Készült: 2024.05.08.19:42:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  37-40. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:07


Felszólalások:   33-36   37-40   41-43      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Bánki Erik képviselő úr, a Gazdasági bizottság elnöke, Fidesz-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó.

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány benyújtotta az Országgyűlés elé a 2023. évi költségvetés tervezetét, mely a rezsivédelem és a honvédelem költségvetése. Háborús infláció van és háborús gazdasági válság fenyegeti nemcsak Európát, hanem az egész világot. Békére van szükség, hiszen, ha véget ér a háború, akkor véget ér az árak eszement emelkedése is. Egészen addig, amíg az európai uniós tagországok a háborús helyzetet finanszírozzák, az infláció is növekedni fog. Jelenleg a magyar kormány szinte az egyetlen az egész Európai Unióban, amely nem szankciókról és háborúról beszél, hanem arról, hogy igenis békére van szükség. (Arató Gergely: Háborús veszélyhelyzet van, helló!  Zaj a DK soraiban.  Az elnök csenget.)

Nyilvánvaló, hogy vannak olyan üzleti körök, talán a Soros Györgyhöz köthető körök a legerősebbek ebben, amelyek érdekeltek a háborúban. Háborús uszítók, akik keresni akarnak a háborún, miközben tönkremegy egész Európa, de ez nyilvánvalóan őket nem érdekli, sőt még hoz is a konyhára. A háborús uszítókat tehát, tisztelt képviselőtársaim, vissza kell szorítani.

Az elhúzódó háború és a brüsszeli szankciók miatt egész Európában jelentős az áremelkedés, az energiaárak pedig az egekben vannak. A kormány legfontosabb célja, hogy Magyarország maradjon ki a háborúból, és ne a magyar emberek fizessék meg a háború árát. Most a legfontosabb feladat Magyarország békéjének és biztonságának a megőrzése, valamint az ország energiaellátásának biztosítása és a rezsicsökkentés védelme.

A kormány az elhúzódó háborús helyzetben is megvédi az ország biztonságát, megvédi a rezsicsökkentést, a munkahelyeket, a nyugdíjakat, a családokat, és biztosítja hazánk biztonságának megerősítését, a haderőfejlesztést. A költségvetés ezért Rezsivédelmi és Honvédelmi Alapot is tartalmaz. Az alapok bevétele 2023-ban, tisztelt képviselőtársaim, meghaladja az 1450 milliárd forintot, amit az extraprofit-különadókból, illetve egyéb bevételekből fedez majd. Elvárjuk, hogy azok a szektorok is hozzájáruljanak az ország védelméhez, amelyek a háborús helyzetben extraprofitra tettek és tesznek szert.

A rezsicsökkentésnek köszönhetően jelenleg a magyar családok fizetik a legalacsonyabb díjakat az egész Európai Unióban. Az a cél, hogy fenntartsuk továbbra is a rezsicsökkentést a magyar lakosság számára. Ezt szolgálja a Rezsivédelmi Alap, amelyre a kormány 670 milliárd forintot fordít majd.

A Honvédelmi Alap megteremti a további biztonsági intézkedések, honvédelmi fejlesztések forrásait, valamint megerősíti hazánk fizikai biztonságát. Az alap kerete 2023-ban 842 milliárd forintot tesz ki, így az összes honvédelmi kiadás eléri az egyébként a NATO által is elvárt 2 százalékos GDP-arányos szintet.

Nemcsak a háború, hanem a migráció miatt is szükség van a biztonság további megerősítésére. A háború okozta gazdasági válság ugyanis újabb migrációs hullámokat indít el Európa felé, amellyel kapcsolatban az olasz kormány már konkrét számokról, több százezres mértékről beszél. Magyarország eddig is csak saját magára számíthatott a határok védelmében, valószínűleg ez ezután sem lesz másként.

A nemzeti kormányzás idején Magyarország gazdasági fordulatot hajtott végre: növekedési pályára állítottuk a gazdaságot, és ezt a járvány ellenére is megőriztük. A kormányzati intézkedések, valamint a koronavírus-járvány utáni gazdasági újraindításnak köszönhetően a növekedés elérte a vírushelyzet előtti szintet, sőt tavaly rekordot döntött. Rekordot döntött, hiszen 7,1 százalékkal nőtt a magyar gazdaság teljesítménye, amelyre az elmúlt években, az elmúlt gazdaságtörténeti időszakban még soha nem volt példa Magyarországon.

Az a cél, hogy a növekedés jövőre is folytatódjon, a háború és annak gazdasági hatásai azonban sajnos lassíthatják ezt, ezért 2023-ban 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számolunk. A költségvetés azonban biztosítja a magyar gazdaság fejlesztéséhez szükséges további forrásokat is. A költségvetésből látható, hogy a kormány számolt a háború, a szankciók hatásaival, a magas energiaárakkal, az inflációval, az európai gazdaság lassulásával és a bizonytalan világgazdasági környezet alakulásával. Ettől függetlenül 2023-ban az idei évhez képest 730 milliárd forinttal többet fordít nyugellátásra, 200 milliárd forinttal oktatásra, illetve 100 milliárd forinttal például az egészségügyi kiadásokra.

A családok támogatására a magyar kormány arányaiban továbbra is a legtöbbet költi az egész Európai Unióban, 3222 milliárd forintot, amely 450 milliárd forintos növekményt jelent.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2023-as költségvetés tehát stabil alapokon áll, mindent finanszíroz annak érdekében, hogy a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is Európában a legelsők között lehessen, és megvédjük a rezsicsökkentést, a magyar családokat és a magyar embereket. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Tállai András miniszterhelyettes úr kíván válaszolni. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Rendkívüli helyzet, rendkívüli intézkedés. Ahogy ön is elmondta, rendkívüli helyzetben vagyunk. Rendkívüli helyzetben vagyunk katonailag, hiszen a szomszédban háború zajlik már több mint száz napja. Vajon a háború kitörése előtt, február 24. előtt néhány nappal, különösen néhány héttel gondolta volna, hitte volna valaki, hogy mi vár ránk, hogy a szomszédban katonai agresszió történik és háború robban ki? Gondolta volna valaki, hogy ennek a hatásai gazdaságilag felbecsülhetetlenek az egész világra, különösen Európára? Különösen akkor, ha az Európai Unió olyan intézkedéseket hoz a háború kapcsán, amelyek jobban sújtják a saját polgárait, a saját országait, mint egyébként azt, akinek ezt szánják. Nehezebb helyzetbe hozza egész Európát, nehezebb helyzetbe hozza az ott élő embereket a magas energiaárak miatt, mint egyébként azt a célt, amit szeretne elérni katonai szempontból, azt elérje.

Igen, rendkívüli helyzet van, hiszen a Covid-járvány után teljesen más gazdasági helyzet alakult ki az egész világon. Az alapanyaghiány, az alapanyagok drágulása, a csiphiány, a beszállítás nehézsége olyan gondokat okozott a gazdaságban, amelyeket nem tud mindenki legyőzni. Erre jött az energiaválság, az energiaárak jelentős növekedése. Ilyen helyzetben kell nekünk megterveznünk a 2023-as költségvetést. Olyan helyzetben, hogy figyelembe kell venni, hogy az országot katonai szempontból meg kell erősíteni. Ezért van szükség a honvédelmi alap létrehozására, ezért van szükség arra, hogy Magyarország biztonságát és Magyarország békéjét biztosítsuk olyan intézkedésekkel, amelyeket mi mint kis ország a saját magunk védelme érdekében megtehetünk.

Rendkívüli intézkedésekre van szükség a magyar családok védelme érdekében. Rendkívüli intézkedésre, mert ha Magyarországra ráengedjük azt a gazdasági folyamatot, amit az Európai Unió erősít, az erős és magas energiaárakat, akkor azokat az eredményeket, amelyeket az elmúlt három ciklusban, az elmúlt 12 évben elértünk, bizony egy pillanat alatt a kútba dobhatjuk.

(14.40)

Nem engedhetjük meg, hogy Magyarországon olyan energiaárakat, rezsiköltséget fizessenek a családok, mint ahogy azt egyébként az Európai Unió szeretné. Ezért a magyar kormány mindent megtett, és megtett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is Brüsszelben, láthatta, hallhatta mindenki.

Rendkívüli intézkedés szükséges ennek érdekében, és ezért Rezsivédelmi Alapot hoztunk létre, amelynek a bevételi oldalát extraprofitadóval fogjuk feltölteni. Az extraprofitadó olyan adó, amelyet olyan cégek fizetnek, amit a rendkívüli gazdasági helyzet okozott, hozott számukra; olyan adó, olyan bevételtől, olyan nyereségből vonunk el a Rezsivédelmi Alapba forrásokat, amelyeket egyébként a cég nem tervezett, nem tervezhetett, mert ezt a rendkívüli gazdasági helyzet hozta számukra. Az üzleti terveiben ezek a pluszbevételek nem is szerepelnek. Ezekből a bevételekből fogjuk megvédeni a megnövekedett rezsiáraktól a családokat, hiszen a családokat nem érintheti a magas rezsiköltség. De emellett az eddig bevezetett intézkedések, amelyek a magyar családok, a gyermekvállalás, a gyermeknevelés támogatását segítették, ezek a programok és az otthonteremtési program mind-mind tovább fognak folyni.

Összességében a költségvetés, egyensúlyi költségvetés is biztosítja a legalapvetőbb célt, a magyar családok védelmét, a nyugdíjasok védelmét, a foglalkoztatottság védelmét és a rezsicsökkentés megvédését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   33-36   37-40   41-43      Ülésnap adatai