Készült: 2024.05.08.19:25:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:01


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Tordai Bence, a Párbeszéd részéről. Megadom a szót.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Kedves Polgártársak! Tisztelt Országgyűlés! A klímakatasztrófa ránk rúgta az ajtót. Szerintem már senkinek nem kell magyarázni a brutális aszályok és hőhullámok korában, hogy mit jelent, hogy megváltozik a Földünk éghajlata, és nem kell magyarázni, amikor látják az emberek a boltban az ezerforintos kenyeret. Nem kell többet magyarázni, hogy mit jelent a fenntarthatóság, és miért fontos az, hogy az erőforrásainkkal fenntartható módon bánjunk, amikor olyan durva energiaválság van, hogy a családok rezsiszámláját több mint ezermilliárd forinttal kell kipótolni adófizetői pénzekből, tehát mégiscsak megfizetik a magyar emberek az árát annak az elhibázott zöldpolitikának, elhibázott gazdaságpolitikának és elhibázott külpolitikának, amit az elmúlt években láttunk.

Ökológiai válság van, pusztítják a természetes élőhelyeket, visszaszorítják az állatokat, és ezért nem meglepő, hogy egyre terjednek a zoonózisok, az állatról emberre és visszaterjedő betegségek, mint például a koronavírus, aminek a járványa Magyarországon több mint 50 ezer halottat eredményezett. Nem kell magyarázni, hogy mit jelent a környezetszennyezés, amely legfőbb oka a népbetegségeknek, a civilizációs betegségeknek, már ha ez civilizációnak mondható, amikor Magyarországon 13-14 ezer ember hal meg évente csak a légszennyezettség miatt, és nehéz már olyan embert találni, aki ne lenne allergiás valamire.

És amikor arról beszélünk, hogy élelmiszerválság van, energiaválság van, népbetegségek vannak, vagy éppen járványok sújtják a magyar társadalmat, akkor mindig azt kell látnunk, hogy a legkiszolgáltatottabb rétegek és csoportok, a legalacsonyabb jövedelmű emberek szenvedik meg leghamarabb és leginkább ezeket a válságokat. És általában is, a globális kapitalizmus válsága és az a társadalmi válság, amit Magyarországon csak tovább súlyosbít a fideszes politikai vadkapitalizmus, egyszerre rongálja a demokrácia minőségét, veri szét a társadalom szövetét, zsákmányolja ki az embereket és a természetet.

Ezért van szükség zöldfordulatra, ezért van szükség zöldpolitikára, ezért van szükség zöldjövőre és zöld-Magyarországra, és ezért van szükség a Párbeszédre. Kell a Párbeszéd egy szolidáris zöld-Magyarországért, annak érdekében, hogy végre fenntartható módon, a természettel és önmagunkkal a békét megtalálva tudjunk élni ebben az országban.

A Párbeszéd a hétvégi kongresszusával egy korszakhatárhoz érkezett. Az elmúlt kilenc évben jelentős sikereket könyvelhettünk el. Karácsony Gergely és Szabó Timea vezetésével a Párbeszéd az ellenzéki összefogás motorjaként, az előválasztás projektjének végigvivőjeként és önkormányzati, nemzeti és nemzetek feletti szinten is a zöldpolitika képviselőjeként jelentősen formálta a közbeszédet és a közgondolkodást. De a következő időszakban nemcsak az összefogáson fogunk dolgozni, nemcsak az ellenzéki együttműködésen és a rendszer szétfeszítésén, hanem azon is, hogy ennek az együttműködésnek a keretein belül minél nagyobb teret nyerjen a zöldpolitika, minél erősebb legyen a zöldpólus.

Két héttel ezelőtt a Párbeszéd, amelynek néhányszor megkérdőjelezik az önálló létét, közel 10 százalékos eredményt ért el egy választáson (Rétvári Bence: Hohó!), és nemcsak a zöldpolitika iránt elkötelezettek támogatják, hanem például sokan értékelik azt a feminista meggyőződést, a nők egyenlőségéért való kiállást, ami nemcsak szavakban mutatkozik meg, hanem abban is, hogy talán Magyarország történelmében először komoly parlamenti pártként többségben vannak a párt vezető testületében a nők. Én nagyon büszke vagyok arra, hogy egy női többségű elnökségben dolgozhatom a következő években Szabó Rebekával, a Párbeszéd női társelnökével közösen, és szeretném, hogy hamarosan egy női többségű zöldkormányban dolgozhassunk közösen. (Rétvári Bence: Mi a véleményetek a jobbikos disznóvágásról?)

Ugyanígy nemcsak a természetben tartjuk sokra a sokszínűséget, hanem a társadalomban is. Ezért van az, hogy a Párbeszéd vállalja a kisebbségek képviseletét, vállalja kiemelt helyen a magyarországi cigányság képviseletét, a magyar romák képviseletét, és vállalja ugyanígy az LMBTQ-emberek képviseletét is. Számítunk rájuk, és ők is számíthatnak ránk, számíthatnak arra, hogy egy zöld-Magyarországon mindenkinek sokkal otthonosabb és boldogabb lesz az élete. És azt is tudjuk a budai győzelmeink óta, hogy ahol több a zöld, ott kevesebb a narancs. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP, a Párbeszéd és a Momentum soraiból.)

ELNÖK: Farkas Sándor államtitkár úré a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselő Úr! Ön zöldpolitikáról beszél, holott itt az élet számos területét előhozta felszólalásában. Bennem egy dolog nagyon megragadt és megütött, ez az ellenzék szétveszítése. Mit jelent az ellenzék szétfeszítése? (Tordai Bence: A rendszer szétfeszítése!) Ön nem egészen így fogalmazott. Itt mindannyian egymásra néztünk, hogy valami elindult akkor úgy, ahogy mi gondoltuk, hogy igen, szétfeszítik az ellenzéket? Várjuk ezt a pillanatot, habár szétestek maguk ezeken kívül is.

Ökológiai válságról, környezeti szennyezésről mondott el néhány gondolatot. Szeretném önt megnyugtatni, hogy a magyar vidék, a magyar környezetvédelem, természetvédelem azért messze-messze magasabb szinten áll, mint ahogy önök ezt gondolják. Önök beszélnek róla, mi pedig ebben teszünk, tesszük a dolgunkat. Számtalan példát, felsorolni is nagyon nehéz lenne, hogy milyen olyan intézkedést, tevekénységet, beruházást valósítottunk meg, szabályozást, törvényt, amellyel a környezetpolitikánk, környezetvédelmünk, természetvédelmünk mind-mind erősebbé válik.

Egy Kárpát-medencét nagyon nehéz összehasonlítani Európa számtalan más területével. A Kárpát-medencének van egy különleges adottsága, egy olyan klimatikus viszony, geológiailag is egy érdekesen kifejlődött olyan területe Európának, amelyre nagyon speciális szabályok és speciális dolgok léteznek.

Ön emlékeztetett bennünket itt az elég széles körű megnyilatkozásában az allergiára. Szeretném jelezni, hogy ebben is rendkívüli módon előrehaladott programjaink vannak. Lassan következik a különböző allergén növények porzása, ami biztos, hogy számos nehézséget okoz. Erre már azért számos példát, nagyon sok jó ötletet, javaslatot és nem utolsósorban védekezési eszközt és védelmet nyújtó intézkedést tettünk, úgyhogy a nyár folyamán, habár a száraz idő kedvez ezeknek az allergén növényeknek a terjesztéséhez, de mégis azt kell mondanom, hogy biztonságban készülünk erre az időszakra.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön aszályról, környezeti szennyezésről, sok mindenről beszélt. Szeretném megnyugtatni, hogy a magyar kormányzat az elkövetkezendő hetekben, hónapokban nem arra vonatkoztatva, ami most kialakult aszály, mert erre nem lehet felkészülni bármilyen körülmények között sem, ki fog alakítani egy olyan vízgazdálkodási programot, amelynek jelentős része nem új dolog lesz, mivel Magyarországon a Tisza szabályozásától, a folyók szabályozásától kezdve nagyon sok olyan vízügyi beavatkozást végeztünk, amelynek nemcsak a folyószabályozás, hanem, ahogy az előbb is említettem, akár a Kárpát-medence mikroklímája megváltoztatásában is komoly szerepe lehet.

Szeretnénk elérni azt, hogy olyan megoldásokat keressünk, amelyekkel a vízmegtartó képességünk, a talajvízszint lecsökkenését megelőzően már inkább a feltöltődésben gondolkodunk, itt különböző tározókban, netalántán még akár olyan művekben is, amelyek ma még talán idegennek tűnnek nagyon sok mindenki fülének.

(13.20)

De ez mind azért van, hogy élhető, biztonságos környezetet teremtsünk nemcsak a magunk számára, hanem az elkövetkezendő nemzedék számára is. S azt gondolom, hogy ebben közös felelősségünk van mindannyiunknak, akik ma itt a törvényhozásban, a Parlament épületében vagyunk. De ezek nem egy-két évre szóló feladatok, hanem hosszú távú, évekre, évtizedekre szóló feladataink vannak. Még egyszer mondom, megvannak az alapjaink, megvan a régi Vásárhelyi-terv, megvannak azok az elképzelések, amelyeket a mai kor és a megváltozott klimatikus viszonyok figyelembevételével kell majd kialakítanunk és alkalmaznunk.

Ez egy teljesen más, mondhatnám úgy, hogy alföldi tájat fog jelenteni az elkövetkezendő évtizedekre. Ugyanilyen hatása volt anno a hetvenes években a kiskörei vízlépcső megépítésének, ami gyakorlatilag megváltoztatta a Jászság, kissé Hajdú, kissé Szolnok megye vízgazdálkodását, amelyet  ma már látjuk  részben újra kell gondolnunk, részben ki kell bővítenünk a Körösök, a Maros és a Duna-Tisza közi homokhátság vonatkozásában is. Egy átfogó tervvel fogunk előállni, amelyhez remélhetőleg önök is fognak csatlakozni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai