Készült: 2024.05.08.22:41:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  31-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:24


Felszólalások:   27-30   31-36   37-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Halász János frakcióvezető-helyettes úr, Fidesz képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ukrajnában immár 14 hónapja dúl a háború. Keleti szomszédunkban ezekben a percekben is véres harcok vannak. A legóvatosabb becslések szerint is már több százezerre tehető a halottak és a súlyos sebesültek száma. A frontok megmerevedtek, az értelmetlen áldozatok száma egyre csak nő.

Tisztelt Ház! A Fidesz-frakció a háború kitörése óta békepárti álláspontot képvisel, azonnali tűzszünetet és tárgyalásokat sürgetünk. Eközben sajnos folyamatosan tapasztaljuk, hogy Oroszország és Ukrajna háborús konfliktusa kiszélesedik. A nyugati hatalmak ahelyett, hogy erejüket, befolyásukat a béke vagy az azonnali tűzszünet kikényszerítésére használnák, egyre nagyobb hatásfokú és egyre erősebb fegyverek szállításával egyre jobban belesodródnak a háborúba. Az Európai Parlament további fegyverszállításokat követel: vadászgépeket, helikoptereket, rakétarendszereket, harckocsikat és még több lőszert küldenének a hadszíntérre. A tagállamok egy része már el is kötelezte magát a további fegyverszállítások mellett. Európa a háborúba sodródás napjait éli. Kijelenthetjük, hogy minél több ország vonódik bele az ukrajnai háborúba, annál nagyobb iramban haladunk egy világháború felé, és ha világháború lesz, akkor az minden bizonnyal atomháború lesz.

Tisztelt Ház! A Fidesz-frakció ezért az utolsó lehetőségig küzdeni fog, hogy a béke és a tárgyalások kikényszerítése felé menjenek a dolgok, ne a háborús eszkaláció, ne a fegyverszállítások és ne a halottak számának növekedése felé. Ezért van jelentősége annak, hogy pénteken a parlament határozatot fogadott el, amelyben kitart a béke álláspontja mellett és tűzszünetet követel.

Tisztelt Ház! Két dolgot várunk az Európai Uniótól is. Az első, hogy legyen tartós béke, azonban az unió egy sajátos háborúpárti intézményrendszerré vált. Másodszor, hogy az Európai Unió az elért jólétet őrizze meg. Ehhez képest a háború és a szankciók tönkreteszik az európai gazdaságot.

Magyarországnak minden lehetőséget meg kell ragadnia, hogy a békét hangsúlyozza annak érdekében, hogy elkerüljük a világégést. Elképesztő és felháborító, hogy a magyar baloldalra még ebben sem lehet számítani. A magyar baloldali pártok ugyanis kezdettől fogva háborúpártiak (Kálmán Olga: Jaj, ne viccelj már, János!), nem támogatták a békepárti határozati javaslatot sem a parlamentben. (Kálmán Olga: Mert az nem az!) A magyar baloldal a magyar érdekekkel szemben egy háborúpárti érdekcsoportot képvisel, ahogy már a tavalyi országgyűlési választások idején is tette. (Kálmán Olga: Putyin érdekét ki képviseli?) Az orosz-ukrán háború kitörése óta pedig egyértelműen a háborús retorika mentén politizál.

A magyarázat egyszerű: a dollárbaloldal azt a feladatot kapta a dollárokért cserébe, hogy a háborúpárti álláspontot képviselje Magyarországon, mert ez a megbízóik érdeke. A dollárbaloldal a háború kitörése óta többször is egyértelműen kifejezte, hogy fegyvereket vagy akár katonákat is küldene a háborúba. Arra kértük őket, álljanak a magyarok és a béke oldalára, és támogassák a békepárti határozati javaslatot. Ezúttal sem tették. Szégyen, hogy a parlament egyetlen baloldali pártja sem szavazott a béke mellett, nem volt egyetlen olyan baloldali képviselő sem, aki a béke oldalára állt volna, pedig a magyar érdeknél nem lehet semmi sem fontosabb: a háborúból ki kell maradni. Ha a baloldalon múlna, Magyarország már régen belesodródott volna a háborúba, pedig Magyarország, a magyar emberek békepártiak, és ezzel a globális többséghez tartoznak.

Éppen egy évvel ezelőtt az országgyűlési választásokon ezt is kinyilvánították, amikor soha nem látott felhatalmazást adtak a békepárti Fidesz-KDNP-pártszövetségnek. Bár a baloldal és a háborús pszichózisban élő Európai Unió bele akar bennünket préselni ebbe a háborúba, Magyarország Kormánya és a békepárti Fidesz-KDNP parlamenti többség ezt nem fogja hagyni.

A Fidesz-frakció teljes erejével támogatja a kormányt a világháború kitörése elleni küzdelmében, az ország békéjének és biztonságának megőrzésében. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Menczer Tamás államtitkár úr kíván válaszolni. Öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, azt hiszem, azzal kapcsolatban talán a baloldali kollegák vonatkozásában sincs vita, hogy ma a legfontosabb kérdés és a legfontosabb ügy a háború és a béke kérdése, az, hogy háború dúl a szomszédságunkban, pusztító háború most már több mint egy esztendeje.

(12.20)

Ráadásul a helyzet súlyosabb, mint a korábbi hónapokban, egyre súlyosabb, egyre többen beszélnek a nukleáris eszkalációról, sőt ilyen folyamatokat is láthatunk, és egyre többen beszélnek a harmadik világháború esélyéről is, ami önmagában dermesztő, és rendkívül ijesztő.

A magyar kormány álláspontja a tekintetben is egyértelmű, hogy mi mindig világosan elmondtuk, hogy ennek a háborúnak nincs és nem is lesz győztese, ennek a háborúnak csak vesztesei vannak és lesznek. Ráadásul, hogyha már a harmadik világháborúról és nukleáris eszkalációról beszélünk, egy harmadik világháború és egy nukleáris összecsapás amellett, hogy csak vesztesei vannak ennek a háborúnak és lesznek, mindannyiunk pusztulását is jelenthetné, és jó eséllyel jelentené is.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Látható az elmúlt időszakban, hogy aki elindul azon az úton, hogy fegyvereket szállít ebbe a háborús konfliktusba, az ezen az úton nem tud megállni. Lőfegyvert, lőszert, fegyvert, tankot, repülőt, és most már arról van szó, hogy katonákat is küldjenek európai vagy nem európai országok valamilyen név és cím alatt ebbe a konfliktusba. Éppen ezért fontos, fontos volt, és fontos ma is az, hogy a magyar kormány álláspontja kezdettől világos és változatlan: mi sem fegyvereket, sem katonákat nem küldünk ebbe a háborús konfliktusba.

Önnek igaza van akkor  függetlenül attól, hogy a baloldalon ez felzúdulást vált ki, ez is mutatja, hogy önnek igaza van  , amikor azt mondja, hogy a baloldal háborúpárti, a kormány ezzel szemben békepárti. Miért mondom azt? Sok idézetet tudnék ideidézni azzal kapcsolatban, hogy a baloldal háborúpárti, de itt most már az imént többször szóba került a Gyurcsány féle árnyékkormány, és ennek az árnyékkormánynak van egy árnyék-külügyminisztere, Rónai Sándor, aki sok mindent mondott  ez egy egész estés vagy egész délelőttös történet lehetne  , de ezt is mondta: „Nagyon sajnálom a magyar kormány tegnapi bejelentését, miszerint nem segítjük száz százalékig ezt a folyamatot, hiszen más uniós tagállamok például fegyverek szállításával segítenek.”

Tehát ez is mutatja, hogy teljesen igaz, amit ön mondott: hogyha a baloldalon, Gyurcsány Ferencen és az árnyékkormányon múlna, akkor fegyvereket, azt pedig Márki-Zay Pétertől tudjuk, hogy katonákat is küldenének ebbe a háborús konfliktusba. Ez világos és egyértelmű… (Kálmán Olga: Jaj, ne hazudjál már!)

Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Kálmán Olga Képviselő Asszony! Nem kívántam volna idehozni önt, de mivel most már hosszú percek óta hallgathatjuk az ön hozzászólásait, annyit azért mégis muszáj vagyok idehozni, hogy én értem, hogy önt zavarja az egyenes beszéd. (Kálmán Olga: De vicces volt!  Derültség és közbeszólások az ellenzéki padsorokban.) De ez nem tántorít el bennünket attól… (Kálmán Olga: Engem a hazugság zavar, tudod?!  Zaj, közbeszólások.  Az elnök csenget.) De ez nem tántorít el bennünket attól, hogy a tényekről beszámoljunk (Kálmán Olga ismét közbeszól.), és a valóságot elmondjuk itt az Országgyűlésben, és elmondjuk a magyar embereknek.

Na, most, tisztelt Ház, tisztelt képviselő úr, azt szeretném még idehozni, hogy az elmúlt percekben hallhattuk a teljes baloldal, pontosabban az összes baloldali párt felszólalását, kivéve a Momentumét, de hát ők hétfőn 11 órakor még nem jelentkeznek munkára a progresszivitás jegyében. (Derültség a kormánypárti padsorokban.) Legyünk megértőek velük kapcsolatban! Tehát jóformán az összes baloldali párt felszólalását hallhattuk, és senki nem mondta azt, hogy azonnali tűzszünetet akar, és béketárgyalásokat. Azonnali tűzszünet és béke  ezt egyik baloldali felszólaló sem említette. (Kálmán Olga közbeszól.)

És itt szeretném azt is idehozni, hogy aki feltételeket támaszt a béketárgyalásokkal kapcsolatban, aki feltételeket támaszt a béketárgyalások elé és a tűzszünet elé, az nem akar tűzszünetet, nem akar békét, az a háború folytatását akarja, tehát megint kénytelen vagyok azt mondani: háborúpárti, tisztelt baloldali kollégák.

És végezetül, önnek abban is igaza van, tisztelt képviselő úr, hogy roppant sajnálatos, hogy a baloldal nem támogatta a békepárti határozatot, amelyet múlt pénteken fogadtak el a kormánypártok, amelyben egy olyan pont sincs, amellyel ne lehetne egyetérteni, sőt ne kellene egyetérteni és ne kellene támogatni. Az első pont az  most csak ezt szeretném idő hiányában idehozni  , hogy kifejezzük elkötelezettségünket a béke mellett. Erre mondtak nemet a magyar baloldali képviselők, ami elfogadhatatlan. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! A napirend előtti felszólalások végére értünk. Felkérem Aradszki András jegyző urat, hogy ismertesse a további napirenden kívüli felszólalókat.

DR. ARADSZKI ANDRÁS jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bodó Sándor, Fidesz; Dudás Róbert, Jobbik; Bencze János, Jobbik; Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Ovádi Péter, Fidesz; Balassa Péter, Jobbik; Keresztes László Lóránt, LMP; Herczeg Tamás, Fidesz; Nyitrai Zsolt, Fidesz; Novák Előd, Mi Hazánk; Dócs Dávid, Mi Hazánk; Varga Zoltán, DK; Ráczné Földi Judit, DK; Witzmann Mihály, Fidesz.




Felszólalások:   27-30   31-36   37-40      Ülésnap adatai