Készült: 2024.05.10.12:09:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2023.07.04.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:45


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Farkas Sándor államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Molnár Zsolt, az MSZP képviselője: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Államtitkár Úr! Lassan ennek a parlamenti időszaknak a végéhez közeledünk  tulajdonképpen pénteken ez a szakasz lezárul , ezért nagyon fontos, hogy a magyar családokról tudjunk még most itt beszélni, hiszen nem is lehetne semmi fontosabb, mint a magyar családok helyzete, akik az elmúlt hónapokban, ugye, szembesültek az étkezés, az infláció és az élelmiszerárak problémájával.

A háborús infláció kifejezés erős túlzás, hiszen a sok ok közül az egyik a háború; emellett nagyon sok másik ok van az inflációra, például az önök rossz gazdaságpolitikája. Ezek a magyar családok így a nyár kezdetén szembesülnek azzal, hogy a pihenés és az üdülés  eljutni például a Velencei-tóhoz vagy a Balatonhoz  már egy akkora kihívás, amelyet a magyar családok jelentős része nem tud teljesíteni. Önök hatalmas lehetőséget hagytak ki, hiszen nem segítették meg a magyar családokat, sőt olyan döntést hoztak, hogy kivezetik a hatósági árakat, azon kevés intézkedés egyikét, amely valóban egy szociáldemokrata intézkedés volt, és amely tényleg segítette a magyar családokat; ha nem is azért, amit önök mondtak, és ha nem is akkor kellett volna bevezetni, amikor önök ezt szavazatszerzési célból a választási kampány alatt bevezették, de jelen helyzetben kétségkívül sokat segít a magyar családoknak, vagy sokat segítene, ha fennmaradna ez az intézkedés.

És figyeltem  tehát nemcsak melegedni vagy hűsölni jöttem be, hanem figyeltem  államtitkár urat, aki az előbb elmondta (Rétvári Bence: Most melegedni vagy hűsölni?  A magát legyezgető Rétvári Bence felé.)  látom, államtitkár úrnak melege van nagyon, igen, láthatóan ez a legyezés sokat elárul az önök hozzáállásáról például a státusztörvénnyel kapcsolatosan , államtitkár úr mondott egy nagyon fontos dolgot, hogy év végére egy számjegyű lehet az infláció. Szurkolunk, hogy ez így legyen, hiszen mi, patrióta szociáldemokraták is a magyar családok és a haza oldalán állunk. Na, de akkor felmerül az a kérdés, hogy ha év végére majd egy számjegyű lesz az infláció, akkor miért most vezetik ki a hatósági árakat. Nemhogy kivezetni kellett volna, hanem újabb ársapkákat bevezetni, például azért, hiszen most már eljött az a pillanat, amikor nemcsak a lelkünkben nekünk a Balaton a Riviéra, hanem az árak tekintetében is; és nemcsak arról szól a történet, hogy mi, magyarok szeretjük a nemzeti kincsünket, és azért, mert magyar a Balaton, hanem olyan árak vannak, amelyek úgymond versenyképesek, mondjuk, a francia Riviérával, és önök (Rétvári Bence: Felgyújtják a boltokat közben, az a probléma!) tétlenül nézik ezt a folyamatot; tétlenül nézik, hogy a magyar családok jelentős része, mondjuk, az északi parton, hogy a slágertémához eljussunk  államtitkár úr már türelmetlenül várja, látom, hogy mikor jutunk el a szabadstrandok kérdéséhez.

Igen, a magyar családoknak sokat jelentett volna az, ha kétségtelenül az északi parton, mondjuk, nem 2100 forintért kell bemenni Balatonfüreden egy strandra, ahova bemegy az ember  múlt héten kipróbáltam , és akkor meg tudja állapítani, hogy 2100 forintért bent van, és semmilyen más szolgáltatást nem kap. Önök tétlenül nézik, hogy a magyar családok nemcsak hogy az élelmiszerárak miatt lehetetlenülnek el, és több százezer családnak óriási kihívás az étkeztetés, hanem az üdülést-pihenést sem segítik, amikor itt lett volna a lehetőség arra, hogy például az önkormányzatok számára  igen, bizonyos kompenzáció mellett  kötelezővé tették volna a szabadstrandok fenntartását, és a magyar családok máris könnyebben tudnának üdülni.

Ott volt a lehetőség az üdülési támogatásra: ezzel sem éltek, nem tartották aktuálisnak ennek a kérdésnek a napirendre vételét. Tehát rengeteg lehetőséget szalasztottak el, és erre még az sem válasz, hogy kétségtelenül működnek az Erzsébet-táborok, körbe lehet biciklizni a Balatont, és vannak szabadstrandok például a déli parton. Ezek örvendetes dolgok, de nem a babérjukon kell ülni jóleső módon. Ne essen önöknek jól, mert nincsen önöknek semmilyen erkölcsi felhatalmazásuk arra, hogy üljenek a babérjaikon, mint akik jól végezték a dolgukat, hanem itt van a nyár kezdete; itt vannak azok a kihívások, amelyekkel ha szembenéznek, akkor még az utolsó pillanatban is lehetne valamit tenni. És ne mondják azt, hogy ez beavatkozás az önkormányzatok ügyeibe, mert amikor a gépjárműadóról vagy az iparűzési adóról volt szó, vagy amikor az oktatási intézményeket elvették az önkormányzatoktól, vagy amikor az építési ügyekbe avatkoztak bele, akkor nem aggódtak ennyire az önkormányzatok belügyeiért, és nem aggódtak annyira, hogy ez a kérdés az önkormányzatokra tartozik. Igenis semmi keresnivalója szögesdrótoknak és fizetőkapuknak a Balaton partján; ezeknek az országhatáron van a helyük, államtitkár úr, és nem a Balaton partján.

Szóval, a 24. órában még tehetnek valamit, hogy bebizonyítsák, hogy nem csak szavakban családbarátok. Ez a vita nem fog ma itt véget érni, mert sok más színtéren fog folytatódni a Balatonnál is, de Székelyföldön is, mondom, államtitkár úr, tehát ott is szembe kell nézni azzal, hogy egyébként a székelyföldi fiataloknak is milyen terhet jelent, mondjuk, az északi parton bejutni egy balatoni strandra.

És az utolsó gondolat: holnap lesz Horn Gyula 91. születésnapja. Itt az utolsó pillanatban még tehetnek valamit azért, hogy ne ez a méltatlan vita folytatódjon a sétányról. Beszéljenek Sára Botonddal, aki kormányhivatal-vezető főispán (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hogy vonja vissza ezt a méltatlan keresetet. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Rétvári Bence: Ezt nem kellett volna…)

(9.50)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Molnár Zsolt képviselő úr. A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr fog válaszolni.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A Horn Gyula születésnapja, illetve a megélhetést érintő felvetése közül én a megélhetést érintő felvetésekre szeretnék reagálni. Arra lettünk figyelmesek itt többen, hogy az MSZP azt a bravúrt mutatja be, hogy akkor is tiltakozik, amikor bevezetjük az árstopokat, illetve akkor is tiltakozik, amikor ezek az árstopok átalakulnak. Döntsék végre el, hogy milyen politikát szeretnének folytatni!

A baloldal egészéhez szólva azt szeretném kérdezni, hogy ha ennyire fontos a magyarok megélhetése, akkor, amikor döntöttünk tevőlegesen egyébként az árstopokról, akkor miért nem támogatták, miért nevezték ostobaságnak. Amikor a kamatstopokat vezettük be, akkor miért nem támogatták, és amikor bevezettük, illetve még tíz év után is fenntartjuk a rezsitámogatást, akkor miért érvelnek ellene, ha annyira fontos a magyarok megélhetése?

Az önök állítása nagyjából úgy foglalható össze a Balatonnal kapcsolatban, hogy most már nem nagyon engedhetik meg a magyarok maguknak, hogy a Balatonnál nyaraljanak, bezzeg régen megtehették. Nem szeretném elvitatni a gazdasági nehézségeket, azt sem, annak hatását sem, hogy egész Európát infláció sújtja, ezzel együtt érdemes megnézni a rendelkezésre álló pontos számok alapján, hogy mi is a helyzet. A statisztika szerint az idei év első öt hónapjában országszerte közel 2 millió belföldi vendég 4 millió 400 ezer vendégéjszakát töltött el. 2009-ben ugyanebben az időszakban 1 millió 275 ezer belföldi vendég 2 millió 715 ezer vendégéjszakát töltött el. Tehát majdnem ott vagyunk, hogy kétszer annyi vendég közel kétszer annyit tud üdülni belföldön, mint az önök idejében. Ha csak a Balatont nézzük, akkor a tavalyi évben 38 százalékkal több vendég választotta kikapcsolódása helyszínéül a nagy tavunkat 2021-hez képest, ahol is a vendégéjszakák 75 százaléka magyarokhoz kötődik, tehát jellemzően ők választják úticélul a Balatont.

Azt azért hozzáteszem, hogy a járvány elmúltával általános trend, hogy a korábbi évekhez képest többen választanak külföldi nyaralási célpontokat, és ez alól Magyarország sem kivétel. Ide is többen érkeznek külföldről, és több magyar választ külföldi célpontot a korábbi évekhez képest.

Ha pedig már szóba került az ország első számú üdülési célpontja, szeretném hangsúlyozni, hogy a kormány kiemelt figyelmet fordít a Balaton és környékének folyamatos fejlesztésére. A térség beruházásai az elmúlt években hazai forrásból több mint 110 milliárd forintos támogatásban részesültek. A Kisfaludy-program keretében több ütemben átfogó strandfejlesztéseket hajtottunk végre. Nem az én kedvenc témám ez, hanem ön szokta itt felhozni a parlamentben a strandok kérdését, én pedig válaszolok.

18 Balaton-parti település 42 szabadstrandja szerepelt a támogatotti listán, tehát nemcsak az a helyzet, hogy nem kevés szabadstrand van a Balaton környékén, hanem a szolgáltatás színvonala is folyamatosan javul. Ön a napokban készített egy hosszabb videót a balatoni helyzetről. Egy pozitívum mindenképpen volt ebben a videóban, az, hogy ön is felfedezte ezeket a szabadstrandokat, ahogy az előbb fogalmazott: kipróbálta. Ez egy fontos fejlemény, mert így talán nem történik az meg, mint korábban, hogy az MSZP szabadstrandok fölött követel szabadstrandokat repülővel húzott reklámokon. Korábban ez tényleg megtörtént  a szabadstrandokon fürdőzők nem kis meglepetésére egyébként , ami tényleg azért furcsa, mert ha a partszakaszokat nézzük, akkor a strandok jelentős része szabadstrand.

Ahhoz, hogy minél több család nyaralhasson belföldön és a Balatonon, elegendő számú minőségi szálláshelyre van szükség. Ha több a szálláshely, ha több a jó szálláshely, akkor nagyobb lehet az árverseny is, ezért is fontos, hogy a Kisfaludy-program keretében 14 ezer magánszálláshely és 634 panzió fejlesztéséhez nyújtottunk támogatást. Ez csak a Balaton esetében 5400 magánszálláshely támogatását jelenti.

Ahhoz, hogy a családok minőségi szolgáltatást kapjanak elérhető áron, a kormánynak a turizmus szereplőire is figyelnie kell. A kormány ezért döntött korábban adó- és járulékkedvezményekről, bértámogatásokról, a lemondott szálláshelyek utáni kompenzációról és a turizmusfejlesztési hozzájárulás alóli mentességről is.

Természetesen azokra is szeretnénk gondolni, akiknek bármilyen okból kifolyólag nincsen lehetőségük arra, hogy saját erőből nyaraljanak a Balatonon vagy bárhol máshol. Ennek a törekvésnek az Erzsébet-táborok a kiemelt helyszínei, ezért is örülünk annak, hogy 180 ezren üdülhetnek az Erzsébet-táborokban, ami a 2012-es szám tízszerese. Az azért nem kis különbség.

Amit elmondtam, az egy ágazati megközelítés, de nézhetjük ezt szélesebb megközelítésben is: az az áremelkedés, amely végbement az elmúlt másfél évben, és nemcsak a turizmust érintette, hanem egész Magyarországot, az elsősorban a külső gazdasági tényezőknek és a háborúnak köszönhető. Ezért semmivel nem tudunk többet tenni ezen a téren, mintsem hogy a békéért harcolunk minden lehetséges módon. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai