Készült: 2024.05.08.11:16:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  41-44. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Vajda Zoltán, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „El fogjáke venni a járóbeteg szakellátás intézményeit az önkormányzatoktól?” címmel. Öné a szó.

VAJDA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Az egészségügyi átalakítás keretében közismertté vált koncepciók alapján teljesen egyértelmű, hogy a járóbeteg-szakellátás államosítására készülnek, sőt az önkormányzatok már levelet is kaptak az országos kórház-főigazgatótól, amelyben az átadásra való hajlandóságukról érdeklődtek.

Ezek az önkormányzatok azonban jó gazdái a járóbeteg-szakellátásnak. A XVI. kerületben például a helyi járóbeteg-szakellátás fejlesztésére 3 milliárd forintot fordítottunk, amelyből több mint 600 millió forintot a kerületi lakosok, az önkormányzatunk állt. A kerületben kertvárosi sürgősségi ellátást is indítottunk annak érdekében, hogy komoly fájdalom esetén beutaló nélkül is azonnali ellátásban részesülhessenek a betegek. De jelentős eredményeket ért el a szolgáltató a várólisták esetén is, amelyek drasztikusan csökkentek. Jelenleg 20 munkanapnál hosszabb várólistával a szakrendelőnkben nem kell számolni.

Ezzel szemben az látható, hogy az államosított egészségügyi ellátórendszer folyamatos problémákkal küszködik, hónapról hónapra újabb és újabb rekordokat dönt a kórházi adósságállomány, amelynek termelődését és újratermelődését a kormány évek óta nem képes érdemben megakadályozni és kezelni annak ellenére, hogy állítólag erre több tíz milliárd forintokat elköltöttek. A helyi lakosság iránti gondoskodás az önkormányzatiságunk lényege, annak szíve és lelke. Gondoskodó, a helyi lakosok szociális igényeire és egészségére ügyelő és azt biztosítani képes rendszer nélkül önkormányzatiságról nem beszélhetünk.

A fentiekre tekintettel három kérdésem lenne, remélem, hogy három választ is kapok. Tervezike elvenni a járóbeteg-szakellátás intézményét az önkormányzatoktól? Kettes: veszélyben vane a XVI. kerületi szakrendelőnk? Hármas: amennyiben mind az önkormányzat, mind a helyi lakosság egyértelműen a szakrendelő megtartása mellett foglal állást, biztosítjae a kormány, hogy a szakrendelő önkormányzati kézben maradjon? Három kérdésre három választ várok. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Érdemes pár tényt tisztázni, mielőtt belecsapunk a válasz sűrűjébe. Jelenleg is vannak olyan járóbeteg-rendelők, amelyeket önkormányzatok tartanak fenn, és vannak olyan járóbeteg-rendelők, amelyeket meg az állam tart fenn.

Ön most úgy beszélt  lehet, hogy nem jártas ezen a területen, ezért beszélt erről így  , hogy minden az önkormányzatoknál van. Nem, vannak állami fenntartású járóbeteg-rendelők most is, és azok is működnek és jól működnek és gyógyítanak ott is betegeket, tisztelt képviselő úr. Látom, ráncolja a homlokát. Képzelje, vannak ilyenek  nem mindegyik járóbeteg-rendelő ilyen  , amelyek például a kórházak mellett vannak, mivel a kórházakat az állam tartja fenn, ezért az amelletti járóbeteg-rendelőt is az állam tartja fenn, és ez így működik. Újdonságot mondok önnek ezek szerint, de így működik idestova tíz éve, és jól működik.

Tehát nem lehet ezt a nagyon leegyszerűsítő logikát követni, amit ön mond, hogy ami önkormányzatnál van, az működik, ami nincs, az nem működik, mert most van ilyen is, ami itt van, meg olyan is. Meg van olyan is, amit más, egy civil szervezet, vagy egy egyházi jogi személy tart fenn, vagy egy kft.-n keresztül működik. Tehát sokféle van jelenleg is, és így is működik, úgy is. Az a baj ezzel a szemellenzős logikával, amit önök követnek, amikor az üléspontjuk határozza meg az álláspontjukat, hogy úgy általánosítanak, hogy a tényekre nincsenek különösebben tekintettel. (Vajda Zoltán: Volt három kérdésem!)

Az, amit ön mondott, a számokat, amiket idézett, abból az jött ki, ha jól veszem le a számokat, hogy 80 százalékban önök is állami forrásból fejlesztették a helyi rendelőt. Ön azt mondta, hogy 3 milliárdból 600 millió forint helyi forrás. Ez azt jelenti, hogy 80 százalékban állami forrásból fejlesztették az önkormányzati járóbeteg-rendelőt, ami teljesen rendben van egyébként. Hát persze, az állam erre ad fejlesztést, csak ha a fejlesztéseik 80 százaléka az államtól van, akkor ne kárhoztassa az államot, hogy az állam semmit ezen a területen nem tud segíteni.

Ami jelenleg zajlik, az pedig csak egy adatfelmérés, tisztelt képviselő úr. Elfogadtunk egy törvényt. A törvény szerint járunk el, hogy ezekben a hónapokban felmérjük, hogy a járóbeteg-rendelők milyen hatékonysággal működnek, és ha ez a felmérés megtörtént  ezért volt a levél is, az ön által is idézett levél is  , akkor utána lehet megnézni, hogy a betegek számára mi a legelőnyösebb modell. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai