Készült: 2024.05.10.12:03:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  72-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:56


Felszólalások:   66-71   72-77   78-83      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő úr a választ nem fogadta el. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszter asszonyhoz: „Meddig önkényeskedhet a Facebook, avagy egy vendéglőtulajdonos is kiírhatja, hogy cigányok nem léphetnek be?” címmel. Novák Előd képviselő urat illeti a szó.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Immár a Hetek Facebook-oldalát is letiltással fenyegeti a Zuckerberg-gépezet, mert egy éve közöltek egy ártatlan MTI-hírt, benne Toroczkai László nevével. A hírportált csökkentett megjelenítésszámmal bünteti a Facebook, ahogy korábban például az Indexet is, szintén a Mi Hazánk elnökének említése miatt.

Mindenki tudja, hogy a Facebook milyen önkényesen, indokolás és jogorvoslati lehetőség nélkül, sőt sokszor a konkrét, büntetett bejegyzés megjelölése nélkül hoz szankciókat, akár felhasználók korábbi teljes képgalériájának és más adatainak, kapcsolatainak váratlan törlésével. Bárkire, bármikor lesújthat a Facebook ítélőszéke.

A magyar kormány mégsem tesz semmit, sőt paktumot kötött a Facebookkal és más multinacionális cégekkel; újabb egy évvel meghosszabbították mentességüket a reklámadó alól. Ez már négy és fél évnyi mentesség, nullaszázalékos adókulcs, miközben szinte világrekord méretű áfával sújtják a magyar embereket. Pedig idén 15 milliárd forint bevételt várhattunk volna a reklámadóból a kormányzati becslések szerint. A reklámadó bevezetését 2010-es országgyűlési képviselővé választásom óta szorgalmaztam, de hiába sikerült azt bevezettetni papíron, mert 2019 júliusa óta jelenleg sem kell fizessen a Facebook, a Google pedig soha nem is fizetett. Miért és meddig?

A Facebook elsőként a legolvasottabb jobboldali hírportál, a kuruc.info oldalát tiltotta le 2013-ban, majd a 2019-es EP-választási kampányban nemhogy törölték a listavezető Toroczkai László 207 ezer követővel rendelkező oldalát, de azóta leírni sem szabad pártelnökünk és frakcióvezetőnk nevét, monogramját sem, titulussal körbeírva sem, sőt, ha látszik az arca a felszólalásom alatt, akkor az én videómat is letiltja a Facebook. Ilyenkor néha azt kívánom, bár inkább Gyurcsány mellé ülne, de hát mi nem a Jobbik vagyunk, hogy megtűrjük sorainkban az eszelős, tömegbe lövető, hazudozó, a sajátjai által is a miniszterelnöki posztról leváltott Gyurcsányt.

A Facebook orwelli világának újbeszél nyelve a beteges polkorrektség jegyében számos programpontunkat sem engedi említeni a szegregációtól kezdve, a cigánybűnözés elleni fellépésen át, az LMBTQP-felvonulások betiltásáig. Sőt, minden mondandónkat igyekszik elnémítani: 2020-ban szinte a nullára tekerték le az én Facebook-oldalam elérését is, noha 140 ezer követője van.

Aztán többször törölték magának a Mi Hazánk Mozgalomnak a Facebook-oldalát is, ami példátlan és jogtalan beavatkozás volt a választásokba. Hasonlóan folyt és valamennyire még mindig folyik a magunkfajták elhallgatása a médiában is.

Tévedés az a megközelítés, hogy a magántulajdonban lévő Facebook azt tilt ki a felületéről, akit akar, mert ennyi erővel egy vendéglő- vagy diszkótulajdonos is kiírhatná  mondjuk, igény volna rá , hogy „Cigányok nem léphetnek be!”. A kormányt a kettős mérce jegyében mégiscsak az utóbbi zavarja. Miért nem lép fel a Facebook önkényével szemben a kormány? Várom érdemi válaszát. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Novák Előd képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Egy kicsit bizonytalan vagyok, hogy mit akart ezzel a hasonlatával mondani, hogy a Mi Hazánkot a cigányokhoz hasonlította. Ez nem volt teljesen világos számomra. Mindenesetre, ha nem haragszik, akkor inkább arról beszélnék, ami a kormány hatáskörébe tartozik. A kormány hatáskörébe nem tartozik az, hogy önöket a Facebook visszaengedie vagy sem. Ez nem tartozik a kormány hatáskörébe.

Ellenben szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy az Európai Unió elfogadta a digitális szolgáltatásokról szóló rendeletét, rövidítve: a DSA-rendeletet, mégpedig 2022. november 16-án. Magyarország számára alapvető fontosságú volt, hogy a digitális szolgáltatások, akárcsak az offline társaik, átláthatóan, elszámoltathatóan és az alapjogokat, különösen a véleménynyilvánítás szabadságát tiszteletben tartva működjenek. Ezért üdvözöljük ennek az új rendeletnek, pontosabban rendeletmódosításnak a hatálybalépését. 2022. november 16-án lépett hatályba, de 2024. február 17-éig fog teljes mértékben alkalmazhatóvá válni.

Nos, miről szól ez a rendelet? Kialakítja a jogellenes tartalom elleni fellépés jogi kereteit, mindenekelőtt világos és részletes indokolási kötelezettséget vezet be a rendelet minden tartalomeltávolítás vagy a tartalom láthatóságát, a hozzáférés korlátozását érintő szolgáltatói döntéshez, a szolgáltatás igénybe vevőjének címezve. Az új szabályok azt is előírják, hogy világos és egyértelmű módon fel kell tüntetni a platformok szerződési feltételeit, amelyben biztosítják a felhasználók alapvető jogait.

Megfelelő jogorvoslati lehetőségekhez kapcsolódik, hogy a jogszabály kötelezi a szolgáltatókat belső panaszkezelési rendszer és peren kívüli vitarendezés lehetőségének biztosítására, továbbá a szolgáltatók döntéseinek vitatására biztosított lehetőséget kiegészítik a bírósági jogorvoslat lehetőségével. Végezetül a szolgáltatók a visszaélésekkel szembeni védelem érdekében észszerű időre és előzetes figyelmeztetést követően függeszthetik csak fel a felhasználói fiókokat.

Tisztelt Képviselő Úr! Azoknak a szolgáltatóknak, akik nem rendelkeznek székhellyel az Európai Unióban, de ott szolgáltatásokat kínálnak, ki kell jelölniük jogi képviselőt az egyik tagállamban. Ezenkívül a rendelet kötelezi a szolgáltatókat kapcsolattartó pont kijelölésére is, valamint olyan kapcsolattartó pontot is ki kell jelölniük, amelynek a felhasználókkal történő kommunikáció a célja.

Tehát, tisztelt képviselő úr, most az egyszer azt kell mondjam, hogy az Európai Unió rendelete  amely ebből a szempontból azért jelentős, mert itt mégiscsak egy globális szolgáltatással állunk szemben  egy előrelépésnek tekinthető. Hozzáteszem, hogy nem elsősorban a  mondjuk úgy  sérelmes kitiltásokat vagy sérelmes elhallgattatásokat kívánják ezzel a rendelettel elősegíteni, hanem bizony a jogellenes tartalmak eltávolítását, de azt legalább végre megfelelő jogi keretek közé szorítja ez a rendelet. Magyarország előtt az a feladat áll, hogy kijelöljük azokat a hatóságokat, akik majd végre fogják hajtani ezt a rendeletet, ahogyan mondtam, legkésőbb 2024. február 17-éig. Kérem, a válaszomat fogadja el. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Répássy Róbert államtitkár úr. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Államtitkár Úr! Gyér taps a kormánypártok soraiban, és én sem tudom elfogadni a válaszát, hiszen igenis kormányzati feladat volna a sajtószabadság biztosítása, például. Az, hogy az Európai Unióra mutogat, hogy az majd megoldja, elfogadhatatlan. Nem egy EU-tagállamban valahol, hanem Magyarországon kellene például jogi képviselője legyen a Facebooknak, hogy ne csak Toroczkai László tudja beperelni sikerrel, hanem bármely magyar állampolgárnak legyen jogorvoslati lehetősége ezzel az elképesztő túlhatalommal szemben.

A Hetek oldala most csökkentett megjelenítésszám és egyéb korlátozások alatt áll az állami hírügynökség egy hírének közlése miatt. Miért csak az zavarja önöket, ha például Varga Judit Facebook-oldalát tekerik le? Miután paktumot kötöttek velük, nem kell reklámadót fizessen a Facebook, és a jó miniszter asszony oldalát már nem korlátozzák. De hát a többi nem számít?

Államtitkár Úr! A Facebook önkényes, indokolás és jogorvoslati lehetőség nélküli szankcióit nem tűrné tovább a Mi Hazánk Mozgalom. Ne várjuk meg ezzel a kormányra kerülésünket! (Taps a Mi Hazánk soraiban.)




Felszólalások:   66-71   72-77   78-83      Ülésnap adatai