy törvényjavaslatom arra vonatkozóan, hogyan tudnánk ezeket a terheket csökkenteni. Ezt önök leszavazták.

De hogy miért is mondom azt, hogy ez biankó csekk? Azért, mert nem tartalmaz garanciákat. Nem tartalmaz garanciákat arra vonatkozóan, hogy a központosításnak, államosításnak köszönhetően leszneke létszámleépítések, hiszen egy központosításból akár ez is következhet, adnake el tulajdonokat, irodákat, földeket, s a többi részben vagy egészben, tervezike, hogy magánkézbe vagy koncesszióba adják ezeket a víziközmű-szolgáltatókat, valamint tervezie a kormány azt, amit az árammal és a gázzal már megtett, nevezetesen azt, hogy bizonyos korlátig államilag meghatározott, csökkentett ár van, majd azt követően pedig elszabadulhatnak az árak.

(16.10)

És hogy ez mely önkormányzatokat érinti? Minden önkormányzatot. Mivel minden önkormányzatot, így minden magyar polgárt is. Államtitkár asszony, ez nem pártpolitika, ez sokkal inkább nemzetstratégiai kérdés. Ezért is kérdezem öntől azt tisztelettel, hogy tude ön, önön keresztül a kormány garanciát adni arra, hogy a víz és minden, ami hozzá köthető, az nem lesz eladó, nem lesz magánkézbe adva, nem lesz koncesszióba adva, mert a víz nem lehet eladó. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látom, hogy elkerülte a figyelmét a korábbi válaszom, amely éppen az önkormányzat konszolidációjával volt kapcsolatos. Én azt gondolom, abban biztosan egyetértünk, hogy 2010 előtt hihetetlenül rossz állapotban voltak az önkormányzatok, teljesen eladósodtak, forrás nélkül maradtak, egyre több feladatot kaptak, és egy ilyen helyzetben ez a kormány vállalta azt, hogy konszolidálja őket, és 1400 milliárd forinttal támogatta azt, hogy az adósságukat rendezze. Tehát innen tudunk kiindulni.

Egyébként pedig a kérdésével kapcsolatban, a víziközmű-szolgáltatással kapcsolatban éppen egy héttel ezelőtt hangzott el egy interpelláció, amellyel kapcsolatosan nagyon sok új érdemi információt nem tudok adni, de a lényeget szeretném még egyszer kiemelni.

Szeretném emlékeztetni, hogy 2010-ben a víziközmű-ágazat területén sem jó helyzetet örökölt a kormány, a rendszerváltás óta a vezeték-, illetve a műszaki felújítások sajnos nagyrészt elmaradtak, háttérbe szorultak. E miatt a víziközmű-ágazatnak a hálózatok korszerűsítése jelenti a legfontosabb feladatot.

Míg 2010-ben közel 400 szervezet biztosította Magyarországon az ivóvíz-szolgáltatást és a szennyvízelvezetést, 2020-ra ez 40-re csökkent. A kormány elmúlt évtized során tett erőfeszítéseinek köszönhetően megvalósult a méretgazdaságosság és nő az ellátásbiztonság, 2020 novemberében pedig létrejött a Nemzeti Vízművek Zrt.

A képviselő úr a törvényi garanciák hiányáról beszélt. Alighanem elkerülte a figyelmét a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény, amely szerint az ellátási felelősség eleve az állam vagy a települési önkormányzat kötelessége és joga, és ez alapján joga gondoskodni a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetéssel és -tisztítással kapcsolatos víziközmű-szolgáltatási feladatok elvégzéséről. Tehát a törvény rögzíti, hogy a víziközmű kizárólag az állam vagy települési önkormányzat tulajdonában állhat. A jogszabály biztosítja továbbá a lehetőséget az önkormányzatok számára, hogy amennyiben nem tudnak vagy nem kívánnak ellátási kötelezettségüknek eleget tenni, úgy a felelősséget és a hozzá kapcsolt víziközművagyont működtető vagyont és a működtetés biztosítására a szolgáltató társaságban fennálló tulajdonosi részesedést önkéntesen, ingyenesen átadhatják a magyar állam részére. Ez alapján vált lehetővé, hogy az érintett önkormányzatok és víziközmű-szolgáltatók részt vegyenek a Nemzeti Vízművek Zrt. által koordinált integrációs folyamatban.

A kormány 2022 őszén az integrációs programban részt vevő víziközmű-szolgáltatók részére az ellátásbiztonság fenntartása céljából állami támogatást nyújt a 2022. évi veszteségeik erejéig. Azt sem szabad elfelejteni, hogy 2020 végén a gazdasági ellehetetlenülés elkerülése érdekében a veszteséges önkormányzati tulajdonú víziközmű-szolgáltatók részére a tulajdonos önkormányzatokon keresztül közel 4 milliárd forint állami támogatást nyújtottunk.

Azt gondolom, hogy képviselő úr helyében akkor aggódnék a nemzeti vagyonnal kapcsolatban, ha az előző baloldali vezetésre gondolnánk, hiszen akkor gyakorlatilag elherdálták a közvagyont, közel 200 állami céget privatizáltak, mi pedig 2010-ben az Alaptörvénybe foglaltuk az állami vagyonnal való felelős gazdálkodást, az eltékozolt cégeket a nemzeti kormány vásárolta vissza. Újra 50 százalék fölé növeltük a magyar tulajdon arányát a stratégiai szektorokban, az állami vagyon 2010 óta pedig 67 százalékkal nőtt.

Ennek fényében kérem képviselő úrtól a válaszom elfogadását. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár asszony válaszát. Megkérdezem a képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Sajnos nem tudom elfogadni államtitkár asszony válaszát. Azt mondta, hogy törvényi garanciák vannak. Hát, az elmúlt 12 évben számos olyan területet tudnánk említeni, amire elméletileg törvényi garanciák voltak, majd egyébként egy nap alatt átvertek olyan törvényeket, hogy utána az koncesszióba vagy magántulajdonba adható legyen.

Államtitkár asszony, amikor az autópályák magánkézbe, koncesszióba adása történt, amikor az egyetemek magánalapítványokba való kiszervezése történt, az sem volt játék. A víz viszont egy teljesen más terület. Az a lételemünk. Ezért a Jobbik egy határozati javaslatot nyújt be arra vonatkozóan, hogy az előző felszólalásomban az általam kifogásolt garanciákra válasz legyen. Ez azt fogja tartalmazni, hogy a víz és a hozzá tartozó szolgáltatások sem magyar, sem pedig külföldi üzleti köröknek eladóvá ne válhassanak, ezeket koncesszióba ne lehessen adni, főleg nem titkosítva. Arra kérem önöket, hogy ezt a törvényjavaslatunkat támogassák. Hamarosan ki fog bújni a szög a zsákból, hogy mellé állnake avagy sem.




Felszólalások:   66-71   72-77   78-83      Ülésnap adatai