Készült: 2024.05.08.23:22:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  206-209. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:   200-205   206-209   210-213      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelettel önnek is fel kell hívni a figyelmét, hogy ez kétperces műfaj, tehát ahogy a képviselő hölgyektől és uraktól én megkövetelem, hogy igyekezzenek ebben a kategóriában azt az időkeretet tartani, ami elő van írva, úgy a válaszolóknak is tartaniuk kell ezt. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Milyen élelmiszeripari termékekből és milyen mennyiségben áll rendelkezésre biztonsági tartalék?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Államtitkár úr fog önnek válaszolni, Farkas Sándor. Komjáthi Imre képviselő urat illeti a szó.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! 2016 januárjától elkezdte fokozatosan megszüntetni a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek stratégiai állami készletezését a Fidesz-kormány. Korábban a tartalékolás azt a célt szolgálta, hogy súlyos piaci zavaroknál is garantáltan biztosítani lehessen a lakosság ellátását, illetve a fontos állami szervezetek ellátási igényeinek kielégítését. A kormány viszont akkor úgy ítélte meg, hogy már nem fordulhat elő olyan piaci zavar, amelyben ne lehetne valahonnan beszerezni a hiányzó termékeket. Ezért a tulajdonosi jogokat gyakorló Földművelésügyi Minisztérium felszámoltatta a stratégiai készletezést addig végző TIG Tartalékgazdálkodási Nonprofit Kft.-t.

(17.30)

Egyes újságcikkek és piaci szakértők viszont a cég megszüntetését a 2015. év eleji brókerbotránnyal hozták összefüggésbe, amelyben a TIG több száz millió forintot bukott. A felszámolás még ma is tarthat, de a készletek nagyon gyorsan elfogytak. A helyzet azonban jelentősen megváltozott az elmúlt években, több ezer éven át volt az egyes államok részéről élelmiszer-tartalékolás, amelynek hazánkban is volt előzménye, hagyománya. Ráadásul idén február 24-én egy szomszédos országban, Ukrajnában háború tört ki. Kérdezem ezért államtitkár urat, hogy milyen élelmiszeripari termékekből és milyen mennyiségben áll rendelkezésre biztonsági tartalék az esetleges ellátási zavarok kiküszö-bölése érdekében. Tervezike visszaállítani a lakosság biztonságos élelmiszer-ellátásának biztosítása érdekében a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek stratégiai állami készletezését? Tisztelettel várom válaszát. (Szórványos taps az MSZP és a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Farkas Sándor miniszterhelyettes államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A koronavírus-járvány időszakában bebizonyosodott, hogy Magyarországon mindenkor, még a nemzetközi logisztikai láncok sérülése esetén is elegendő élelmiszer áll rendelkezésre, a lakosság ellátása biztosított a saját élelmiszer-termelésünk által, másrészt pedig az egységes EU-s piac is lehetőségeket biztosít.

Az elmúlt évek bizonyították, hogy az előrehozott nagy volumenű vásárlások ellenére sem lépett fel áruhiány, logisztikai problémák természetesen adódtak, amelyeket pár napon belül a logisztikai vállalatok, illetve a kereskedőhálózatok kiküszöböltek. A megtermelt árumennyiség a továbbiakban is teljes mértékben lefedi a lakosság ellátását, emellett a nemzetgazdasági szempontból létfontosságú üzemek speciális felkészültsége biztosítja, hogy azok szélsőséges körülmények között is üzembiztosak maradjanak. Megjegyezni kívánom, hogy az elmúlt évben is, illetve az ez évi élelmiszeripari és feldolgozóipari fejlesztési programjaink mind azt a célt szolgálják, hogy biztonságos és megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszer legyen Magyarországon.

Ön utalt itt előbb a háborúra, ez sem befolyásolta a magyar élelmiszerpiacot, az élelmiszer-tartalékok rendelkezésre állnak, a kormány folyamatosan hozza meg az ellátás biztonságát garantáló döntéseket, legyen szó energiáról, üzemanyagról vagy élelmiszerről.

Az élelmiszerek esetében egy dologra volt eddig szükség, ez pedig a gabonaexportunk kontrollálása, hogy véletlen se kerülhessen a hazai takarmányellátás vagy a gabonaalapú élelmiszerek ellátásának biztonsága veszélybe. Az exporttételek bejelentési kötelezettsége eredményes, látjuk, hogy a piaci folyamatokba is szükség esetén bármikor be tudunk avatkozni.

Magyarország Kormánya a hazai élelmiszer-ellátást minden körülmények között biztosítja állampolgárai számára. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   200-205   206-209   210-213      Ülésnap adatai