Készült: 2024.05.09.20:23:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  35-42. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:19


Felszólalások:   29-34   35-42   43-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A napirend előtti hozzászólalások sorában utolsóként Zsigó Róbertnek adom meg a szót. Parancsoljon, képviselő úr! (Kálmán Olga: Ez is jó lesz!)

ZSIGÓ RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Európa a háborúba sodródás napjait éli, az Európai Parlament további fegyverszállításokat követel, vadászgépeket, helikoptereket, rakétarendszereket, harckocsikat és még több lőszert küldenének a hadszíntérre. A tagállamok egy része már el is kötelezte magát a további fegyverszállítások mellett. Ezek a lépések világháborúhoz vezethetnek.

Tisztelt Ház! A NATO múlt heti külügyminiszteri tanácskozásán egyes résztvevők meglehetősen harcias nyilatkozatokat tettek katonai győzelemről és fegyverszállításokról, miközben a békéről kevés szó esett. Magyarország álláspontja ott is egyedülálló volt abból a szempontból, hogy a béke hangján szóltunk, nem a háborús retorikát erősítettük.

A harcoknak magyar áldozatai is vannak. A kárpátaljai magyar nemzeti közösség soraiból is nagyon sok magyart többször meglehetősen brutális eszközökkel soroztak be. (Dr. Vadai Ágnes: Nyilván hazugság!) Ezért is fontos minden alkalommal hangsúlyoznunk: nem fogunk leállni a béke szorgalmazásával, hiába helyeznek ránk nyomást, hiába támadtak minket emiatt.

Tisztelt Országgyűlés! A konfliktus aggasztó, veszélyben van a biztonságunk. Miután egyre újabb és nagyobb teljesítményű pusztító eszközök bevetéséről hoznak döntéseket, és a Nyugat egyre modernebb eszközöket bocsát az ukránok rendelkezésére, a világháború veszélye nem irodalmi túlzás. Ezért lényeges megerősíteni azokat a NATO-döntéseket is, amelyek szerint a katonai szövetség nem részese a háborúnak, és mindent megtesz egy közvetlen NATO-Oroszország-konfliktus elkerüléséért.

Egyre inkább érzékelhető: közel vagyunk ahhoz, hogy elfogadott kérdéssé váljon az európai vezetők közötti beszélgetésben, hogy valamilyen békefenntartó típusú csapatokat küldhetneke az Európai Unió tagállamai.

Tisztelt Ház! Magyarország békepárti, és ezzel a globális többséghez tartozik. Európában kisebbségben van a véleményünk, de a világban a többséghez tartozunk. Bele akarnak bennünket préselni ebbe a háborúba. Ugyanakkor ez egy olyan súlyú ügy, amelyben nem lehet megkerülni a nemzeti parlamentet. Ezért van jelentősége annak, hogy a parlament határozatot fogadott el, amelyben kitart a béke álláspontja mellett, és tűzszünetet követel.

Két dolgot várunk az Európai Uniótól: az első, hogy legyen tartós béke, emellett pedig azt, hogy az elért jólétet őrizzük meg. Ehhez képest nap mint nap tapasztaljuk, hogy a háború és az elhibázott szankciók tönkreteszik az európai gazdaságot. Magyarországnak minden lehetőséget meg kell ragadnia, hogy a békét hangsúlyozza annak érdekében, hogy elkerüljük a világégést.

(14.30)

Tisztelt Országgyűlés! A dollárbaloldal a háború kitörése óta többször is egyértelműen kifejezte, hogy fegyvereket vagy akár katonákat is küldene a háborúba. A szavazás előtt is arra kértük őket, hogy álljanak a magyarok és a béke oldalára és támogassák a békepárti határozatot. Nem ezt tették. Gyurcsány Ferenc és a dollárbaloldal tagjai nem szavazták meg a parlamentben a békepárti határozatot. Tették ezt annak ellenére, hogy a magyar emberek békét akarnak. Így, amikor a dollárbaloldal nemet mondott a békepárti határozatra, ismét bizonyította, hogy a dollárokért cserébe hajlandó a magyar emberek többségével is szembemenni, ezzel ők ismét a háborút választották a béke helyett. Gyurcsány Ferencék ezzel újra emlékeztetnek bennünket arra, hogy amikor a nemzeti érdek képviseletéről van szó, rájuk nem lehet számítani.

Tisztelt Országgyűlés! Mi továbbra is a béke pártján állunk és meg fogjuk védeni Magyarországot attól, hogy belesodorják a háborúba. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Válaszadásra Vargha Tamás államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! (Folyamatos zaj a teremben.  Az elnök csenget.) Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ukrajnában immár 14 hónapja…

ELNÖK: Akinek beszélgetnivalója van, az, kérem, fáradjon ki a folyosóra! Parancsoljon, államtitkár úr!

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Ukrajnában immár 14 hónapja dúl a háború, keleti szomszédunkban ezekben a percekben is véres harcok dúlnak, a legóvatosabb becslések szerint is több százezerre tehető a halottak és súlyos sebesültek száma. A frontok megmerevedtek és az értelmetlen áldozatok száma egyre csak nő. Szeretném hangsúlyosan elmondani, hogy Oroszország az agresszor, Ukrajna pedig az ok nélkül megtámadott ország, mielőtt bárki mást gondolna.

Mi kezdettől fogva a béke pártján állunk, életeket menteni csak tűzszünettel lehet, a békéhez a tűzszünet a legrövidebb út. Tűzszünet, béketárgyalások és béke. Mivel ki akarunk maradni ebből a háborúból, továbbra sem támogatunk semmilyen olyan lépést, amely a háború eszkalációjához vezet, nem küldünk sem fegyvert, sem katonákat Ukrajnába, de minden olyan felkészülésben részt veszünk, amely a NATO védelmi képességeit és a Magyar Honvédség védelmi képességeit erősíti.

Azt gondoljuk, hogy aki ma a háború pártján áll, további szankciókat és fegyverszállításokat támogat, az valóban kockáztatja a harmadik világháború kitörését és teljességgel szembemegy a magyar nemzeti érdekekkel. A kormány azért dolgozik, hogy megvédje Magyarország függetlenségét, ami azt jelenti, hogy megvédjük azt a békepárti álláspontot, amelyet képviselünk és amelyet jól láthatóan a magyar baloldal nem támogat, mivel nem szavazták meg a békepárti határozatot, azt a határozatot, amelyet egyedül a kormánypártok támogattak. És mindezt úgy tették, hogy ebben a határozatban egyetlenegy olyan pont sincs, amely nem lenne támogatható akkor, ha egy képviselő a lelkiismerete szerint szavaz és békét szeretne.

Sajnos az elmúlt időszak eseményei egyáltalán nem arról szólnak, hogy közelebb kerültünk volna a békekötéshez. Pedig Európa biztonságát és gazdasági kilátásait is alapvetően meghatározza, hogy mikor lesz vége a háborúnak, mennyire húzódnak el a háborús cselekmények. Hiszen célunk, hogy megőrizzük a magyar gazdaság és természetesen az európai gazdaság erejét is, és ha már mindenáron háborút kell indítani, a háborút az infláció ellen kell indítani, az inflációt kell letörnünk, meg kell védenünk mellette a munkahelyeket, meg kell védenünk családjainkat, meg kell védenünk időseinket és meg kell védenünk a munkából élőket. Erősítenünk Magyarország katonai erejét kell, hiszen a békéhez erő kell. A „békéhez erő kell” kifejezés nem egy egyszerű szlogen, hanem igenis mélyebb értelme és nagyon komoly üzenete van. Az egyik nagyon fontos üzenete, hogy a béke megőrzéséhez erős honvédségre van szükség. Honvédségre, fegyverekre és haditechnikára, de nem úgy, hogy azt a háborús övezetbe szállítjuk, hanem önmagunk, a hazánk, Magyarország védelmében van rá szükségünk.

A képviselő úr említette a NATO védelmi szövetségét. A magyar baloldal mintegy húsz éve azt gondolta, hogy a NATO szövetsége egy olyan baráti szövetség, ahol potyautasként majd elleszünk, hiszen majd a szövetség megvéd bennünket, azért nekünk semmit nem kell tenni, erőre nincs szükség, azt az erőt, ami akkor volt, el is kótyavetyélték. De a NATO egy olyan védelmi szövetség, amely az „egy mindenkiért, mindenki egyért” elv alapján szövetség, és védelmi, nem pedig háborús szövetség. Mi komolyan vesszük a NATO-szövetségből származó kötelezettségeinket, védelemre szövetkeztünk, és ebből ki is vesszük a részünket. Mi, fehérváriak büszkék vagyunk arra, hogy Fehérváron települ két közvetlen NATO-alárendeltségű egység: mind a NATO-erőket integráló elem, mind pedig a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság, amely már elérte a kezdeti műveleti képességét. Erre, azt hiszem, mi magyarok mindannyian büszkék lehetünk.

A dollárbaloldal tehát továbbra is háborúpárti, mi pedig továbbra is békepártiak vagyunk, mi a magyar emberek oldalán, a béke pártján állunk, és nem engedjük, hogy Magyarországot bárki háborúba sodorja. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A napirend előtti felszólalások végére értünk. Felkérem Hiszékeny Dezső jegyző urat, hogy ismertesse a további napirenden kívüli felszólalókat.

HISZÉKENY DEZSŐ jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bencze János, Jobbik; Barkóczi Balázs, DK; Hegedüs Andrea, DK; Varga Ferenc, független; Varga Zoltán, DK; Ráczné Földi Judit, DK; Keresztes László Lóránt, LMP; Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Sztojka Attila, Fidesz.

A holnapi napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Bakos Bernadett, LMP; Szabó Rebeka, Párbeszéd; Dúró Dóra, Mi Hazánk; Dudás Róbert, Jobbik; Molnár Zsolt, MSZP; Orosz Anna, Momentum; Dávid Ferenc, DK; Mihálffy Béla, KDNP; Sztojka Attila, Fidesz.

A holnapi napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Keresztes László Lóránt, LMP; Dócs Dávid, Mi Hazánk.

A csütörtöki napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Dudás Róbert, Jobbik; Balassa Péter, Jobbik.




Felszólalások:   29-34   35-42   43-44      Ülésnap adatai