Készült: 2024.05.08.06:15:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  213-214. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:   211-212   213-214   215-216      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Novák Előd képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dócs Dávid képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője: „Aktuális közügyek” címmel.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a szót. A Mi Hazánk Mozgalom mára a fiatalok körében a legnépszerűbb párttá vált. Hetekig próbálták magyarázni szakértők, elemzők, hogy mi ennek az oka, pedig az okok rém egyszerűek. Az elmúlt 30 év pártjaival szemben mi vagyunk az egyetlen politikai alternatíva számukra, akik meghallottuk a fiatalok hangját, és be is hozzuk, be is hoztuk a parlamentbe azt.

Ifjúsági szervezetünk, a Mi Hazánk Ifjai országos kampányt indított, melynek keretében hetek óta gyűjtjük azokat a kérdéseket, amelyek a magyar fiatalság számára fontosak, amelyeket a magyar fiatalok feltennének a számukra oly sokszor elérhetetlen politikusoknak.

Hiába a családtámogatási kedvezmények, ha azokat már nem lesz kiknek nyújtani. Szögezzük le: korábban soha nem látott demográfiai katasztrófa előtt állunk; veszélyben van hazánk jövője, hiszen minden második fiatal külföldön képzeli el a jövőjét. Ezt az adatot, ha valaki a statisztikáknak nem hisz, elég, ha közöttük mozog, és tapasztalni fogja. Nem látnak jövőképet itthon, sem olyan szándékot a kormánytól, amely az ő legfontosabb problémáikat orvosolni tudná.

Mik is ezek a problémák? Tolmácsolom a fiatalok kérdéseit önöknek, engedjék meg, hogy most én legyek alkalmi szócsövük. Hogyan tervezzünk önálló életet és a családot, amikor a fővárosi albérletárakat lassan nemhogy diákként, de kezdő munkavállalóként is alig lehet megfizetni?  teszi fel a kérdést önöknek számos fiatal. Önök élnének olyan körülmények között, akár egy napig is, amelyek között nekünk kell a szocialista időkből ránk maradt kollégiumokban? Hangzik el a másik.

Mégis, hogyan állhatott elő egy olyan helyzet, hogy míg mi magyar hallgatóként lassan nem vehetjük igénybe az Erasmus-programot, ezzel megfosztva bennünket a külföldi tapasztalatszerzéstől, melyet utána itthon tudnánk hasznosítani és kamatoztatni, addig a Stipendium Hungaricum program keretében évi 40 milliárd forintot költ a kormány a külföldről érkezett hallgatók ellátására.

Nagycsaládosként hogyan kellene jogosítványhoz jussunk, amikor annak a megszerzése több testvérrel akár milliós költséget is róhat egy családra? Nem beszélve arról, hogy a vizsgabiztosok sajnos sokszor egy borítékért cserébe engedik át csak a hallgatókat és a tanulókat. De nem hiszem, hogy ez önöknek meglepetést okoz, hiszen maga a rendszer is sajnos így működik.

Az iskolaőrség kapcsán valamilyen komolyabb eredményeket is elérő intézkedést tervezneke bevezetni, hogy megszilárdítsák a rendet az iskolákban, és megszüntessék az erőszakot és a bántalmazásokat?

Az iskolák miért nem a való életre készítenek fel minket? És ezt véletlenül sem úgy értem, hogy további órákat vezessenek be, hiszen így is leterheltek vagyunk, hanem a felesleges anyagot egész egyszerűen hagyják ki a Nemzeti alaptantervből. Teszik fel sokan ezeket a kérdéseket, és akár a nyelvoktatás színvonalát is megemlíthetném, hiszen sokan megemlítik azt is, de mit is várhatunk akkor, ha érettségivel keresnek angoltanárokat az óriási tanárhiány miatt?

És ha már tanárhiány: 16 ezer pedagógus hiányzik a közoktatásból. Ezt szeretném szemléltetni egy esettel, amely a budapesti Corvin Mátyás Gimnáziumból kapott információink alapján jutott el hozzánk, és igen nagy problémára ad okot, hiszen a kötelező oltással már kezdetét vette a boszorkányüldözés helyett a tanárok üldözése. Éppen ezért, aki nem engedett a zsarolásnak, azt már eltávolították akkor a tanári pályáról.

Ez a folyamat viszont mostanra kicsúcsosodott, amikor többen nyugdíjba mentek, és az idei érettségi időszakra előállt egy olyan katasztrofális helyzet, hogy nem lesz elég tanár, aki felkészítse az érettségizőket életük egyik legfontosabb vizsgájára.

A fiatalok rendszeresen értékelik az önök munkáját, méghozzá a tömeges kivándorlással sajnos. 13 év nem volt elég ahhoz, hogy jövőképet adjanak az új generációnak. Önökben nem bízhatnak a fiatalok, ez mára tisztán látszik, a Mi Hazánk Mozgalom azonban továbbra is meghallgatja őket, továbbra is kiáll értük, a hangjukat pedig el fogjuk hozni a jövőben is ide a parlamentbe, hiszen a jövőt nem lehet megállítani. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk padsoraiból.)




Felszólalások:   211-212   213-214   215-216      Ülésnap adatai