Készült: 2024.05.08.13:28:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  152-161. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:43


Felszólalások:   144-151   152-161   162-163      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mellár Tamás képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: „Mi nem folyik itt?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár urat jogosította föl. Tisztelettel kérdezem, hogy elfogadjae a válaszadó személyét.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő úr elfogadja a válaszadó személyét. Mellár Tamás képviselő úré a szó. Parancsoljon!

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Azt szeretném kérdezni a tisztelt pénzügyminiszter-helyettes úrtól, hogy vajon a kormány mikor szánja el magát arra, hogy egy hathatós antiinflációs, stabilizációs programot vezessen be. Nyilvánvalóan azért is fájóan aktuális ez a dolog, mert a májusi statisztikai adatok azt mutatják, hogy az infláció immáron 10,7 százalékra emelkedett, a maginfláció 12,2 százalék, az élelmiszerek ára 18,7 százalékkal emelkedett, és már a tartós fogyasztási cikkek ára is 11,4 százalékkal emelkedett. A maginfláció magas értéke azt mutatja, hogy az infláció velünk fog maradni hosszabb időn keresztül, hosszabb távon is, s ez nemcsak átmeneti hatást, hanem egy tartós hatást is jelez.

Ugyanakkor még nyomatékosan azt is hangsúlyozni kell, hogy a mostani infláció egy elfojtott infláció, mert a rendszerben sokkal nagyobb inflációs nyomás van. Azért elfojtott, mert a kormány a rezsicsökkentéssel befagyasztotta az energiaárakat, és az üzemanyagár-sapka alkalmazásával is visszafogta az árak emelkedését. De ezeknek a befagyasztásoknak óriási költségterhe van, tehát ez nem sokáig tartható fenn. Ha a kormány megszünteti, akkor az infláció akár 20 százalék fölé is emelkedhet.

Azt szeretném kérdezni tisztelettel, hogy mikor vezet be egy hatásos antiinflációs stabilizációs csomagot a kormány annak érdekében, hogy kikerüljünk az inflációs spirálból, hogy kikerüljünk az ár-bér, az ár-nyugdíj és az ár-árfolyam spirálból, mert a mai napon az látható, hogy ez a három spirál egyre erőteljesebb és egyre följebb nyomja az inflációt. S azt gondolom, hogy nekünk nagyon negatív tapasztalataink vannak a történelemben arra, hogy milyen is magas infláció mellett élni. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, képviselő úr elhangzott azonnali kérdésére Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ma már többször szóba került az infláció kérdése, ami az egyik legfajsúlyosabb gazdasági kérdés a mai helyzetben. Valóban 10,7 százalékos drágulást mértek májusban. Ez azért történelmi, mert 2001 májusa óta nem volt ilyen magas az infláció. Nem mentségként mondom, inkább tényként, hogy így van ez más országokban is. Sőt, ha alaposan megvizsgáljuk, képviselő úr, más országokban még súlyosabb a helyzet.

Ön egy kicsit rossz értelemben mondta, hogy a kormány elfojtotta az inflációt. Én viszont inkább büszkén mondom és jó értelemben, hogy hála istennek, hogy megmentette az embereket a plusz 5-6 százalékos inflációs kiadásoktól. Azért az üzemanyagárstop nem véletlenül szúrja az Európai Unió szemét; nyilván azért, mert hatásos és a magyar embereknek jó. Azt pedig elfogadom, hogy az élelmiszerárstopot nem lehet fenntartani korlátlan ideig, de azért a legnehezebb időben mégiscsak jót tesz az inflációnak és ezáltal az áraknak is.

Ami pedig az infláció jövőjét illeti: abban a kiadványban, amit ön is olvasott, az van, hogy az áremelkedés üteme várhatóan októbertől fog csökkenni, tehát ez a magas infláció nem marad itt velünk sokáig. Remélhetőleg az év végére már csökkenő inflációról tudunk beszélni, és úgy tudunk átfordulni a 2023-as évre, hogy tovább tudjuk csökkenteni az infláció mértékét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Mellár Tamás képviselő úré a szó. Parancsoljon!

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Miniszterhelyettes úr, nem minden országban van így a dolog. A nyugati országokban azt lehet látni, hogy az energiaárak és az üzemanyagárak 20, 30, de akár 40 százalékkal is emelkedtek az elmúlt időszakban, és összességében így értek el 10 százalékos inflációt. Ez egy nagyon fájdalmas folyamat, ez kétségkívül így van, de azt gondolom, hogy ez egy szükségszerű folyamat, mert a világgazdaságban most egy nagy átállás van, az energiaplatform változik meg, a fosszilis energiákról a fejlett nyugati világ átáll a megújuló energiákra, és ehhez nyilvánvalóan szükség van erre a magas áremelkedésre.

Amit ön mond, az tulajdonképpen felidézi a hetvenes éveket, hiszen a hetvenes években játszottuk le ugyanezt, amikor volt a nagy olajárrobbanás, és azt mondtuk, hogy hozzánk ez nem gyűrűzik be. És nem is gyűrűzött be egy jó ideig. De mi lett az eredménye? Egy hatalmas mértékű eladósodás és egy nagyon jelentős technikai lemaradás. Tehát azt gondolom, hogy nekünk ezzel a problémával valóban szembe kellene nézni, mert különben az eladósodásunk és a lemaradásunk még jelentősebb és még nagyobb lesz. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

(16.50)

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Azért Észtországban 20 százalék az infláció, Litvániában 18,5, Csehországban 13,2, Lettországban 16,4, Lengyelországban is magasabb: 11,4, Hollandiában 11,2, és még sorolhatnék jó néhány országot. Magyarország a középmezőnyben van ezzel az inflációs adattal.

De amit először mondott, hogy ne essünk bele az ár-bér spirálba: az inflációt nem Magyarországon hozzuk létre, hanem a háború, a nemzetközi gazdasági folyamatok, az ön által is elmondott nyersanyagár-növekedés eredménye, az ipari termelés akadozása, ez hiányzik, az hiányzik. Tehát azt nem mi okozzuk.

Viszont ön azt mondja, hogy ne menjünk bele a bér-ár spirálba, magyarul: ne adjunk béremelést, hagyjuk, hogy elmenjen az infláció, a reálbérek csökkennek (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), és az emberek pedig rosszul járnak. Ön ezt a módszert a hetvenes évekhez hasonlítja. Inkább hasonlítsa ön a hetvenes évek módszeréhez, de akkor sem engedjük, hogy az emberek rosszul járjanak, és az infláció, a háború árát ők fizessék meg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   144-151   152-161   162-163      Ülésnap adatai