Készült: 2024.05.08.22:29:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  114-123. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:06


Felszólalások:   112-113   114-123   124-125      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom önt tisztelettel, hogy a miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Balassa Péter képviselő úr, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Mit gondol erről, Miniszter úr?” címmel. Tájékoztatom önt, tisztelt képviselő úr, hogy a miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Fónagy János államtitkár urat jogosította fel. Tisztelettel kérdezem önt, elfogadjae a válaszadó személyét.

BALASSA PÉTER (Jobbik): Elfogadom természetesen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, hogy jelzi számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Balassa Péter képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

(A jegyzői székben Hiszékeny Dezsőt Szabó Sándor váltja fel.)

BALASSA PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Európa országai közül mi fizettük be, magyar állam a legtöbb pénzt áfaként, 5397 milliárd forintot az előző évben. Köszönhető ez a magyar kormánynak, annak a magyar kormánynak, amely 2012. január 1-jén bevezette a 27 százalékos áfát. Akkor még nem hivatkozhattak pandémiára vagy háborús helyzetre.

De hogyha továbbgondoljuk, a 10,7 százalékos infláció, ami májusban megjelent, ez körülbelül azt jelenti a magyar családoknak, hogy 530-600 milliárd forinttal fognak többet befizetni a magyar államkasszába, ami a magyar kormánynak jó, de a magyar adófizetőknek, azoknak az embereknek, akik adófizetőkként ezt a pénzt befizetik, nekik kell majd megspórolni, hogy ezt az áfát befizessék. A Jobbik Magyarországért Mozgalom ezért az alapvető élelmiszerek áfacsökkentését javasolta, a nulla százalékra csökkentést, ami jelen pillanatban azonnali megoldást nem jelent, de a családoknak egy spórolást és olyan segítséget jelentene, ami akár egy kiló kenyérnél 200 forintot, a felvágottnál is több száz forintot jelent, de a gyümölcsöknél vagy a zöldségek esetében is a 27 százalékos áfa helyett óriási megtakarítást jelentene.

Ezért a néppárti Jobbik úgy gondolja, hogy a magas inflációra tekintettel az élelmiszeráraknak a 27 százalékos, rekordmagas áfája az emberek zsebében kell hogy maradjon. Ezért bízunk benne, hogy a kormány is támogatja, amely folyamatosan hirdeti magáról azt, hogy az emberek jóléte számára a legfontosabb. Ha nem támogatják az alapvető élelmiszereknek a nullaszázalékos áfakulccsal való adózását, adómentességét, akkor világosan látszik, hogy a gazdasági válság árát a magyar családokkal akarja megfizettetni a kormány.

Mindezekre tekintettel érdemes tisztázni, a fentiek tudatában is tartjae álláspontját a kormány, hogy elzárkózik a Jobbik javaslatától a nullaszázalékos áfáról. Ha igen, miért? Miért az Európa-rekorder 27 százalékos áfával akarja a kormány megfizettetni a családokkal a válság árát? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ha tényleg marad az áfa, mennyit keresnek idén a magyar embereken? Kiszámolták már, mennyi áfabevétel-többlettel számol a kormány az elszabadult két számjegyű inflációnak köszönhetően? Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Nagy tisztelettel arra kérem, hogy a továbbiakban az időkeretet szíveskedjék kicsit pontosabban betartani. Mint említettem, az elhangzott azonnali kérdésre Fónagy János államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Gondolom, mindannyiunk előtt ismert, hogy rendkívüli időket élünk: a határunk mellett háborús konfliktus van, gazdasági következményeit mindannyian ismerjük, szerte a világban magas az infláció, a háború az egekbe lökte az energiaárakat, és ez szinte valamennyi termékre kihatással van.

A kormánynak egy ilyen helyzetben a piaci logikával szemben a családok védelmét kell előnyben részesíteni. Ön előtt is ismert a négy stop politikája: a rezsistop, üzemanyagárstop, kamatstop és élelmiszerárstop.

Az élelmiszerek áfája, amely az ön kérdésének a lényegét jelenti: 2010 óta folyamatosan egyre több, jelenleg kilenc termékcsoportba sorolt alapvető élelmiszer adózik a legkedvezményesebb, 5 százalékos áfamértékkel. Tehát a polgári-keresztény kormány folyamatosan védi a lakosságot a növekvő áraktól. 2014-ben az élő és félsertés áfáját, ’15-től a juh, a kecske, bárány, szarvasmarha köztes termékeinek, ’16-tól a sertéshús áfáját, ’17-től a friss tej, a baromfi, a tojás áfáját, ’18-tól a fogyasztási célú halak, ’19-től és ’20-tól elsősorban a tejtermékek áfáját csökkentettük 5 százalékra. Megjegyzem egyébként, hogy az ön pártszövetsége egyiket sem szavazta meg.

Úgy gondoljuk, hogy elsősorban az a feladatunk most, hogy ezeket az intézkedéseket tudjuk megtartani mindaddig, amíg a magyar családoknak erre a mindennapi életük szempontjából múlhatatlanul szüksége van. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Balassa Péter képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

BALASSA PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót, államtitkár úr, és köszönöm kimerítő válaszát, csak attól félek, hogy a magyar adófizetőknek a pénztárcája fog kimerülni. Én kérem, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom javaslatát, a nullaszázalékos áfára való csökkentést az alapvető élelmiszerek áfájánál támogassák, mert azt gondolom, hogy egy nemzeti kormány egy nemzeti javaslatot igenis el kell hogy fogadjon és támogasson. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Fónagy János államtitkár urat is.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönettel veszünk minden olyan, akár ellenzéki javaslatot is, amely a viszonyok jobbítását szolgálja. Ugyanakkor kérem azt figyelembe venni, hogy a kormány intézkedései mintegy 6 százalékponttal csökkentik az inflációt. Árstopok nélkül 15 százalék fölött lenne az infláció.

(16.20)

Ami pedig a nullás élelmiszeráfát illeti, engedje meg, hogy több évtizedes, benne közel húszéves mezőgazdasági gyakorlatom és tapasztalatom alapján mondjam, hogy egy nullás áfa árrését a kereskedelem lenyeli. Úgyhogy meggyőződésünk, hogy ez a rendszer szolgálja ma legjobban a magyar családok érdekeit. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   112-113   114-123   124-125      Ülésnap adatai