Készült: 2024.05.10.17:52:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:31


Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett a KDNP képviselője, Juhász Hajnalka képviselő asszony. Megadom a szót.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Múlt héten hazánkba látogatott az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottsága. Én inkább azt mondanám, hogy az Európai Parlament liberális többségének kihelyezett ülésében gondolkodott ez a bizottság, mert meggyőződésem és értékrendem szerint hogyha eljövünk egy országba, hogyha eljövünk egy csodálatos parlamentbe, politikai állásunktól függetlenül alapvető feladatunk, hogy a konstruktív párbeszéd jegyében megadjuk egymásnak a tiszteletet. Vannak olyan bizottságok, mint például a LIBE Bizottság, amelyik legalább eljátssza ennek a látszatát.

(14.20)

Az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottsága még a látszatára sem törekedett annak, hogy a kölcsönös tiszteletet egymás irányába megadjuk. Hárman képviseltük  a Gazdasági Bizottság részéről Bánki Erik, az Igazságügyi Bizottság részéről Vejkey Imre és az Európai Ügyek Bizottsága részéről jómagam  azokat a lépéseket, amelyeket a magyar kormány az elmúlt időszakban tett, a 17 intézkedést, a szupermérföldköveket rendkívül feszített időintervallumban folyamatosan teljesíti az Európai Bizottsággal való megállapodás keretében.

A felkészültségükről csak annyit, hogy szóvá tették, hogy miért ennyien fogadjuk őket  nos, ennyi bizottság kapott meghívót , és alapvetően jellemző volt, hogy sajtóanyagokból tájékozódtak, hogyha ezt a szót kellene mindenáron használnom. Az volt végig a megérzésem  és Bánki Eriknek és Vejkey Imrének is , hogy gyakorlatilag ez a látogatás a május 31-ei újabb magyar vitának az előkészítése volt, egy politikai nyomásgyakorlás. Rendkívül szomorú volt azt tapasztalni, hogy valóban nagyon feszített intézkedési csomagok elfogadásával, az igazságügyi csomag nemrégen történt elfogadásával egy rendkívül konstruktív párbeszédet folytatunk az Európai Bizottsággal, és idejön az Európai Parlamentnek ez a liberális bizottsága, és mindent megtesz annak érdekében (Vajda Zoltán: Néppárti az elnöke!), mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt a konstruktív párbeszédet a Bizottság irányába politikai nyomásgyakorlással egy másik irányba vigye.

De tegyük tisztába! Én azt a bizottsági találkozón is elmondtam: külön kell választani a jogállamisági eljárást és a kondicionalitási eljárást. Semmi köze az Európai Parlament Költségvetési Bizottságának a kondicionalitási eljáráshoz, bocsánatot kérek! Tágabb értelemben az Európai Unió működéséről szóló szerződése 317-19. cikkelye között a költségvetés ellenőrzését teszi lehetővé, de a bizottságnak van tájékoztatási kötelezettsége az Európai Parlament irányába.

Diszkriminációmentességet várt el tőlünk a találkozó során a bizottság elnöke, Monika Hohlmeyer, miközben Daniel Freund annyiban nem becsülte a delegációnkat, hogy meg sem hallgatta a beszámolónkat, majd bejött a Delegációs terembe, személyeskedett, abszolúte diszkriminatív volt irányunkban, majd meg sem hallgatta a válaszunkat, és kiment az ajtón. Ezt követően Monika Hohlmeyer tőlünk előítélet-mentességet vár el.

Mindannyian tudjuk, hogy amit Daniel Freund megfogalmazott, arról szól ez a politikai kérdés. Ha nem támogatjuk a migrációt, nem támogatjuk a háborút, és nem támogatjuk a genderőrületet, akkor nem járnak nekünk uniós források. Annyira nem volt felkészült ez a delegáció, hogy azzal vádolta az Integritás Hatóságot vagy a korrupcióellenes munkacsoportot, hogy nem végeznek munkát, miközben pontosan tudják, hogy az első jelentés már fent van. Tehát innentől kezdve, én azt gondolom, hogy ez a fajta politikai nyomásgyakorlás nem állja meg a helyét. A magyar kormánynak kiváló az Európai Bizottsággal a folyamatos és konstruktív párbeszéde. Ezt a politikai boszorkányüldözést pedig maximálisan, de maximálisan visszautasítjuk.

És hadd legyek egy kissé pikírt! A korrupciót ellenőrző bizottság póttagjaként Cseh Katalin is látogatást tett, akivel szemben különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó csalással kapcsolatosan  uniós forrásokról beszélünk, a pikírtség kedvéért  nyomozás van folyamatban. Én azt gondolom, hogy ez egy bizottságnak, egy delegációnak a hitelességét vagy a komolyságát alapvetően megkérdőjelezi.

A magyar kormány továbbra is folytatja azt a konstruktív párbeszédet az Európai Bizottsággal, amit eddig is tett, hiszen az uniós források járnak a magyar embereknek. Nagyon szépen köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Válaszadásra Latorcai Csaba államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. LATORCAI CSABA, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Szeretném előrebocsátani, hogy Magyarország Kormánya a lehető legnagyobb konstruktivitás jegyében készült és fogadta az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának a látogatását. Tettük ezt akkor is, ha már a látogatást megelőzően ismertette véleményét és  ahogy most utóbb látszik  a bizottság baloldali többségének az ítéletét Daniel Freund baloldali EP-képviselő, amikor úgy nyilatkozott, hogy ha Magyarország fenntartja álláspontját a migráció és a gyermekvédelem ügyében, a háború vonatkozásában, akkor bizony nem kap uniós pénzeket.

Persze, nem ezzel kezdődött a baloldal nemzetközi összefogással zajló nyomásgyakorlása a magyar emberek, a magyar vállalkozások ellen, fenyegetve őket, hogy ha nem úgy táncolnak, ahogy a nemzetközi baloldali véleményvezérek fütyülnek, akkor ne is álmodjanak arról, hogy megkapják azt, ami egyébként jog szerint járna nekik.

Csak hogy az utóbbi hetekből mondjak néhány példát, maga Gyurcsány Ferenc ismerte el, idézném: „Igen, dolgoztunk azért, hogy az Európai Unió olyan feltételeket támasszon, amelyek lebontják, de legalábbis meggyengítik Orbán világát.” Március 31-én a munkamódszert is ismertette. Azt mondta, ez úgy megy, hogy „A mi elképesztően aktív európai parlamenti képviselőink, azok iszonytató mennyiségben tárgyalnak, és elvégzik a dolgukat az Európai Parlament és az Európai Bizottság embereivel folyamatosan.” De nehogy azt higgyük, hogy valamifajta hazafias érdek vezérelné ebben a munkálkodásukban a baloldal képviselőit, még akkor se higgyük, hogyha Molnár Csaba éppen ezzel próbálja indokolni azt, amit tesznek, mert semmi ilyesmiről nincs szó. Színtisztán pártpolitikai és hatalomtechnikai szempontok vezérlik a baloldali Gyurcsány-koalíciót  vagy ahogy a baloldalon nevezik: a főnököt , aki a következőképpen sűrítette egybe az idézett rádiónyilatkozatban a célját: „Ők mennek, mi jövünk.”

Igen, tisztelt Országgyűlés, eljutottunk odáig, hogy Gyurcsány Ferenc és az általa Soros-dollárokkal kitömött, vezetett baloldali koalíció a saját hatalomra jutása érdekében még azoktól a forrásoktól is meg akarja fosztani a magyar embereket, a magyar vállalkozókat, ami egyébként jog szerint járna nekik, és ezt nevezi Molnár Csaba, a DK európai parlamenti képviselője hazafias kötelezettségének, aminek mindenáron, ahogy ő mondta, eleget fog tenni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kormány, ahogy említettem, annak ellenére fogadta az Európai Parlament delegációját a legteljesebb konstruktivitás jegyében, hogy érdekes módon a bizottság magyarországi kísérői Rónai Sándor, aki annak a DK-nak az EP-képviselője, amely párt mindent lerombolni képes hataloméhségét az előbb elmondtam, valamint a másik kísérő Cseh Katalin volt a Momentum részéről, akinek családi vállalkozásával kapcsolatos európai uniós források terhére felmerülő korrupciós ügyében épp néhány napja rendelt el a hatóság intézkedést.

Ezért tehát nem csodálkozhatunk azon, hogy az Európai Parlament delegációja nem a Soros Györgytől a magyarországi baloldalhoz érkező dollármilliók és azoknak az európai uniós forrásokra gyakorolni tervezett hatását kívánta vizsgálni, és még csak nem is Cseh Katalin vállalkozásának korrupciós ügyét vizsgálták az európai uniós források terhére, tehát nem a valós, létező, egyébként a baloldalhoz kötődő korrupciós veszélyt kívánták vizsgálni, hanem azt tapasztaltuk, hogy a látogatás nem volt más, mint egy újabb nyomásgyakorlási eszköz. Nyomásgyakorlás egyrészt az Európai Bizottság felé, hogy jóllehet immáron minden feltételt teljesítettünk, és most már az Európai Bizottságnak utalnia kellene Magyarország számára, de ne merjék megtenni. És ugyanígy nyomásgyakorlás a magyar embereknek, hogy jóllehet egyértelműen állást foglaltak, hogy nem kérnek a migrációból, nem kérnek a genderőrületből, és nem kérnek a háborúból, ha nem változtatnak álláspontjukon, akkor bizony egy eurócentre se számítsanak.

Ebben a kontextusban kell tehát értelmeznünk Daniel Freundnak a múlt heti látogatás során olvasható szavait, ami a következőképpen hangzott: „Nem egyszerűen arról van szó, hogy a pénzeket továbbra is vissza kell tartani, de a bizottságnak el kell gondolkodnia azon, milyen újszerű nyomásgyakorlásra volna szükség, hogy érdemi változást lehessen kikényszeríteni a magyar kormány részéről.” Kár, hogy A tanú című filmtől eltérően senki sem szólt Daniel Freundnak, hogy ez már az ítélet volt, és nem a tanúvallomás. Egy biztos: mi kitartunk a magyar emberek álláspontja mellett, nem lesz háború, nem lesz migráció, és nem lesz genderőrület Magyarországon. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(14.30)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai