Készült: 2024.05.08.15:39:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  169-176. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:38


Felszólalások:   161-168   169-176   177-184      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Nacsa Lőrinc képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Hogyan tudunk továbbra is hatékonyan védekezni a hazánkat és határainkat fenyegető illegális migránsok újabb tömegeivel szemben?” címmel.

Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes urat jogosította föl. (Nacsa Lőrinc szólásra emelkedik, majd bólint.) Köszönöm szépen, hogy jelzi számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Nacsa Lőrinc képviselő úré a szó, parancsoljon!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Lassan nyolc éve már annak, hogy elkezdődött az a soha nem látott mértékű migrációs hullám, amely a Közel-Kelet és Afrika irányából Európa felé tart.

Az áradat akkor Magyarország határain is átgázolva masírozott tovább elsősorban Nyugat-Európa felé. A kormány azonban nem tétlenkedett, a migránsokat tárt karokkal fogadó többi európai országgal ellentétben haladéktalanul akkor megkezdte a határt védő kerítés megépítését, majd az így létrejött műszaki határzárat megerősített élőerős védelemmel és fokozatosan egyre szigorúbb jogi szabályozással, azaz jogi határzárral tette teljessé.

Az így létrejött hármas határzárnak és a nemzetközi politikai szinten is masszív magyar védekezésnek köszönhetően ma már nem táboroznak migránsok százai a Keleti pályaudvaron, és nem masíroznak Magyarországon. Nem ez a helyzet azonban a déli határ másik oldalán fekvő Szerbiában, ahol városok és falvak lakói is kénytelenek megfélemlítve élni mindennapjaikat, dacára az újabb és újabb, kemény rendőri fellépésnek. Sok helyen csak a legszükségesebb esetben mernek kimenni az utcára.

A helyzet mindeközben a földközi-tengeri útvonalakon is pattanásig feszült. Mindezek ellenére az Európai Unió változatlanul is a kötelező kvóta rendszerét erőlteti. Az Európai Parlament LIBE Bizottsága ugyanis múlt kedden elfogadta az uniós migrációs csomag négy elemét, köztük egy javaslatot az EU-ba érkező menedékkérők tagállamok közti szétosztásáról. Történik mindez úgy, hogy Brüsszel továbbra sem ad egy fillért sem Magyarországnak az Európai Unió déli határait is védő magyar határkerítés fenntartásának és működésének finanszírozására. Az elmúlt hét évben a kormány több milliárd eurónyi összegből felépítette a déli határon a kerítést, amely azóta is távol tart a magyar és egyben uniós határtól is évente több száz ezer illegális bevándorlót. Ha csak az idei évet nézzük, március végéig több mint 27 ezer határsértőt fogott el a rendőrség  az idei évről beszélek  , és közel kétszáznegyven embercsempész ellen indítottak büntetőeljárást. Nap mint nap migránsok százai próbálkoznak a déli határon, a rendőreink pedig állják a sarat.

Kérdezem államtitkár urat, hogyan tudunk továbbra is hatékonyan védekezni a hazánkat és határainkat fenyegető illegális migránsok ellen. Köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra, mint említettem, Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak adok szót, parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ausztria, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Görögország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Románia, Szlovákia; ezek az országok fogadtak el pár héttel ezelőtt Athénban, Görögországban egy közös nyilatkozatot, amelyben azt követelik az Európai Bizottság vezetésétől, hogy pénzügyi támogatást is nyújtson a külső határok megvédéséhez.

Ezeknek az országoknak egy része, javarésze külső határ menti ország az Európai Unióban, egy része nem rendelkezik külső határral, de elkötelezett a határvédelem mellett, és ahogy ezt számoljuk, ez jóval több mint egy tucat ország az Európai Unión belül, tehát sok ország kormánya azt követeli Brüsszeltől, hogy végre-valahára vegye komolyan ezt a kérdést, érdemben foglalkozzon vele, és ne az embercsempészek legyenek azok, akik eldöntik, hogy kit hoznak Európába és kit nem, és ezáltal ne az embercsempészek döntsék el, hogy ki lesz európai lakos és ki nem, hanem adjon érezhető, közös támogatást ahhoz, hogy az Európai Unió külső határait közösen tudjuk megvédeni. Szolidaritásról beszélnek látástól vakulásig Brüsszelben, de szolidaritás alatt ők csak azt értik, hogy mindenkit be kell fogadni, az Unión belül szét kell osztani. És azt nem tartják a szolidaritás részének, hogy egyes országok a külső határokat védik.

A képviselő úr is utalt rá: 650 milliárd forintot költött Magyarország külső határok védelmére. A kerítés fenntartása évi 30 milliárd forintjába kerül Magyarországnak, de ezzel nemcsak Magyarországot védjük, hanem egész Európát védjük. Nem kockázatok nélküli, a tavalyi évben 477 esetben történt támadás a határt védő személyek ellen. 104 esetben jött jelentés arról, hogy lövések dördültek a határ szerb oldalán, és 24 esetben sorozatlövés dördült el a szerb oldalon. Ettől is, illetőleg a romló közbiztonságtól, a terrortámadásoktól is óvja Európát a magyar, déli határkerítés. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Egyperces viszonválaszra Nacsa Lőrinc képviselő úré a szó, parancsoljon!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár úr, köszönöm a választ. Látjuk azt, hogy egyre több európai ország épít kerítést. Sokszor azok az országok, amelyek 2015-ben abból éltek és abból csináltak politikai karriert, hogy a magyar határkerítést gyalázták.

Mi szeretnénk köszönetet mondani a határt védő rendőröknek, katonáknak, határvadász századoknak, akik garantálják a magyar emberek biztonságát, és nagyon fontos, hogy mi a nemzetközi szerződések talaján állva, a nemzetközi szerződéseket betartva őrizzük az Európai Unió külső határait. Szerintünk szégyenletes, hogy az Európai Unió semmilyen módon nem kívánt hozzájárulni ehhez, pedig már több alkalommal, többször is a Bizottság elnöke maga is megerősítette azt, hogy igenis a külső határokat védeni kellene, miközben az Európai Parlament balliberális többsége olyan javaslatokat fogad el, amelyekben a kvótát erőlteti, és tovább próbálja a migránsok behozatalát népszerűsíteni.

A magyar kormány és Fidesz-KDNP kitart az álláspontja mellett: mi továbbra is megvédjük Magyarország határait. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra miniszterhelyettes urat illeti a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha megnézzük, hogy terrortámadásban hányan haltak meg az Európai Unióban, azt láthatjuk, hogy több mint kétezer ember veszítette az életét. A legfiatalabb áldozat egyéves volt, a legidősebb kilencven éves. Az áldozatok 91 százaléka az iszlám dzsihád következtében halt meg, az áldozatok 20 százaléka pedig öngyilkos merényletben. Spanyolország és Franciaország az, ahol a legtöbb áldozatát szedte a terrorizmus Európán belül.

Ezzel szemben mit mond Karácsony Gergely? Meggyőződésünk, hogy egy sokszínű, különböző kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező közösség erősíti és előreviszi Magyarországot  így beszélt Karácsony Gergely bevándorláspárti politikusként. Tordai Bence elmondta, hogy a déli határon épített kerítés értelmetlen, embertelen és pazarlóan drága. Ehhez képest ez a kerítés az, ami a tavalyi esztendőben egy debrecennyi és szombathelynyi lakosságszámú illegális határátlépési kísérletet hiúsított meg. Gyurcsány Ferenc pedig azt mondta, hogy Magyarországnak kifejezetten javára válna, ha befogadná a bevándorlókat.

A magyar baloldal  sajnos ugyanúgy, mint Brüsszel  bevándorláspárti, mivel külföldről fizetik őket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   161-168   169-176   177-184      Ülésnap adatai