Készült: 2024.05.08.19:47:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti hozzászólásra jelentkezett Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője. Megadom a szót a képviselő úrnak.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ma már Magyarországon mindenki tapasztalja, mindenki láthatja azt, hogy hatalmas baj van, óriási krízis felé haladunk, és egyre inkább egyre terhesebbé válik az energiaválság, az élelmiszerválság, az infláció, a forint értékének a romlása. De a lényegről, az igazságról megint nagyon kevesen beszélnek, hiszen ennek a válságnak, ennek a krízisnek két fő oka, illetve okozója van: az egyik a globális folyamatok, a másik pedig a kormány elhibázott gazdaságpolitikája. A kormány nyilván elsősorban a globális okokra mutogat, a globális folyamatokról beszél, a balliberális ellenzék pedig nem fog a globális gazdáikkal szembemenni, tehát ők kizárólag csak a kormányzati hibákra mutatnak rá. Hál’ istennek, most már van egy harmadik oldal, egy harmadik opció, ez pedig a Mi Hazánk Mozgalom, így aztán el tudjuk mondani a teljes igazságot, tehát tudok beszélni mind a két okról, mind a két okozóról.

Az Európai Unió vezetése, azok a brüsszeli bürokraták, akik azoknak a globális nagyvállalatoknak a tenyeréből falatoznak, amelyek részben haszonélvezői a jelenleg tartó rendkívül káros gazdasági folyamatoknak, folyamatosan zsarolják Magyarországot, ha bizonyos ideológiai kérdésekben Magyarország nem foglal állást, vagy ha nem csatlakozik ahhoz az akár genderpolitikához, akár mindenféle európai életellenes ideológiához, amelyet valamiért mindennél fontosabbnak tartanak Brüsszelben. Természetesen eddig is tudtuk azt, hogy amikor visszatartanak európai uniós pénzeket, amelyek Magyarországnak járnak  hiszen Magyarország befizetője is az Európai Uniónak , akkor azoknak a globális nagyvállalatoknak, multi cégeknek, amelyek Magyarországot használják a saját profitjuk, helyenként pedig az extraprofitjuk növelésére, azt is tudniuk kell, hogy azok a pénzek nem ajándékok, hanem azok visszajárnak Magyarország számára. Tehát ezeknek a pénzeknek a visszatartásával egyrészt az Európai Unió vezetése zsarolja Magyarországot, és ezt is mondjuk ki. Ahogy az előbb említettem, ezt a kormány el szokta mondani, de a balliberális ellenzék, illetve oldal ezt nem mindig szokta kidomborítani.

Viszont a kormány azt felejti el ehhez hozzátenni, hogy a korrupció mértéke Magyarországon kiemelkedő, ráadásul igencsak látványos és nagyon pofátlan módon szokott megvalósulni. Ez pedig a másik olyan ok, amiről szintén beszélnünk kell az elhibázott gazdaságpolitika mellett. Mit nevezek elhibázott gazdaságpolitikának? Azt, hogy azokat a pénzeket, amelyek eddig érkeztek, amiket az Európai Unió nem tartott vissza, a Fidesz nem arra fordította, hogy a magyar nemzetgazdaságot építse és megerősítse, hanem gyakorlatilag elherdálták, hiszen rengeteg olyan euró érkezett Magyarországra, amit teljesen fölösleges beruházásokra költöttek el, és rengeteg olyan euró érkezett és érkezik még jelenleg is Magyarországra, ami nem a magyarok érdekeit szolgálva kerül majd felhasználásra.

A kérdés az, hogy most, amikor a magyar kormány látványosan behódolt és lefeküdt Brüsszel előtt, akkor mire számíthatunk. Hiszen a visszatartott pénzeket nyilvánvalóan szeretnék megkapni, mert óriási baj van, túlköltekezett Magyarország, nagy a költségvetési hiány, s ennek érdekében most a Fidesz szinte bármire hajlandó. Szeretnék arra válaszokat kapni, hogy mire hajlandó a magyar kormány, milyen engedményeket akar tenni, és mit keresett a Magyar Honvédség parancsnoka, Ruszin-Szendi Romulusz titokban Ukrajnában.

Ez már része ennek a behódolásnak? Része annak a politikának, annak a szankciós politikának, amely romba fogja dönteni az európai gazdaságot? Csatlakozni akar ehhez mostantól Magyarország? Hiszen a kormány ilyen gesztusokat tesz, ráadásul olyan pénzekért, amelyek egy része hitel, már eleve uniós szinten is hitel, de Magyarország is hitelként fogja megkapni, és előre megjósolható, hogy ebből a pénzből megint nem a magyar nemzetgazdaságot fogják majd erősíteni, hiszen az úgynevezett energiafüggetlenség  mondjuk ki  valójában nem energiafüggetlenség, hanem az eddig könnyebben és talán olcsóbban hozzáférhető oroszországi energiahordozókról való leválást fogja szolgálni. Ez megint globalista érdekekről szól, és nem a magyar érdekekről.

Ezekért a pénzekért akar a kormány ilyen engedményeket tenni? S vajon nem tartjae veszélyesnek a magyar kormány azt, hogy a Magyar Honvédség parancsnoka titokban Ukrajnában jár? Nem tudjuk, hogy milyen fegyvereket tanulmányozott, vagy egyáltalán miért volt ott. Várom a válaszukat, és remélem, hogy ebből majd kiderül. Mindenesetre rendkívül veszélyes játékot kezdett a kormány pusztán azért, hogy olyan pénzeket megkapjon, amit megint nem a magyar nemzetgazdaság megerősítésére fog majd költeni. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Tállai András államtitkár úré a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Érdekes felszólalásában a gazdaságpolitikai tényezőket, az Európai Unió zsarolását, illetve a hadseregparancsnoknak egy háborús tájékozódását összevonva vont le következtetéseket, olyan következtetéseket  és abból eredően tett fel kérdéseket , amelyek nem fedik a valóságot.

Mert mi is a valóság? Ami az elhibázott gazdaságpolitikát illeti, hiszen felszólalásának egy jelentős része ezzel foglalkozott: ha az elmúlt évekre tekintünk vissza, a koronavírus-járvány jelentős kihívás elé állította az országot, állította a magyar gazdaságot. Hogyan jött ki abból az ország? Úgy jött ki abból az ország, jelentős támogatásösztönzés és beruházásösztönzés révén, hogy átmeneti időre növekedett a munkanélküliség, néhány hónapra nőtt a munkanélküliek száma, majd egy éven belül visszaállt a Covid előtti létszámra, 27 százalékos beruházási növekményt mutatott föl, és a gazdasági növekedésünk az Európai Unióban kiemelkedő volt, hiszen 2021-ben, a Covid-járvány végére 7,1 százalékos növekedést tudtunk felmutatni.

Ön azt állítja, hogy Magyarország ezeket a forrásokat, vagyis a gazdaságba tett pénztámogatásokat nem megfelelően, korrupciós módon használta föl. Kérdezem én önt, ha ez igaz lenne, akkor hogyan tudna teljesíteni a gazdaság, hogyan létezhetne az, hogy más európai uniós országokkal szemben a foglalkoztatottak száma még a legnehezebb időkben sem csökkent Magyarországon. Hogyan létezne az, hogy a hitelminősítő intézetek a Covid-járvány idején felminősítették Magyarországot? Hogyan létezne az, hogy a járvány idején nem csökkent az emberek jövedelme, sőt reáljövedelem-növekményt lehetett kimutatni, és nem csökkent a nyugdíjak reálértéke, vásárlóértéke sem? Ugyanekkor pedig Magyarország adósságállománya átmenetileg növekedett, hiszen a Covid-járványt követően rögtön újra és most is csökken a GDP-hez mért államadósság, és a költségvetési hiány mértéke sem kiemelkedő az Európai Unióban, hanem a középmezőnyben volt.

(13.30)

De beszélt ön a jelenlegi helyzetről is gazdaságpolitikai tekintetben. Itt azt szeretném elmondani, hogy az elemzésében nem kapott megfelelő hangsúlyt az, hogy jelenleg Európában háború van; háború van, amelynek a következményeit egész Európa, az egész világ viseli, és benne a kis nyitott gazdaság, Magyarország is. A legfőbb jellemzője ennek az energiaválság, az energiaárak, különösen a gázárnak a jelentős emelkedése, ami kihat az inflációra, sőt annak jelentős részét okozza, és így kihat sajnos az árak emelkedésére.

Magyarországon nem gyűrűzik be a rezsiválság. Magyarországon a kormány célja amellett, hogy megvédje a munkahelyet, a családokat, a családtámogatási programot, nagyon fontos, hogy a családokat meg tudjuk védeni a rezsiárak emelkedésétől is. Ez komoly erőfeszítésébe kerül a költségvetésnek, komoly erőfeszítésébe kerül  ebben igaza van  az adófizetőknek is. Hiszen azzal, hogy Európában a legkevesebb rezsidíjat fizetik a családok, ennek nyilván a költségvetésben, az összpénzünkben nyilvánvalóan ára van.

Én azt gondolom, a magyar kormány megteszi, ami a legfontosabb, meg kell védeni az országot, meg kell védeni (Az elnök csenget.) a családokat, a nyugdíjasokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai